Nuk është e lehtë të bëhesh i famshëm.

Por është edhe më e vështirë të ruash famën tënde. Çdo aktor popullor është përballur me këtë problem, pasi konkurrenca në Hollywood është tepër intensive.

Çdo vit, shumë aktorë të rinj përpiqen ta pushtojnë këtë botë të mahnitshme në ekran, të marrin një rol filmi dhe të bëhen të famshëm.

Por vetëm njerëzit më të talentuar dhe këmbëngulës në të vërtetë mund të kenë sukses në këtë drejtim.

Bright Side ka vendosur të rikujtojë disa yje të Hollywoodit që u bënë të famshëm në sajë të roleve të tyre të ndritshme, por u zhdukën shumë shpejt pas filmave të tyre më të suksesshëm

11. Demi Moore

Demi Moore shpesh është shfaqur në lajmet e mediave sociale: ajo u divorcua nga Bruce Willis, u martua me Ashton Kutcher, i cili ishte 16 vjet më i ri, iu nënshtrua disa operacioneve plastike, u nda me Kutcher dhe kështu me radhë. Por karriera e aktrimit të Moore nuk është aq e gjallë. “Ghost”, ku luajti së bashku me Patrick Swayze, ishte puna më e suksesshme e Demi-t. Më vonë, ajo luajti në “Striptease” dhe “G.I. Jane” dhe mori çmimin si “aktorja më e dobët”. Dhe në filma të tjerë, ajo ka marrë vetëm role të parëndësishme.

10. Tobey Maguire

Roli i Peter Parker e bëri Maguire një yll të vërtetë të Hollivudit dhe puthja e tij me Kirsten Dunst u bë një nga skenat më dashamirëse të dashurisë. Pastaj, aktori mori pjesë në “Spider-Man 2”, por më vonë ai u zëvendësua me një aktor tjetër. Pra ky ka qenë projekti më i madh në karrierën e Maguire deri më tani.

9. Jessica Alba

Roli në “Dark Angel” të James Cameronit ishte një hap i rëndësishëm për Jessica Alban dhe roli i një valltare në “Sin City” të Robert Rodriguezit ishte suksesi i saj më i madh. Më vonë, Jessica luajti në disa komedi romantike, filma aksion, dhe në filmin “The Killer Inside Me”. Ky i fundit mori kritika, por ende nuk ishte aq i mirë sa “Sin City”. Megjithatë, Alba gjithmonë ka arritur të bëhet gruaja më e nxehtë në botë.

Në vitet e fundit, aktorja është fokusuar në biznesin e saj. Në vitin 2011, ajo u bë bashkëthemeluese e kompanisë së ndershme e cila synon prodhimin e mallrave miqësore me mjedisin. Në vitin 2016, sipas Forbes, ajo ishte në listën e sipërmarrësve më të pasur të Amerikës nën moshën 40 vjeçe.

8. Taylor Lautner

Sapo “The Saga Twilight” u publikua, vajzat nga e gjithë bota u ndanë në dy grupe: ato që adhuronin vampirin misterioz të luajtur nga Robert Pattinson dhe ato që kishin ëndërruar për ujkun simpatik të luajtur nga Taylor Lautner. Skenat ku Taylor u shfaq pa këmishë në ekran nuk lanë askënd indiferent. Për fat të keq, në dallim nga kolegët e tij të “Twilight”, Lautner kurrë nuk arriti të pushtonte botën e kinemasë: pothuajse të gjitha filmat e tij kanë mbetur pa u vënë re.

7. Carrie-Anne Moss

“Matrix” u publikua në vitin 1999 dhe menjëherë u bë një film kult, dhe Carrie-Anne Moss, që luajti Trinitetin, thjesht u zgjua e famshme pas rolit në këtë film. Më vonë, Moss mori pjesë në dy episodet pasuese të “The Matrix” dhe disa filma tjerë nga Marvel, por roli i Trinitetit ende mbeti puna më e paharrueshme dhe e suksesshme e aktores.

6. Zach Galifianakis

“Hangover”, me Galifanakis, u bë një sukses në kinema dhe ishte në listën e filmave më të mirë të vitit 2009. Vazhdimi ishte edhe më i suksesshëm dhe filmi fitoi mbi 500 milionë dollarë. Falë këtij filmi, Galifanakis u bë një yll, por që nga “Hangover”, ai nuk ka pasur ndonjë film më të paharrueshëm në karrierën e tij.

5. Helen Hunt

Helen Hunt është fituesja e katër çmimeve “Emmy” dhe tri “Golden Globe” që ajo ka marrë në sajë të saj Mad About You seri televizive. Më vonë, Helen u ftua të dilte në “Po aq mirë sa merr”, një komedi romantike që solli Helen në Oscar. Kjo listë e gjatë e shpërblimeve duhet ta kishte ndihmuar aktoren të ndërtonte një karrierë të jashtëzakonshme, por puna tjetër e Hunt nuk ishte aq e shkëlqyer, sipas kritikëve. Puna e saj e fundit vetëm e rëndësishme ishte roli i saj në Sesionet e lëshuara në 2012.

4. Macaulay Culkin

Macaulay Culkin është një fenomen i vërtetë. “Home Alone”, filmi i tij më i suksesshëm, u publikua pothuajse 30 vjet më parë. Sidoqoftë, bota ka vazhduar të shikojë jetën e vështirë të aktorit dhe ngritjet dhe zbritjet e tij. Pa dyshim, kjo është një lloj magjie e Krishtlindjeve!

3. Jessica Biel

Karriera e Jessica Biel filloi me serialin “Seventh Sky” ku luajti vajzën më të madhe të një prifti protestant nga Kalifornia. Roli i saj më i suksesshëm ishte si Eisenheim në “The Illusionist”. Për fat të keq, ajo nuk ka arritur të pushtojë Hollywoodin, madje edhe tani vetëm merr role të parëndësishme. Ajo është në të vërtetë më e suksesshme kur vjen puna te seria televizive. Në vitin 2017, “The Sinner” u publikua dhe aktorja u nominua për një Çmim “Golden Globe”.

2. Elijah Wood

Elijah Wood nuk është një nga ata aktorë, i cili është i njohur vetëm për një rol: ai ka marrë pjesë në shumë projekte të ndryshme duke përfshirë filmat popullorë si “Eternal Sunshine” e “Mindless Spot” apo edhe “Green Hooligans Street”, dhe në serirë e famshme televizive si “Wilfred” dhe “Dirk Gently’s Holistic Detective Agency”. Sidoqoftë, miliona njerëz ende e mbajnë mend vetëm nga roli i tij në “The Lord of the Rings”.

1. Megan Fox

Ashtu si Jessica Alba, Megan Fox është gjithmonë në listën e grave më tërheqëse në botë. Por ajo nuk është aq e suksesshme në karrierën e saj të aktrimit. Filmat më të njohur të Meganit janë “Transformers” dhe episodet vazhduese të tij. Pasi u publikua episodi i dytë, aktorja e la projektin. Askush nuk e di arsyen, por thuhet se kjo ndodhi për shkak të karakterit të saj të ashpër dhe deklaratave të ashpra nga Michael Bay, regjisori i filmit. Sidoqoftë, aktorja nuk punon shumë aktualisht. /Telegrafi/