Schalke 04 mirëpret Manchester City për ndeshjen e parë të ndeshjes së fundit të 16-të të finales së Ligës të Kampionëve.

Kur Gjermania fitoi Kupën e Botës në vitin 2014, kishte katër anëtarë të Akademisë së të Rinjve duke pritur që të merrnin në duar trofeun e artë prestigjioz.

E njohur si Knappenschmiede, akademia rinore e klubit gjerman është një nga më të mirat në botë dhe harxhon kohë në edukimin e lojtarëve të rinj në dhe jashtë fushës përpara se të futen në ekipin e parë.

Manuel Neuer

Për të parë se sa mirë funksionon sistemi i të rinjve te ‘milionerët e kaltër’, duhet të shikojmë formacionin fillestar të lojtarëve të përbërë nga yjet e shitura nga klubi në vitet e fundit.

Në portë do të ishte Manuel Neuer (Bayern MUnich) gjersa para tij do të gjendeshin Rafinha (Bayern Munich), Joel Matip (Liverpool), Benedikt Howedes (Lokomotiva e Moskës) dhe Sead Kolasinac (Arsenal).

Mesfusha do të përbëhej prej Leon Goretzkas (Bayern Munich), Ivan Rakitic (Barcelona), Julian Draxler (PSG), Mesut Ozil (Arsenal) dhe Max Meyer (Crystal Palace).

Të gjitha lajmet rreth Schalke 04 Të gjitha lajmet rreth Schalke 04

Sulmues qendror edhe pse me kalimin e kohës po luan në krahun e majtë të sulmit, do të ishte Leroy Sane (Man.City).

Ndryshe, gjermanët dhe anglezët do të takohen gjatë mbrëmjes së sotme në stadiumin “Veltins Arena”, me fillim në ora 21:00. /Telegrafi/