Ukrainasi Ruslan Malinovskyi shënoi dy gola të shkëlqyer për Atalantën kundër Olympiacos në Ligën e Evropës dhe tregoi një mesazh për vendin e tij pas sulmit nga Rusia, ndërsa edhe disa klube tjera patën mesazhe për ndaljen e luftës.

Mesfushori kreativ shënoi një gol të bukur pas asistimit të Teun Koopmeiners, ndërsa më vonë shënoi edhe një gol tjetër në fitoren 0-3 të ekipit të tij.

Mbi të gjitha, goli i parë ishte një mundësi që Malinovskyi të bënte një deklaratë në skenën botërore, vetëm disa orë pasi tanket ruse u futën në territorin ukrainas dhe festen e golit ia dedikoi vendit të tij, Ukrainës.

Ai ngriti fanellën e Atalantës për të treguar një fanelle të brendshme me një mesazh shumë të thjeshtë: “Jo luftë në Ukrainë”.

Malinovskyi u përqafua nga bashkëlojtarët e tij, të cilët e dinë se kjo ka qenë një kohë shumë e vështirë për të dhe familjen e tij.

Në skuadrën e Atalantës është edhe një lojtar rus, Aleksei Miranchuk, i cili prej disa kohësh është i dëmtuar.

Megjithatë, Malinovskyi nuk ishte lojtari i vetëm që ka reaguar për situatën në Ukrainë, pasi një gjë të tillë e ka bërë dje (e enjte) edhe ylli i Manchester Cityt, Oleksandr Zinchenko.

“Shpresoj të vdisni në mënyrën më të dhimbshme”, ylli i Man Cityt ‘uron’ Putinin pasi Rusia i shpalli luftë Ukrainës “Shpresoj të vdisni në mënyrën më të dhimbshme”, ylli i Man Cityt ‘uron’ Putinin pasi Rusia i shpalli luftë Ukrainës

Përveç lojtarëve, edhe disa nga klubet evropiane kanë reaguar me mesazhe para ose gjatë ndeshjeve të tyre në kërkim të ndaljes së luftës në Ukrainë.

Barcelona dhe Napoli patën një mesazh para ndeshjes, ekipi i Slavia Pragës, tifozët e Dinamo Zagrebit dhe ata të Bodo/Glimt gjithashtu, sikurse edhe në takimin mes Dukagjinit dhe Gjilanit në BKT Superligën e Kosovës. /Telegrafi/