LAJMI I FUNDIT:

Nga kriza ndaj Man Cityt tek ndërtimi i Real Madridit të ri

Nga kriza ndaj Man Cityt tek ndërtimi i Real Madridit të ri

Katër golat e Manchester Cityt në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales në Ligën e Kampionëve kanë pasur ndikimin e tyre te Real Madridi kohët e fundit, pasi drejtuesit e klubit janë gati për një tundje të skuadrës apo një revolucion.

Reklama

Menduam se fillimi dhe fundi i tërmetit ndodhi në Etihad, por kjo nuk ndodhi. Drejtuesit e klubit morën kohë për të menduar disa nga situatat e përjetuara dhe pasoja kryesore e takimeve të ndryshme të zhvilluara nga e premtja e 19 majit deri në javën e kaluar, është bindja për një rinovim të domosdoshëm të skuadrës.

Ky rinovim u mohua gjatë sezonit me Carlo Ancelottin, që ishte në dyshim nga të dyja palët deri të hënën e kaluar dhe që u vulos në takimin e së enjtes, në mes të ‘stuhisë Benzema’, e cila tashmë konsiderohej e përfunduar në Valdebebas.

Zyrtare: Karim Benzema largohet nga Real Madridi, klubi e falënderon për kontributin
Lexo po ashtu Zyrtare: Karim Benzema largohet nga Real Madridi, klubi e falënderon për kontributin

Besim total që nga ai moment, me sfidën për të shtuar tituj të rinj, pra Ligën e Kampionëve dhe La Ligën, por me nevojën e njohur për të nënshkruar dhe për të forcuar skuadrën.

Takimi i parë mes Florentino Perez, Jose Angel Sanchez dhe Carlo Ancelotti u zhvillua dy ditë pas eliminimit në Ligën e Kampionëve. Tension. Kjo ishte fjala që përcaktoi takimin.

Presidenti shprehu neverinë e tij për imazhin e ofruar dhe për humbjen e hershme të La Ligës. Prandaj lindi nevoja për t’u lënë vendin të rinjve si një qortim për atë që u bë ose më mirë për atë që nuk u bë. Trajneri e justifikoi dhe ndonëse ra dakord të vazhdonte edhe vitin e mbetur të kontratës, gjithçka ishte në pritje të takimeve të reja për shkak të sensacioneve.

Ditët pas atij takimi të parë ishin ato të vendimeve të lojtarëve, pavarësisht nga të gjitha polemikat me Vinicius Jr, vazhdimësia e të cilit nuk ishte kurrë në dyshim. Lamtumira e Marco Asensio, oferta e re për qëndrimin e Dani Ceballos, dyshimet e Nachos dhe telenovela Karim Benzema, e cila filloi të merrte formë në zyrat e klubit dhe që përfundoi duke shpërthyer disa orë përpara asaj që do të ishte ndeshja e tij e fundit si një madridistë.

Të hënën e kaluar (29 maj), dhe pas shumë kontakteve telefonike, Ancelotti i konfirmoi Jose Angel Sanchezit vazhdimësinë e tij si drejtues i projektit. Sigurisht, përpara se të tre duhej të uleshin sërish për të hartuar skuadrën dhe për të parë se ku po shkonin përpjekjet për të përforcuar skuadrën. Ai takim u zhvillua të enjten dhe aty tashmë u fol pa kufizime për vendimet që do të merreshin.

Njëri prej tyre foli qartë për nevojën për të kërkuar një 9-sh të ri, pavarësisht nëse Benzema largohej ose jo, një rrethanë që ata pothuajse e morën si të mirëqenë.

Emri Mbappe

Në një moment del reduktimi i emrit të Mbappes, por gjithnjë përballë 2024-ës, rrethanë që mund të kushtëzojë ndonjë lëvizje të Real Madridit, por në fund nuk është kështu.

Logjikisht, flitet për Fran Garcia, Jude Bellingham dhe të tjerë të mundshëm si Kai Havertz, Harry Kane dhe më shumë futbollistë si Brahim Diaz rreth të cilëve nuk ka unanimitet, por që vlerësohen  si opsion.

Klubi vlerëson pozitivisht atë që mund të kontribuojë trajneri dhe Ancelotti tregon edhe një herë se prioriteti i tij ka qenë dhe është gjithmonë Real Madridi. Në fakt, Brazili e ka njoftuar tashmë italianin se janë të gatshëm ta presin atë deri në vitin 2024. Presidenti i CBF është i qartë dhe ata duan Ancelottin në Kupën e Botës në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë më 2026.

Real Madridi dëshiron të nënshkruajë me Harry Kane, pavarësisht nëse Benzema qëndron apo largohet
Lexo po ashtu Real Madridi dëshiron të nënshkruajë me Harry Kane, pavarësisht nëse Benzema qëndron apo largohet

Nga ai takim lindi bindja totale dhe absolute e të dyja palëve se më së miri ishte të qëndronim të bashkuar dhe se për këtë duhej forcimi i skuadrës, diçka që ndryshe nga sa u tha, Real Madrid kishte disa javë që punonte, duke nisur nga çështja e qendërsulmuesit, pasi askush nga klubi, trajnerët apo dhoma e zhveshjes nuk u befasua nga lamtumira e Benzema.

Përpara sezonit të pestë të Ancelottit në krye të bankinës së Real Madridit, plot entuziazëm dhe me sfidën për të ndërtuar një ekip të ri dhe për të fituar sërish titujt e mëdhenj që janë në lojë, pra Ligën dhe Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/