LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë mitet rreth të famshmëve që njerëzit ende i besojnë (Foto)

Dhjetë mitet rreth të famshmëve që njerëzit ende i besojnë (Foto)
1. Michael Jackson është ende gjallë.

Thashethemet rreth njerëzve të famshëm filluan të qarkullonin shumë kohë para se të shpikeshin në internet, dhe sapo të krijohej ekzistenca, ueb-faqja ishte e mbushur me thashetheme të pafundme e të lezetshme.

Disa prej tyre janë bërë kaq të përfolura sa që njerëzit filluan edhe të besonin.


Trembëdhjetë aktorët që ndërruan jetë tragjikisht duke lënë në gjysmë filmat që po xhironin (Foto)
Lexo po ashtu Trembëdhjetë aktorët që ndërruan jetë tragjikisht duke lënë në gjysmë filmat që po xhironin (Foto)

Bright Side gjeti 10 tregime qesharake dhe arriti në përfundimin se në të vërtetë mund të ketë tym pa zjarr dhe sigurisht nuk duhet të besoni gjithçka që dëgjoni.

10. Lorde është 45 vjeç.

Shfaqja e pazakontë e këngëtares së Zelandës së Re Lorde (emri i vërtetë Ella Yelich-O’Connor) është bërë temë e shumë thashethemeve rreth moshës së saj “reale”. Disa thonë se ylli i ri është mbi 40 vjeç, megjithëse ajo ishte vetëm 17 vjeçe kur doli albumi i saj debutues. Kjo konfirmohet edhe nga çertifikata e lindjes, duke deklaruar se ajo ka lindur më 7 nëntor 1996. Mjerisht, edhe kjo dëshmi ende nuk është mjaft bindëse për disa njerëz.

9. Avril Lavigne u zëvendësua nga një mashtrues.

Ky mit ka lindur në vitin 2015 kur një faqe braziliane dedikuar këngëtares pop, pretendonte se Lavigne vdiq në vitin 2003 dhe u zëvendësua nga një person tjetër me emrin Melissa Vandella. Për të konfirmuar këtë hipotezë, autori iu drejtua zhdukjes së moleve të Avril Lavigne dhe (mungesës) të ndryshimeve në pamjen e saj. Të gjitha këto argumente u mohuan gjerësisht, por legjenda e imposterit vazhdon të jetojë.

8. Stevie Wonder nuk është vërtet i verbër.

Disa e konsiderojnë këngëtarin legjendar si të verbër, sepse ai ndjek lojërat e basketbollit, blen televizione dhe një herë edhe u përpoq të kapte një mikrofon në rënie. E vetmja gjë që mbështetësit e kësaj teorie po përpiqen të shpjegojnë është pse Stevie Wonder do të pretendonte të ishte i verbër për 67 vjet.

7. Marilyn Monroe ishte 1.18 e gjatë.

Trupi i Marilyn Monroe konsiderohet ikonë. Ajo përfaqëson figurën ideale femërore, dhe disa madje e etiketojnë atë si “madhësi plus”. Megjithatë, matjet e Monroe tregojnë një histori të ndryshme. Në fakt, ato ngjajnë ngushtë me formën trupore 36-24-36, e cila pritet shumë mirë sot. Si provë merren rrobat e saj të mbetura dhe të dhënat e stilistëve të saj, të cilat konfirmojnë se aktorja në fakt kishte një madhësi Pesha e Monroe nuk luhatet: për shembull, gjatë shtatzënisë së saj (e cila, për fat të keq, përfundoi me abort). Por ajo nuk ishte kurrë mbipeshë. Përveç kësaj, tabela e madhësisë së veshjeve amerikane në atë kohë ndryshonte nga mjetet e matjes së sotme.

6. Katy Perry është JonBenét Ramsey

Fansat e yllit të pop-it kanë një teori se Katy Perry nuk është në fakt Katy Perry! Dhe as Kathryn Hudson (Katy zgjodhi të përdorte emrin e saj amë për të shmangur konfuzionin me aktoren Kate Hudson). Ata besojnë se emri i saj i vërtetë është JonBenét Ramsey, fituesja e konkursit për bukurinë e fëmijëve.
Për fat të keq, Ramsey vdiq në moshën 6 vjeçare, dhe misterin përreth vdekjes së saj mbetet i pazgjidhur deri më sot. Me sa duket, kjo dhe ngjashmëria e JonBenét dhe Katy ishin arsyeja për këtë teori absurde. Është shumë e lehtë për të zgjidhur këto thashetheme: deri në kohën kur Ramsey u lind, Katy ishte tashmë 6 vjeçe.

5. Beyonce nuk ishte shtatzënë

Ky thashethem u shfaq në një shfaqje televizive australiane në kohën e shtatzënisë së parë të këngëtarit. Beyoncé u kritikua për veshjen e veshur, pasi duket sikur barku i saj i shtatzënisë ishte i rremë. Ky iluzion i dha të pasionuarve pas thashethemeve një arsye për të ndezur një teori të çuditshme që këngëtarja po simulonte shtatzëninë e saj për shkak të “problemeve të pjellorisë”. Kohët e fundit, Beyoncé lindi dy binjakë të bukur përveç vajzës së saj 5-vjeçare. Kjo sigurisht që duhet të tregojë se sistemi riprodhues i këngëtares është në funksionim.

4. “Paul McCartney” i vërtetë vdiq në vitin 1966.

Mbështetësit e kësaj teorie besojnë se Paul McCartney vërtetë vdiq në një aksident makine gjysmë shekulli më parë dhe u zëvendësua me një klon. Kjo hipotezë mbështetej në këngët e “Beatles” dhe në simbolizmin që lidhej me artin e tyre. Për shembull, albumi i Abbey Road tregon se Pavli nuk po qëndronte me shokët e grupit dhe zbathur (dhe të vdekurit shpesh janë varrosur zbathur). Nuk e dimë nëse do të qeshim ose do të qajmë kur do të merremi me këto “prova”, por me siguri mund të urojmë Sir Paul McCartney për shumë vite të tjera që do të vijnë.

3. Trupi i Walt Disney u ngri kriogenikisht

Një tjetër legjendë e njohur thotë se trupi i animatorit të madh ishte i ngrirë kriogenikisht në mënyrë që të zgjohej në të ardhmen kur teknologjia e përshtatshme do të ishte në dispozicion. Kjo teori ishte shumë e mundshme për shkak të faktit se vdekja e Walt Disney ndodhi në kohën kur kriogjenika u zhvillua. Me sa duket, prodhuesi i filmit tregoi interes në këtë teknologji. Në të vërtetë, Walt zgjodhi zjarr mbi akull. Pas djegies, mbetjet e tij u varrosën në një nga parqet përkujtimore në Los Anxhelos.

2. Princi Charles nuk është në të vërtetë babai i Princit Harry

Princesha Diana dhe familja e saj kanë qenë në qendër të shumë teorive qesharake të konspiracionit për vite me radhë. Flokët e kuqe të princit Harry nuk bëjnë përjashtim: me sa duket, babai i tij i vërtetë thuhet të jetë James Hewitt dhe jo Princi Charles. Edhe në qoftë se Princesha Diana dhe Hewitt nuk ishin në një marrëdhënie, ai mund të ishte babai i djalit të saj më të vogël: deri në kohën që Hewitt takoi Princeshën e Uellsit, princi Harry kishte ecur tashmë në Tokë. Për më tepër, Harry duket tamam si xhaxhai i tij, vëllai i Dianës, Charles Spencer. Kjo nuk është për t’u habitur që ndonjëherë fëmijët dalin të duken më pak si prindërit e tyre dhe më shumë si të afërmit e tjerë.

1. Michael Jackson është ende gjallë.

Fansat e Michael Jackson refuzojnë të besojnë se ai vdiq në vitin 2009, duke preferuar të mendojë se ai është ende gjallë. Ata mbledhin prova për këtë dhe krijojnë teori të përpunuara të komplotit. Për shembull, kjo foto është marrë në Zvicër dhe personi në këtë foto besohet të jetë Michael Jackson. Sidoqoftë, varet nga ju nëse do t’i besoni këto teori apo jo.

Bonus: Elvis është gjallë

Sigurisht, Elvis gjithmonë do të jetojë në zemrat tona. Por disa fansa të mbretërve rok ‘n’ roll vazhdojnë të gjejnë dëshmi se këngëtarja ka falsifikuar vdekjen e tij. Me sa duket, një ditë pas kalimit të tij, dikush me emrin John Burrows bleu një biletë me një drejtim në Buenos Aires në aeroportin e Memphis. Thashethemet që qarkullojnë thonë se Burrows e ka parë dhe ka biseduar me Elvisin. Ka edhe më shumë: “John Burrows” është një pseudonim i Elvis Presleyt që përdoret sa herë që donte të rezervonte në mënyrë anonime një dhomë hoteli. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Filmi i ri i Netflix me Jessica Alba u kritikua ashpër nga shikuesit, duke e etiketuar të tmerrshëm

Filmi i ri i Netflix me Jessica Alba u kritikua ashpër nga shikuesit, duke e etiketuar të tmerrshëm

Magazina
Jennifer Lopez mahnit plot elegancë, në shfaqjen e Dior në Paris

Jennifer Lopez mahnit plot elegancë, në shfaqjen e Dior në Paris

Magazina
Sulmohet nga peshkaqeni dhe humb jetën aktori i

Sulmohet nga peshkaqeni dhe humb jetën aktori i "Piratëve të Karaibeve"

Magazina
Mozzik publikon mesazhet - i kishte shkruar Lotinës disa vite më parë

Mozzik publikon mesazhet - i kishte shkruar Lotinës disa vite më parë

Magazina
Xhensila Myrtezaj, Ardian Bujupi dhe Noizy sjellin këngën e re “Lamtumirë”

Xhensila Myrtezaj, Ardian Bujupi dhe Noizy sjellin këngën e re “Lamtumirë”

Magazina
Taylor Swift gëlltit përsëri një insekt gjatë performancës së saj në Londër, muaj pasi bëri të njëjtën gjë në Chigaco

Taylor Swift gëlltit përsëri një insekt gjatë performancës së saj në Londër, muaj pasi bëri të njëjtën gjë në Chigaco

Magazina
Kalo në kategori