Kampionati Evropian “Euro 2020” përfundoi të dielën mbrëma me Italinë fituese pas trilerit të penalltive me Anglinë në finale, por gjithë turne dhe mbarëvajtja e tij ishte interesante dhe emocionuese.

Euro 2020 ishte plot aksion dhe drama, por gazetari i njohur Stephen Kasiewicz ka zgjedhur gjashtë historitë më të rëndësishme të turneut.

Christian Eriksen dhe uniteti danez

Një moment tronditës që tronditi botën e futbollit, fatmirësisht, pati një rezultat pozitiv. Kur Christian Eriksen ra në tokë pasi pësoi një arrest kardiak afër fundit të pjesës së parë në ndeshjen e fazës së grupeve të Danimarkës kundër Finlandës në Kopenhagë, gjërat fillimisht dukeshin të zymta.

Reklama

Për ata që ishin brenda Stadiumit Parken dhe miliona njerëz që shikonin në TV nëpër botë, ishte një kohë e tmerrshme e pasigurisë. Kapiteni danez Simon Kjaer nxitoi të ndihmoj dhe Eriksen u kthye në vete pasi u ringjall nga mjekët.

Reklama

Ai la shumë imazhe të qëndrueshme: lojtarët danezë të udhëhequr nga Kjaer i Milanit duke formuar një pengesë mbrojtëse për të mbrojtur Eriksenin ndërsa ai merrte trajtim dhe me mesfushorin e Interit që u largua nga stadiumi me një barelë dhe të dy grupet e mbështetësve që brohorisnin emrin e tij.

Pas një vonese të gjatë, është rënë dakord reciprokisht që pjesa tjetër e lojës do të përfundojë në fushë në po atë ditë. Rezultati ishte i parëndësishëm; Shëndeti dhe mirëqenia e Eriskenit ishin të vetmet gjëra që kishin rëndësi dhe, mbase, rezultati pozitiv u dha Skandinavëve një shtytje shtesë për të arritur në gjysmëfinale.

Reklama
Momente ankthi në ndeshjen Danimarkë-Finlandë, Eriksen bie në tokë pa ndjenja Momente ankthi në ndeshjen Danimarkë-Finlandë, Eriksen bie në tokë pa ndjenja

Tifozët kthehen në stadiume

Të ‘zhveshur’ nga mbështetësit për muaj me radhë, lojërat në të gjitha nivelet i kishin ngjarë ekspozitave pa shpirt dhe stadiumet dukeshin si qytete fantazmë të braktisura. Zhurma e madhe në një kapacitet të plotë në Puskas Arena, Budapest, me më shumë se 60,000 spektatorë të pranishëm, krijoi një atmosferë të ngjashme me karnavalet.

Reklama

Për fat të keq, disa nga sjelljet e mbështetësve vendas në tribuna nuk ishin të përshtatshme për asnjë lloj feste, futbolli apo ndryshe, dhe UEFA vendosi një ndalim në shtëpi me dy ndeshje për Hungarinë si rezultat i kësaj.

Shumica e lokaleve operuan me numër të kufizuar, një vendim i arsyeshëm gjatë një pandemie të pafundme, por ato brenda stadiumeve siguruan energjinë, ngjyrën dhe mbështetjen vokale aq të nevojshme pavarësisht rreshtave të vendeve të zbrazëta.

Reklama

Në Kopenhagë, Parken Stadium ishte një shembull kryesor, ndërsa Danimarka kaloi në gjysmëfinale të turneut.

Wembley mirëpriti mijëra të tjerë për gjysmëfinale dhe finale. Ndërsa mençuria e lejimit të përzierjes së mbështetësve pa asnjë kufizim mund të vihen në dyshim me të drejtë, por ajo solli një ndjenjë normaliteti përsëri në lojën e bukur.

Reklama

Zvicra befasoi Francën

Nuk duhej të mbaronte në këtë mënyrë për fituesit e Kupës së Botës. Duke u mburrur me një ekip futbolli fantastik me yje në mesfushë dhe sulm, Franca ishte në epërsi 3-1 ndaj Zvicrës dhe dukej se do kapte lehtësisht çerekfinalen.

Megjithatë, Zvicra refuzoi të kapitullonte dhe Les Blues u shemb, Haris Seferovic shënoi të dytin me vetëm nëntë minuta të mbetura dhe Mario Gavranovic shënoi golin në një barazim të paharrueshëm me disa sekonda të mbetura.

Reklama

Portieri Yann Sommer priti penalltinë përfundimtare nga Kylian Mbappe dhe siguroi kualifikimin e Zvicrës, e cila festoi deri në mëngjes, ndërsa mërzia e Francës për eliminimin ka të ngjarë të ekzistoj ende edhe pas përfundimit të Euro 2020.

Autogola katastrofal

Reklama

Asnjë turne tjetër i madh nuk është tronditur nga ndrojtja e kaq shumë autogolave ​​të pabesueshëm – një total prej 11 sosh të shënuar në rrethana të çuditshme dhe katastrofike.

Portieri i Sllovakisë, Martin Dubrvaka ka nderin e dyshimtë të ulërimës më të keqe. Ai në një farë mënyre arriti të fuste topin në rrjetën e tij pasi e perceptoi keq topin në ajër pasi Pablo Sarabia i Spanjës goditi traversën. Pavarësisht nëse pikëpamja e tij u errësua nga dielli apo jo, ishte një mënyrë jashtëzakonisht e pafat për të pranuar pesë gola në fazën e grupeve.

Reklama

Adoleshenti i Barcelonës, Pedri ndoshta e ka vizualizuar veten duke shënuar nga distanca e largët para turneut – por jo në fundin e gabuar. Portieri spanjoll Unai Simon në mënyrë të pashpjegueshme lejoi të futej në rrjetë një pasim i gjatë nga mesfushori 18-vjeçar, pasi nuk arriti të kontrollonte topin siç duhet.

Reklama
Dubravka, nga hero i Sllovakisë te një gabim trashanik duke shënuar autogolin më qesharak të Euro 2020 Dubravka, nga hero i Sllovakisë te një gabim trashanik duke shënuar autogolin më qesharak të Euro 2020

Mrekullia e Schikut

Guximtar, oportunist dhe ekzekutues me kohë dhe saktësi të përsosur, sulmuesi i Republikës Çeke, Patrick Schick shënoi golin e turneut. Ish-sulmuesi i Sampdorias dhe Romës instiktivisht shënoi nga një përpjekje e mrekullueshme thuajse nga gjysma e fushës, duke befasuar portierin e Skocisë, David Marshall në Hampden Park.

Reklama

Pak do të kishin tentuar një goditje të tillë, por 25-vjeçari nuk kishte nevojë për asnjë nxitje kur ai pa Marshall larg pozitës së tij dhe gjuajti nga rreth 50 metra si një lojtar i madh golfi. Schick shënoi dy herë në ndeshjen e parë të grupeve për të mposhtur skocezët dhe shënoi pesë gola në total ndërsa çekët kaluan në çerekfinale.

Kishte shumë gola tjerë të shkëlqyer: mesfushori danez i Sampdorias, Martin Damsgaard shënoi me një goditje të lirë teknikisht të shkëlqyeshme ndaj Anglisë në gjysmëfinale, Lorenzo Insigne trullosi Belgjikën me një gol të bukur, Federico Chiesa shënoi një kryevepër kundër Austrisë dhe Paul Pogba me një goditje të bukur nga largësia gjeti këndin e sipërm të portës ndaj Zvicrës.

Reklama
Reklama

Megjithatë, goli i jashtëzakonshëm i Schick kryeson listën.

‘It’s coming Rome’

Italia u kurorëzua kampione e Evropës pas një fitoreje dramatike kundër Anglisë në penallti në Wembley. Azzurrët përfunduan Euro 2020 si fitues meritor, me Gianluigi Donnarumma që priti goditjet nga Jadon Sancho dhe Bukayo Saka për të vulosur një fitore të paharrueshme para një turme anglezë.

Italia u rikuperua pasi pësoi një gol tronditës në fillim të ndeshjes brenda dy minutash, me Luke Shaw që shndërroi në gol një asistim të Kieran Trippier, por më pas ekipi i Roberto Mancini dominoi.

Skuadra më e mirë e turneut e detyroi Anglinë të mbrohej në stilin ‘katenacio’ me 11 lojtar pas topit, por u shemben në minutën e 67-të me golin e barazimit nga Leonardo Bonucci. Domenico Berardi, Bonucci dhe Federico Bernardeschi konvertuan penalltitë ndërsa Italia mbizotëroi në kërkim të titullit.

Reklama
Reklama

Mancini qau me lot gëzimi dhe bëri një përqafim të gjatë me ish-shokun e skuadrës së Sampdorias, Gianluca Vialli, kreun e delegacionit të Italisë.

Ishte gjithashtu e përshtatshme që mbrojtësi veteran Giorgio Chiellini dhe partneri i tij Bonucci fituan trofeun e parë ndërkombëtar pasi humbën kundër Spanjës në finalen e Euro 2012.

/Telegrafi/