Për 65 vjet, çmimet “Grammy” kanë qenë nata më e madhe në muzikë, me shfaqjen që ka arritur disa nota të larta, por edhe të ulëta gjatë rrugës.

Ceremonia mbledh së bashku emrat më të mëdhenj të industrisë duke rezultuar shpesh në momente epike dhe të papritura.

Këtë vit, yjet do të zbresin në Crypto.com Arena në Los Angeles të dielën, më 5 shkurt për një natë me fitore tronditëse, humbje shkatërruese dhe, më e mira nga të gjitha, muzikë live të jashtëzakonshme.

Foto: Grammy Awards

Para kësaj kujtojmë disa prej momenteve më të paharrueshme ndër vite:

Incidenti i Adele në skenë (2013)

Reklama

Bota e muzikës u trondit në ceremoninë e 55-të të çmimeve Grammy kur Adele u vu në shënjestër të një incidenti të çuditshëm.

Reklama

Prezantuesja ukrainase Vitalii Sediuk hyri në skenë kur Adele u shpall si performanca më e mirë solo, duke rrëmbyer çmimin nga Jennifer Lopez dhe Pitbull.

Sediuk u padit më vonë me një akuzë për shkelje të ligjit dhe kaloi një natë në qeli si rezultat i incidentit, por më vonë ai këmbënguli se ishte thjesht duke bërë punën e tij, duke këmbëngulur: ‘Unë nuk jam një djalë i çmendur. Thjesht mendoj ndryshe’.

Apologjia e vështirë e Justin Timberlake (2004)

Reklama

Një fjalim për pranimin e çmimeve u dominua nga një kërkim falje e vështirë në vitin 2004, kur Justin Timberlake fitoi performancën më të mirë vokale për meshkuj për këngën hit “Cry Me A River”.

Këngëtari po i referohej performancës së tij me Janet Jackson një javë më parë, kur ai hoqi në mënyrë kontroverse sytjenat e yllit të R&B gjatë një dueti në “Superbowl” – një incident i ndjekur nga 89 milionë shikues.

Reklama

“E di që është më mirë një javë e vështirë për të gjithë. Ajo që ndodhi ishte e paqëllimshme dhe krejtësisht për keqardhje, dhe ju kërkoj falje nëse jeni ofenduar”, tha ylli më vonë.

Reklama

Performanca fituese e Beyonce (2017)

Vetëm disa ditë pasi njoftoi se ishte shtatzënë me binjakë, Beyonce organizoi një shfaqje fantastike në “Grammy Awards”.

Duke dëshmuar se nuk do të pengohej që të vazhdonte të performonte, ajo nxori realizoi një performancë nëntë minutëshe të hiteve “Love Drought” dhe “Sandcastle” nga albumi i saj vizual, “Lemonade”.

Këngëtarja më pas zbuloi barkun e rrumbullakosur dhe me sa duket dërgoi një mesazh shumë të mprehtë pasi u akuzua se kishte një barkë protetike gjatë shtatzënisë së saj të parë me Blue Ivy.

Reklama

Fustani i Jennifer Lopez (2000)

Momenti më i përfolur në ceremoninë e 43-të të “Grammy Awards” ka ndodhur ende pa nisur ceremonia.

Reklama

Interneti shpërtheu kur Jennifer Lopez ecte në tapetin e kuq me një fustan “Versace” me stampa gjethe palme që shfaqte fizikun e saj të pabesueshme.

Imazhet e Jenniferit në këtë ngjarje u shkarkuan nga faqja e internetit e “Grammy” 642,917 herë në vetëm 24 orë, duke frymëzuar krijimin e Google Images, duke forcuar gjithashtu kredencialet e Donatella Versaces si dizajnere më vete pas vdekjes së vëllait të saj Gianni.

Polemika e Milli Vanillit (1990)

Dyshja R&B Milli Vanilli u bë akti i parë muzikor që iu morë çmimi “Grammy” pasi u zbulua se ishin mashtrues.

Fab Morvan dhe Rob Pilatus shpërthyen në skenën muzikore në fund të viteve 80, duke fituar çmimin “Grammy” për ‘Artistin më të mirë të ri’ në 1990 pasi shënuan një varg hitesh.

Reklama
Reklama

Suksesi i tyre i madh bëri që dyshja të krahasohej me Elvis Presley-n, megjithatë, më vonë doli që frontmenët kishin sinkronizuar buzët gjatë gjithë kohës, kështu që ata u detyruan të kthenin çmimin e tyre, ndërkohë që u ngritën një sërë padish.

“Lady Marmalade” elektrizon skenën (2002)

Publikimi i Moulin Rouge të Baz Luhrmann bëri që “Lady Marmalade” të dominonte në top-lista dhe kjo u festua kur këngëtaret u bashkuan për një shfaqje shumë joshëse.

Christina Aguilera, Pink, Mya dhe Lil Kim i tërhoqën turmat kur ato hynë në skenë për një performancë të zhurmshme, e cila përmbante gjithashtu një pjesë surprizë rap nga Missy Elliot.

Reklama

Sikur të mos mjaftonte kjo, legjendarja Patti Labelle, e cila këndoi versionin origjinal të këngës në vitin 1971, gjithashtu befasoi audiencën pikërisht në fund për një finale vajzash të fuqishme.

Reklama

Një yll u zbulua (2011)

Lady Gaga e shënoi ardhjen e saj në një mënyrë tipike madhështore duke dalur nga një vezë e madhe e improvizuar në vitin 2011.

Hyrja më e çuditshme në skenë në historinë e ceremonisë, ajo i argëtoi të pranishmit me rilindjen e saj metaforike përpara shfaqjes së “Born This Ëay”.

Gaga më vonë pretendoi se kishte kaluar 72 orë brenda vezës së madhe, një akt që ajo e përshkroi si një ‘inkubacion kreativ embrional’ që i dha kohë për të ‘menduar për kuptimin’ e performancës së saj.

Reklama

Nata emocionuese e Michael Jackson (1984)

Mbreti i pop-it bëri histori në “Grammy” të vitit 1984, kur fitoi tetë çmime mbresëlënëse në një natë – një rekord që ende nuk është mposhtur.

Reklama

Fitoret ishin pikërisht ajo që i nevojitej Michael për t’i ngritur shpirtin, pasi ai ishte ende duke u rikuperuar nga një aksident i frikshëm në të cilin i kishte vënë flakën flokëve duke filmuar një reklamë Pepsi.

Më shumë se 51 milionë shikues u akorduan për të parë fitoren e madhe të Michael – numri më i madh i shikuesve në historinë e “Grammy”.

Dueti i Eminem dhe Elton John (2001)

Reklama

Skena ishte vendosur për një bashkëpunim dramatik dhe ndryshe të pamundur kur Eminem iu bashkua Sir Elton John për një duet në 2001.

Me akuzat për homofobi të drejtuara ndaj Eminem para ngjarjes, reperi kishte një pikë për të dëshmuar me performancën, një version i hitit “Stan”.

Sir Elton – një fans i madh i reperit – shpërfilli dënimin nga grupi Gay and Lesbike Alliance Against Shpifje duke luajtur në tastierë dhe duke ofruar vokale mbështetëse.

Reklama

Është një ditë e bukur për 33 dasma (2014)

Tridhjetë e tre çifte homoseksualë dhe heteroseksualë u martuan drejtpërdrejt në ndarjen e çmimeve Grammy 2014, ndërsa festuan rrëzimin e Aktit të Mbrojtjes së Martesës dhe shumë shtete legalizuan martesat e të njëjtës gjini.

Queen Latifah drejtoi dasmën masive gjatë interpretimit të fuqishëm të Macklemore & Ryan Lewis të këngës së tyre “Same Love”, e cila ishte bërë një himn i barazisë martesore.

Pas betimeve, të dorëzuara ndërsa skena u shndërrua në një kishë të improvizuar, me një ndryshim dhe dritare me xhama të njomur, Madonna, e veshur me një kostum të bardhë dhe kapelë, performoi “Open Your Heart” për një ovacion të fortë dhe lot nga jo vetëm nuset dhe dhëndrit, por mysafirë të famshëm.

Reklama

Drama Taylor Swift/Kanye West (2016)

Drama e gjatë e Taylor Swift me Kanye West erdhi në krye në Grammy 2016 kur ajo e përmendi atë në drejtpërdrejt në televizion.

Vetëm disa ditë përpara se Kanye të kishte zemëruar yllin e popit pasi ai publikoi një këngë në lidhje me seksin me të dhe pretendoi se e bëri ‘të famshëm atë’ me pushtimin e tij në skenën e çmimeve MTV në vitin 2009.

Taylor u përgjigj duke thënë qartë se kur të jeni një grua e re njerëzit ‘do të përpiqen të nënvlerësojnë suksesin tuaj ose të marrin meritat për arritjet tuaja’.

/Telegrafi/