LAJMI I FUNDIT:

Nga “i pa denjë deri te GOAT”, renditen legjendat e Real Madridit dhe Barcelonës për nga ndikimi në El Clasico

Nga “i pa denjë deri te GOAT”, renditen legjendat e Real Madridit dhe Barcelonës për nga ndikimi në El Clasico

Lojtarët e Real Madridit dhe Barcelonës janë renditur në bazë të performancave të tyre në El Clasico – duke filluar nga ‘jo të denjë’ deri te ‘GOAT’.

Pavarësisht se dy klubet nuk janë në më të mirën e tyre vitet e fundit, El Clasico ende konsiderohet si një nga ndeshjet më të mëdha të futbollit.


Një numër lojtarësh të klasit botëror kanë bërë emrin e tyre në ndeshje, ndërsa disa janë venitur nën qendër të vëmendjes.

Faqja sportive SPORTbible ka vendosur të renditë një numër të përzgjedhur lojtarësh që janë paraqitur gjatë gjithë viteve.

Për të theksuar, të gjithë këta lojtarë janë jashtëzakonisht të talentuar, por kjo bazohet vetëm në ndikimin e tyre në këtë ndeshje.

Futbollistët që kanë luajtur si për Real Madridin ashtu edhe për Barcelonën
Lexo po ashtu Futbollistët që kanë luajtur si për Real Madridin ashtu edhe për Barcelonën

Jo të denjëEden Hazard, Philippe Coutinho, David Beckham, Arturo Vidal, Alvaro Arbeloa

Të mirë Victor Valdes, Gareth Bale, Hristo Stoichkov, Xabi Alonso, Pep Guardiola, Fabio Cannavaro, Neymar, Dani Alves, Clarence Seedorf

Klas botërorRonaldinho, Roberto Carlos, Diego Maradona, Karim Benzema, Luka Modric, Sergio Busquets, Toni Kroos, Gerard Pique, Samuel Eto’o, Rivaldo, Fernando Hierro, Luis Suarez

LegjendarCristiano Ronaldo, Andres Iniesta, Ronaldo Nazario, Xavi, Iker Casillas, Raul, Carles Puyol, Sergio Ramos, Luis Figo, Zinedine Zidane

GOATLionel Messi

Superylli argjentinas u bë fatkeqësia e jetës së Iker Casillas pasi shpërtheu në skenë, me Keylor Navas dhe Thibaut Courtois që gjithashtu ndjenë zemërimin e tij në vitet e fundit.

Messi ka shënuar 19 gola në 44 ndeshje kundër Los Blancos në karrierën e tij, me një numër paraqitjesh ikonike të spikatura.

Njëra prej tyre erdhi në vitin 2017, kur pasi shënoi golin e fitores në minutën e fundit, ai zhveshi fanellën dhe ua tregonte tifozëve në Santiago Bernabeu para se të pozonte.

Lidhja e tij prej gati dy dekadash me Barcelonën e sheh atë përpara Ronaldos, i cili ndezi ndeshjen për nëntë vjet në Real Madrid të bardhë.

Dyshja mbrojtëse Carles Puyol dhe Sergio Ramos renditen gjithashtu në pozitën ‘Legjendar’ së bashku me magjistarët e mesfushës së Barcelonës, Andres Iniesta dhe Xavi.

Më poshtë në kategorinë “Jo të denjë” janë ish-dyshja e Ligës Premier, Eden Hazard dhe Philippe Coutinho, të cilët kishin kohët e tyre në Spanjë të shkatërruar nga lëndimet. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Bundesliga
Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

La Liga
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga

"Manchester City është ekipi më i mirë në botë, luan futboll më mirë" - Rodrigo flet për finalen dhe mënyrën si erdhën deri aty

Liga e Kampionëve
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Ligat tjera
Kalo në kategori