LAJMI I FUNDIT:

Njëmbëdhjetë aktoret e guximshme që sakrifikuan bukurinë e tyre për një rol në film

Njëmbëdhjetë aktoret e guximshme që sakrifikuan bukurinë e tyre për një rol në film

Aktoret me të vërtetë të talentuara mund të marrin përsipër role të ndryshme, përfshirë ato ku duhet të shndërrohen në femra me të vërtetë jo tërheqëse.

Në mënyrë që transformimi të duket real, ato duhet të bëjnë gjëra shumë të ndryshme: të humbasin ose të fitojnë shumë peshë në një kohë shumë të shkurtër, të veshin rroba pa formë, ose të kalojnë shumë kohë në makijazh që mbulon bukurinë e tyre.


E gjithë kjo përpjekje vlerësohet nga shikuesit e rregullt dhe kritikët e filmit po ashtu. Katër prej aktoreve për të cilat do të tregojmë u vlerësuan madje me çmimin më prestigjioz në botën e kinemasë – Oskar.

Bright Side ju sjellë 11 aktore që mund të portretizojnë të dyja: bukurinë fatale dhe femrën jo tërheqëse.

Kate Winslet

Kate Winslet ka portretizuar mjaft gra të bukura, por ishte roli i një gruaje gjermane analfabete që u dënua për vdekjen e qindra njerëzve në The Reader. Ky film i solli aktores çmimin e saj për Oscar. Falë saj, dhe punës së mrekullueshme të artistëve të grimit, personazhi i Kate dukej shumë më i vjetër dhe më i shëmtuar se vetë Kate.

Natalie Portman

Natalie Portman dihet që është një aktore shumë e larmishme. Për rolin e saj në V për Vendetta, Portman ishte mjaft e guximshme për të rruar kokën dhe në Ghost (fotografia në të majtë), ajo luajti një grua që ishte viktimë e Inkuizicionit Spanjoll.

Cameron Diaz

Cameron Diaz është një grua tipike bjonde e Hollywood-it me një buzëqeshje simpatike e cila është shumë e vështirë për t’u shndërruar si një grua më pak tërheqëse. Sidoqoftë, në filmin e vitit 1999, Cameron luajti një vajzë më pak tërheqëse. Mungesa e grimit dhe grumbullimi i kaçurrelave në kokë e bëri atë të duket e përshtatshme për rolin dhe për shkak të kësaj ajo ishte nominuar për çmime të tilla prestigjioze si BAFTA dhe një Globe Golden.

Nicole Kidman

Nicole Kidman fitoi Oskarin e saj në 2003 për rolin e shkrueses Virginia Woolf në The Hours. Falë grimit, ajo dukej shumë si prototipi i saj. Dhe lista e filmave ku aktorja luan gra të bukura është me të vërtetë e gjatë: Moulin Rouge !, Të tjerët, Cold Mountain, Australia, Grace of Monaco, dhe shumë të tjerë.

Charlize Theron

Charlize Theron është shfaqur në role të bukurive shumë herë, por njohja dhe dashuria e vërtetë e kritikëve të filmit erdhën me rolin e saj në Monster. Në këtë film, aktorja luajti një vrasës serik. Për të arritur transformimin, asaj iu desh të fitonte më shumë se 22 kilogramë dhe ajo dukej revoltuese falë punës së disa artistëve të talentuar të përbërjes. Për rolin e saj në Monster, Theron u nderua me një Golden Globe, një Oscar dhe një Guild Award Actors Screen.

Michelle Pfeiffer

Bukuroshja Hollywood-it, Michelle Pfeiffer, u shndërrua në një shtrigë të vjetër të frikshme në Stardust të Matthew Vaughn. Dhe kur ajo u bë e re në film, ne u mahnitëm absolutisht nga sa e bukur është akoma. Ajo ishte rreth 50-vjeçe kur punoi në këtë film.

Anne Hathaway

Anne Hathaway luajti rolin e Fantine në Les Misérables, bazuar në romanin e Victor Hugo. Karakteri i Anës duhej të ushqente veten dhe vajzën e saj, kështu që ajo duhej të shiste flokët, dhëmbët dhe të bëhej prostitutë.

Për të luajtur këtë rol, në një periudhë shumë të shkurtër kohore, asaj i është dashur të humbasë më shumë se 22 kilogramë dhe t’i prejë flokët e saj të gjatë në kamera – kjo skenë u bë në të vërtetë. Për rolin e saj në Les Misérables, Anne mori një çmim Guild Golden Globe, një Oscar dhe një Actors Screen Actild.

Drew Barrymore

Aktorja Barrymore ka qenë në ekranin e madh që kur ishte 5-vjeçe. Suksesi i saj i parë ishte pas rolit të saj në E.T. the Extra-Terrestrial. Drew në thelb u rrit në ekran dhe ne u njohëm me mënyra të ndryshme – jashtëzakonisht të bukura dhe kur ajo ishte një adoleshente e shëndoshë me sytjena në filmin Never Been Kissed.

Gwyneth Paltrow

Për rolin në komedinë Shallow Hal, skenaristët dhe regjisorët e filmit nga vëllezërit Farrelly e veshën Gwyneth Paltrow me një kostum dhe i vendosën përbërje të veçantë të grimit. Aktorja pranoi se kur vendosi të shëtiste në rrugë duke veshur këtë kostum, njerëzit rreth saj nuk e njohën atë dhe u përpoq të shmangte shikimin e saj. Falë kësaj përvoje, ajo kuptoi se sa e vështirë ishte për njerëzit të jetonin me peshë shtesë.

Julia Roberts

Julia Roberts nuk është më vetëm aktore në komeditë romantike të viteve ’90. Pas Oskarit të saj të merituar për rolin e saj në Erin Brockovich, askush nuk dyshoi në talentin e saj. Në fshehtësi në sytë e saj (fotografia e majtë), Roberts u shfaq në rolin e një gruaje detektive, vajza e së cilës u vra me dhunë.

Lena Headey

Kjo aktore angleze ka role mjaft të mira në filmografinë e saj, por ajo u bë vërtet e famshme pas rolit të Cersei Lannister në serialin Game of Thrones. Në Dredd-in e vitit 2012, Lena luajti një femër-gangstere e pamëshirshme. Për këtë rol, asaj i duhej të merrte një grim që portretizonte plagët në fytyrën e saj. Ajo gjithashtu duhej të kishte dhëmbë të këqinj dhe buzë të plasaritura. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Magazina
Oriola Marashi merr tërë vëmendjen me dukjen e mrekullueshme, në një set fotografik të publikuar së fundi

Oriola Marashi merr tërë vëmendjen me dukjen e mrekullueshme, në një set fotografik të publikuar së fundi

Magazina

"I shoh kokë më kokë" - Pas daljes, Françeska tregon se kush mund ta fitojë Big Brother-in

Magazina
Edhe Meritoni në finale - për herë të parë një banor nga Kosova, finalist në Big Brother VIP Albania

Edhe Meritoni në finale - për herë të parë një banor nga Kosova, finalist në Big Brother VIP Albania

Magazina
Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Magazina
Françeska eliminohet nga BBVA - pesë banorët e mbetur janë zyrtarisht në finale

Françeska eliminohet nga BBVA - pesë banorët e mbetur janë zyrtarisht në finale

Magazina
Kalo në kategori