LAJMI I FUNDIT:

Nga senatorët e yjet te ballkanasit dhe latinët – përçarja e ekipit përmendet si arsyeja kryesore e paraqitjeve të dobëta të Atletico Madridit këtë sezon

Nga senatorët e yjet te ballkanasit dhe latinët – përçarja e ekipit përmendet si arsyeja kryesore e paraqitjeve të dobëta të Atletico Madridit këtë sezon

Atletico Madridi po jeton një moment të komplikuar. Los Rojiblancos u eliminuan nga Superkupa e Spanjës dhe Kupa e Mbretit brenda një jave, dhe janë shumë larg ritmit në La Liga pavarësisht se janë kampionë në fuqi. Ata përballen me Manchester United në 1/16-tën e Ligës së Kampionëve, por pak do t’i mbështesin ata bazuar në formën e tyre aktuale.

Reklama

Sipas gazetës Marca, çështja në Wanda Metropolitano, është se kimia e ekipit është hedhur poshtë. Një pjesë e madhe e kësaj është për shkak të dy nënshkrimeve të mëdha që erdhën gjatë verës, Rodrigo de Paul dhe Antoine Griezmann.

De Paul erdhi si yll, dhe kjo nuk i pëlqeu sektorit të veteranëve të zhveshtores së Atleticos. Miqësia e tij me Luis Suarez, nëpërmjet mikut të tyre të përbashkët, Lionel Messi, ka shërbyer edhe për të ndarë ‘El Pistoleron’ nga pjesa tjetër e zhveshtores.

De Paul dhe Griezmann

Griezmann është përshtatur më lehtë për shkak të marrëdhënieve para-ekzistuese me Atleticon, me Koken që është një mik i ngushtë. Por, fakti që ai zëvendësoi Angel Correan, një nga anëtarët më të dashur dhe më të respektuar të skuadrës, me një lehtësi të tillë, ka rrënuar situatën.

Por, ato nuk janë arsyet e vetme për mungesë uniteti. Janë zhvilluar gjithashtu klika të ndryshme, ku grupi ballkanik i Jan Oblak, Sime Vrsaljko dhe Stefan Savic shpesh kalojnë kohë së bashku.

“Grupi ballkanas”

Një situatë e ngjashme mund të gjendet me grupin ‘latin’.

Joao Felix, Renan Lodi, Matheus Cunha dhe Felipe janë grupi tjetër, por të cilëve u janë bashkuar edhe Yannick Carrasco dhe Thomas Lemar.

Felix, Felipe dhe Lodi

Disa nga skuadra mendohet gjithashtu se janë të zhgënjyer me mënyrën se si klubi ka trajtuar Hector Herreran, kontrata e të cilit skadon në fund të sezonit me kërkesë të Diego Simeones.

Megjithatë, është një situatë e shoqëruar me rezultate të dobëta dhe mund të ndryshohet nëse skuadra shkon në një formë të mirë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i

Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i

Premier League
Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet

Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet

Serie A
Mikel Arteta hedh dyshime të mëdha për largimin e Granit Xhakës nga Arsenali

Mikel Arteta hedh dyshime të mëdha për largimin e Granit Xhakës nga Arsenali

Premier League
'Super ushqimi' që po i mbanë në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

'Super ushqimi' që po i mbanë në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

Ndërkombëtare
Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

Tenis
Kalo në kategori