LAJMI I FUNDIT:

Nga Neymar te Mbappe: Si i shpenzoi PSG mbi 1.8 miliard euro në blerjet e lojtarëve

Nga Neymar te Mbappe: Si i shpenzoi PSG mbi 1.8 miliard euro në blerjet e lojtarëve
Foto: Goal.com

Paris Saint-Germain ka zhvilluar ndjeshëm një treg tashmë të egër transferimesh që kur pronarët e rinj Qatar Sports Investments (QSI) fituan shumicën e aksioneve në klub në vitin 2011, përpara se të bëheshin pronari i vetëm i klubit në mars të vitit 2012.

Në misionin e tyre përfundimtar për t’u kurorëzuar kampionë të Evropës, PSG ka shpenzuar para për nënshkrime të shumta të profilit të lartë gjatë dekadës së fundit apo më shumë.


Ne të gjithë e kujtojmë kur ata ndryshuan tregun e transferimeve përgjithmonë duke shpenzuar një rekord botëror 222 milionë euro për Neymarin në vitin 2017, i ndjekur nga transferimi i dytë më i shtrenjtë në histori kur ata ndanë rrugët me 180 milionë euro për të sjellë Kylian Mbappen në skuadër dy vjet më vonë pas një magjie suksesshme kredie.

Top 10 blerjet e lojtarëve më të shtrenjtë të PSG-së

10) Javier Pastore | 42 milionë euro | Palermo | 2011

Javier Pastore ishte një nga superyjet e parë që mbërriti te PSG në ditët e para të marrjes së klubit nga QSI.

I nënshkruar për 42 milionë euro nga Palermo në vitin 2011, Pastore përfundimisht kaloi shtatë vjet në PSG, duke shënuar 29 gola në 186 paraqitje.

Ishte Pastore ai që liroi fanellën me numrin 10 dhe ia bëri dhuratë Neymarit kur braziliani mbërriti në klub.

9) Thiago Silva | 42 milionë euro | Milani | 2012

Një transferim që përfitoi shumë nga trazirat financiare të Milanit në atë kohë, Thiago Silva nënshkroi për PSG për 42 milionë euro në verën e vitit 2012.

Milani fillimisht hodhi poshtë të gjitha thashethemet në lidhje me mbrojtësin brazilian aq shumë sa që pronari i klubit në atë kohë, Silvio Berlusconi, këmbënguli se ai do të qëndronte në klub.

E gjithë saga madje arriti në një fazë ku vetëm 12 ditë para se të nënshkruante për PSG-në, Thiago Silva zgjati kontratën me Milanin deri në vitin 2017.

Megjithatë, lëvizja ndodhi vetëm disa javë më vonë, duke e bërë Thiago Silva mbrojtësin më të shtrenjtë në histori në atë kohë.

8) Nuno Mendes | 48.80 milionë euro | Sporting CP | 2022

PSG fillimisht nënshkroi Nuno Mendes në një huazim një sezon në verën e vitit 2021.

Performancat e tij për klubin e panë atë të nominuar për çmimin Lojtari i Ri i Vitit në Ligue 1 dhe gjithashtu e panë atë të shpërblyer me një vend në Skuadrën e Vitit.

Mbrojtësi i majtë portugez ishte aq i mirë sa PSG vendosi të ushtrojë opsionin e tyre për të shkaktuar klauzolën e tij të blerjes prej 48.80 milionë euro dhe ta nënshkruajë atë me një marrëveshje katërvjeçare.

7 David Luiz | 49.50 milionë euro | Chelsea | 2014

Vetëm dy vjet pasi nënshkroi Thiago Silvan për një tarifë rekord botëror për një mbrojtës, PSG theu rekordin e vet dhe solli David Luizin nga Chelsea në verën e vitit 2014.

I nënshkruar për 49.50 milionë euro, Luiz fitoi të katër garat vendase në periudhën e tij dy-sezonale në Francë përpara se të kthehej në Stamford Bridge në një transferim prej 35 milionë euro në vitin 2016.

Pas tre sezoneve të tjera në Chelsea, Luiz iu bashkua Arsenalit përpara se të kthehej në vendin e tij për t’iu bashkuar Flamengos në 2021.

6) Mauro Icardi | 50 milionë euro | Inter | 2020

Icardi iu bashkua PSG-së nga Interi në verën e vitit 2019 në një huazim për një sezon me një opsion blerjeje prej 70 milionë euro.

Ai fitoi Ligue 1, Coupe de France, Coupe de la Ligue dhe gjithashtu arriti në finalen e Ligës së Kampionëve në sezonin e tij të parë në klub.

Pavarësisht se ishte një zëvendësues i papërdorur në atë finale, Icardi ishte golashënuesi më i mirë i PSG-së në turne me pesë gola në shtatë ndeshje, së bashku me Kylian Mbappen.

PSG vendosi të aktivizojë opsionin për nënshkrimin e tij, megjithëse ata e rinegociuan marrëveshjen për të marrë përfundimisht lojtarin e tyre për 50 milionë euronë verën e vitit 2020.

5) Angel Di Maria | 63 milionë euro | Manchester United | 2015

Pas një periudhe mjaft të ashpër në Manchester United, ku ai nuk arriti të përshtatej dhe të performonte, Angel Di Maria iu bashkua PSG-së në verën e vitit 2015 për 63 milionë euro.

Në shtatë vitet e tij në PSG, Di Maria fitoi trofe të shumtë vendas dhe madje arriti në finalen e Ligës së Kampionëve në sezonin 2019-2020 kundër Bayern Munich.

Anësori argjentinas kaloi edhe dy sezone të tjera në Francë, duke shënuar 92 gola dhe 112 asistime në 295 ndeshje për PSG-në, përpara se të kalonte te Juventusi si lojtar i lirë në verën e vitit 2022.

4) Edinson Cavani | 64.50 milionë euro | Napoli | 2013

Në vitin 2013, PSG nënshkroi Edinson Cavanin nga Napoli për 64.50 milionë euro, duke e bërë atë transferimin e gjashtë më të shtrenjtë në histori në atë kohë.

Gjatë kohës së tij në klub, Cavani u bë një nga sulmuesit më të mirë në botë dhe fitoi tripletën e brendshme me PSG-në, duke fituar Ligue 1, Coupe de France dhe Coupe de la Ligue.

Udhëtimi i tij në kryeqytetin francez e pa atë gjithashtu të bëhej golashënuesi më i mirë i PSG-së kur shënoi golin e tij të 157-të në ndeshjen e tij të 229-të në një fitore 4-0 ndaj Montpellier në janar të vitit 2018.

3) Achraf Hakimi | 66.50 milionë euro | Inter | 2021

Hakimi nënshkroi për PSG-në në korrik të vitit 2021 për 66.50 milionë euro nga Interi.

Marokeni shpejt u bë një pjesë integrale e ekipit të parë pasi u përshtat shumë shpejt me kushtet në Francë.

Hakimi bëri një hyrje madhështore në Ligue 1 teksa shënoi në debutimin e tij kundër Troyes në ndeshjen e parë të ligës së sezonit 2021-22.

2) Kylian Mbappe | 180 milionë euro | Monako | 2018

Pasi udhëhoqi Monacon drejt titullit të ligës në sezonin e tij përparimtar 2016-17, Kylian Mbappe shpejt u bë një fenomen në skenën evropiane, me disa nga klubet më të mira në botë që treguan interesin e tyre për të.

PSG më në fund mori mundësinë për të nënshkruar me sulmuesin dhe e nënshkroi atë në huazim në gusht të vitit 2017.

Mbappe vazhdoi të shënonte në debutimin e tij në Ligue 1 dhe Ligën e Kampionëve për PSG-në.

Pas një huazimi të suksesshëm, parisienët njoftuan transferimin e tij të përhershëm për 180 milionë euro në verën e vitit 2018, duke e bërë atë transferimin e dytë më të shtrenjtë në historinë e futbollit.

Mbappe ka shënuar afër 200 gola në të gjitha garat për PSG-në që nga transferimi i tij në kryeqytet.

1) Neymar | 222 milionë euro | Barcelona | 2017

Pasi aktivizoi klauzolën e lirimit dhe i pagoi Barcelonës 222 milionë euro, Neymar përfundoi transferimin e tij te Paris Saint-Germain në verën e vitit 2017, duke e bërë atë futbollistin më të shtrenjtë në histori.

Superylli brazilian fitoi një tripletë vendas në sezonin e tij të parë në klub dhe ka fituar çdo titull të ligës që nga mbërritja në Paris, përveç sezonit 2020-2021, ku Lille fitoi titullin për herë të parë që nga viti 2011.

Neymar ka shënuar mbi 100 gola për PSG që nga viti 2017. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Premier League
Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Premier League
Shpjegohet pse Chelsea nuk do të

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të "pranojë automatikisht" vendin në Ligën e Konferencës

Premier League
Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu

Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu

La Liga
“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

La Liga
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Kalo në kategori