LAJMI I FUNDIT:

Nga Klose te Fenomeni, Messi e Mbappe: Golashënuesit më të mirë në histori të Kampionatit Botëror

Nga Klose te Fenomeni, Messi e Mbappe: Golashënuesit më të mirë në histori të Kampionatit Botëror

Ka përfunduar Kampionati Botëror ‘Katar 2022’ me Argjentinën që ka arritur të triumfojë në finalen e madhe të Kupës së Botës.

Reklama

E gjatë zhvillimit të këtij botërori ka ndryshime edhe në listën e realizuesve në gjithë historinë e Kupës së Botës.

Në ‘Katar 2022’ çmimin si golashënuesi më i mirë e ka marrë Kylian Mbappe që realizoi tetë gola.

Me tetë golat e shënuar në Katar, Mbappe është futur në mesin e top shënuesve më të mirë në histori.

Megjithatë i pari mbetet ish-sulmuesi gjerman Miroslav Klose me 16 gola të realizuar.

Në vendin e dytë mbetet legjenda braziliane Ronalado Nazario me një gol më pak, derisa i treti është Gerd Muller me 14 gola.

Lionel Messi është ngritur në vendin e katërt me 13 gola, aq sa ka edhe francezi Just Fontaine.

Në vendin e pestë është një tjetër legjendë braziliane, Pele me 12 gola sa ka arritur edhe Mbappe. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

“Është e vështirë të kuptosh”, Mourinho ‘shfryn’ ndaj Renato Sanchesit

Serie A
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Aksidentohet autobusi i KFF Jakova, lëndohet tetë futbolliste dhe trajneri

Sport vendor
Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Warren Zaire-Emery apo 'roboti' i Luis Enriques, 17-vjeçari i pazëvendësueshëm te PSG

Ligue 1
Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

Zbulohet klauzola sekrete në kontratën e re të Xavit me Barcelonën

La Liga
Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Tre shqiptarë në kërkim nga policia angleze, vodhën 300 mijë funte në shtëpinë e Sterlingut

Ndërkombëtare
Kalo në kategori