LAJMI I FUNDIT:

Nga Saul te Bellerin dhe Gnabry – Dhjetë futbollistët e njohur që janë veganë dhe arsyet e tyre

Nga Saul te Bellerin dhe Gnabry – Dhjetë futbollistët e njohur që janë veganë dhe arsyet e tyre

Emra të njohur futbollistësh nëpër botë kanë filluar të mbajnë dieta të ndryshme, ku shumë nga ta kanë lënë mënjanë mishin duke u bërë veganë.

Reklama

Qoftë për arsye shëndetësore apo për shkak të shqetësimeve etike dhe mjedisore, gjithnjë e më shumë futbollistë po kthehen në veganë.

Gazeta spanjolle Marca ka përpiluar një listë me dhjetë emra që kanë ndërprerë të gjitha produktet shtazore nga dieta e tyre, dhe pse ata zgjodhën ta bënin këtë.

10.Sebastian Perez (Boavista)

Ndërsa ishte me Boca Juniors, Sebastian Perez mori vendimin për t’u bërë vegan pasi pësoi një dëmtim të rëndë, duke ndjekur rrugën e gruas së tij. Kolumbiani, i cili tani është huazuar në Boavista, përfundoi duke lënë Bocan me kushte të këqija dhe mendon se ishte për shkak të zgjedhjes së tij dietike.

“Unë mendoj kështu. Ata kurrë nuk më thanë ballë për ballë, por unë mendoj se për këtë ata më larguan”, ka thënë Perez për ESPN.

9.Aaron Niguez (Elche)

Sulmuesi nomad, aktualisht me Elchen në La Liga, filloi ta merrte seriozisht dietën e tij disa vjet më parë dhe vazhdon të abstenojë nga produktet e kafshëve për arsye mjedisore dhe etike.

“Është një çështje komplekse sepse shumë njerëz nuk e dinë se çfarë është të jesh vegan dhe çfarë mund të të sjellë një dietë vegane. Duhet të kesh respekt për të gjithë njerëzit. Unë jam si dikush që nuk është vegan. Unë mendoj se një dietë vegane është shumë më produktive dhe pozitive për performancë të lartë dhe gjithashtu kujdesesh për mjedisin”, ka thënë Niguez për Malaga Hoy.

8.Chris Smalling (Roma)

Mbrojtësi i Romës ishte një nga futbollistët e parë të profilit të lartë që u bë vegan në vitin 2016.

“Megjithëse shëndeti ishte arsyeja fillestare që unë fillova të bëhem vegan, ishte mirëqenia e kafshëve ajo që më ktheu vërtet në vegan”, ka thën Smalling për Forbes.

7.Luca Waldschmidt (Benfica)

Reprezentuesi 24-vjeçar gjerman vendosi të përqafojë dietën vegane pasi u ndikua nga dokumentari i Netflix ‘What the Health’.

Këtë fakt e ka treguar vet ylli gjerman i klubit Benfica.

6.Fabian Delph (Everton)

Ndërsa ishte në Manchester City, lojtari anglez pësoi dëmtime të shpeshta dhe vendosi të kthehej në vegan si një mënyrë për të rritur shërimin e tij.

“Vendosa të injoroj dyshimet e mia dhe fillova të shikoja trupin tim në mënyrë objektive, sikur të ishte shkëputur prej meje”, kish thënë Delph në librin e vitit 2018.

“Kam studiuar pjesët e saj të dobëta, hulumtova dëmtimet e mia, fillova të forcoj trupin tim dhe u zhvendosa nga rehabilitimi në para-rënie. Kam ndryshuar karburantin që kam vendosur në trupin tim dhe kam kaluar në një dietë vegane”.

5.Juan Fernando Quintero (Shenzhen FC)

Heroi i titullit të katërt të River Plate në Copa Libertadores në 2018 largoi nga ushqimi produktet e kafshëve si pjesë e rimëkëmbjes së tij nga një çarje e ligamentit të kryqëzuar përpara para-sezonit për sezonin 2019/20, dhe e ka mbajtur atë që nga ajo kohë.

“Unë jam duke ndjekur një dietë vegane dhe kam ndryshuar shumë falë kësaj. Ishte një vendim personal, jam duke ndjekur këtë regjim për disa muaj tani dhe çdo ditë ndihem më mirë”, ka thënë ai për Ole.

4.Hector Bellerin (Arsenal)

Reprezentuesi spanjoll ka qenë vegan që nga viti 2016 dhe ka qenë i zëshëm për ndryshimin e tij të stilit të jetës.

Mbrojtësi i Arsenalit bleu 10 për qind të aksioneve në klubin vegan të futbollit Forest Green Rovers dhe, në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, 27-vjeçari u zotua të mbillte 3,000 pemë për çdo fitore të Arsenalit.

3.Alex Morgan

Dy herë fituesja e Kupës Botërore të FIFA-s për Femra dhe medalistja e artë Olimpike ndaloi të hante mish për arsye etike pasi u paraqit në një fushatë për organizatën ‘PETA’ në vitin 2017 së bashku me qenin e saj.

Morgan thotë se dieta e saj vegane e bën atë “më të fortë dhe e ndihmon në lodhje më të paktë dhe rikuperimin më të shpejt”.

2.Serge Gnabry (Bayern Munich)

Serge Gnabry u bë vegan në vitin 2017, që përkoi me ngritjen e tij ‘meteorike’ me Bayern Munich dhe ekipin kombëtar gjerman.

“Për momentin po e shijoj, po ndjehem mirë gjithashtu. Kam pasur biseda me miq, kam parë dokumentarë. Unë thjesht dua ta provoj”, ka thënë Gnabry për BILD në atë kohë.

1.Saul Niguez (Atletico Madrid)

Mesfushori i Atletico Madridit pësoi një dëmtim të tmerrshëm të veshkave në një përplasje gjatë një ndeshje kundër Bayer Leverkusen në vitin 2015. Si rezultat, veshka e tij e majtë po punonte shumë për të përpunuar proteina. Ai filloi të ndërpres mishin që nga ajo kohë dhe tani ndjek një dietë plotësisht të bazuar në bimë.

Leo Messi?

Ndërsa ka pasur disa pretendime se Leo Messi është vegan, nuk është mjaft e vërtetë. Sidoqoftë, argjentinasi ka miratuar një dietë gati pa mish në vitet e fundit gjatë sezoneve për arsye shëndetësore. Pasi pësoi njëmbëdhjetë dëmtime muskulore midis 2006 dhe 2013, ato janë ulur në mënyrë drastike që nga ndryshimi i dietës. Miku i ngushtë dhe bashkëvendësi i tij, Sergio Aguero ka bërë të njëjtën gjë.


VEGANIZMI është praktikë e abstenimit nga përdorimi i produkteve shtazore, veçanërisht në dietë. Një individ që ndjek dietën ose filozofinë njihet si vegan.

Mund të bëhen dallime midis disa kategorive të veganizmit.

Veganët dietikë, të njohur gjithashtu si “vegjetarianë të rreptë”, përmbahen nga konsumimi i mishit, vezëve, produkteve të qumështit dhe çdo substancë tjetër që rrjedh nga kafshët.

Një vegan etik, i njohur gjithashtu si një “vegjetarian moral”, është dikush që jo vetëm që ndjek një dietë vegane, por shtrin filozofinë në fusha të tjera të jetës së tyre dhe kundërshton përdorimin e kafshëve për çdo qëllim.

Një term tjetër është “veganizëm mjedisor”, i cili i referohet shmangies së produkteve shtazore në premisën që blegtoria industriale e kafshëve është e dëmshme për mjedisin dhe e paqëndrueshme.

Donald Watson shpiku termin “vegan” në vitin 1944 kur bashkë-themeloi Shoqërinë Vegane në Britani të Madhe.


/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i

Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i

Premier League
Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet

Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet

Serie A
Mikel Arteta hedh dyshime të mëdha për largimin e Granit Xhakës nga Arsenali

Mikel Arteta hedh dyshime të mëdha për largimin e Granit Xhakës nga Arsenali

Premier League
'Super ushqimi' që po i mbanë në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

'Super ushqimi' që po i mbanë në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

Ndërkombëtare
Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

Tenis
Kalo në kategori