Kampionati Evropian ‘Euro 2020’ do të mbahet mend me dashuri si një nga turnetë më të mëdha ndërkombëtare të të gjitha kohërave, ndërsa fitues i këtij edicioni ishte Italia, e cila mposhti Anglinë në finalen e madhe.

Italia e Roberto Mancinit u kurorëzua si fitues i Euro 2020, ndërsa i gjithë Kampionati Evropian u përshkua me ndeshje interesante dhe shumë aksion.

Gola me bollëk dhe ndeshje dramatike me bollëk, do të ketë shumë kujtime të këndshme për t’u shikuar sa herë që Euro 2020 përfolët.

Nga mrekullia e Eriksenit deri te ‘it’s coming Rome’ – Euro 2020 e përmbledhur në gjashtë histori Nga mrekullia e Eriksenit deri te ‘it’s coming Rome’ – Euro 2020 e përmbledhur në gjashtë histori

Sidoqoftë, ka lojtarë të caktuar për të cilët ky Euro 2020 ndikoi më shumë duke e pasur si moment reflektimi pasi që kanë shfrytëzuar mundësinë për të shkëlqyer në skenën ndërkombëtare.

Reklama

Një nga mënyrat magjepsëse në të cilën mund të vlerësojmë se si Euro 2020 ka ndryshuar pamjen më të gjerë të futbollit është duke hedhur një vështrim në vlerat e transferimeve të llogaritura nga faqja e specializuar Transfermarkt.

Reklama

Emra të njohur si Pedri, Fedrico Chiesa, Dani Olmo e Kalvin Phillips ishin disa nga lojtarët që ngritën vlerën e tyre më shumë në Euro 2020.

Telegrafi më poshtë ua sjell listën me 15 lojtarët që iu është rritur vlera më shumë gjatë Kampionatit Evropian.

15.Jeremy Doku (Rennes dhe Belgjikë), + 4 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 22 milionë euro

Reklama

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 26 milionë euro

14.Ilya Zabarnyi (Dinamo Kyiv dhe Ukrainë), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 6 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 11 milionë euro

13.Patrick Schick (Bayer Leverkusen dhe Republika Çeke), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 23 milionë euro

Reklama

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 28 milionë euro

12.Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham Hotspur dhe Danimarkë), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 35 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 40 milionë euro

11.Jorginho (Chelsea dhe Itali), + 5 milion euro

Reklama

Vlera e tregut para 1 korrikut: 40 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 45 milionë euro

10.Dani Olmo (RB Leipzig dhe Spanjë), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 45 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 50 milionë euro

9.Harry Maguire (Manchester United dhe Angli), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 45 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 50 milionë euro

8.Gianluigi Donnarumma (Paris Saint-Germain dhe Itali), + 5 milion euro

Reklama

Vlera e tregut para 1 korrikut: 60 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 65 milionë euro

Reklama

7.Declan Rice (West Ham United dhe Angli), + 5 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 65 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 70 milionë euro

6.Joakim Maehle (Atalanta dhe Danimarkë), + 6 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 13 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 19 milionë euro

5.Mikkel Damsgaard (Sampdoria dhe Danimarkë), + 7 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 13 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 20 milionë euro

4.Luke Shaw (Manchester United dhe Angli), + 7 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 35 milionë euro

Reklama
Reklama

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 42 milionë euro

3.Kalvin Phillips (Leeds United dhe Angli), + 10 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 30 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 40 milionë euro

2.Federico Chiesa (Juventus dhe Itali), + 10 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 60 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 70 milionë euro

1.Pedri (Barcelona dhe Spanjë), + 10 milion euro

Vlera e tregut para 1 korrikut: 70 milionë euro

Vlera e tregut pas 1 korrikut: 80 milionë euro

/Telegrafi/