Porto është një nga skuadrat më të mëdha në histori të futbollit evropian.

Portugezët gjatë historisë kanë fituar dy herë Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës, po ashtu edhe Supënkupën e Evropës një herë.

Sikur Benfica mos të shiste yjet në vitet e fundit do të ishte konkurrent serioz për të fituar LK-në (Foto) Sikur Benfica mos të shiste yjet në vitet e fundit do të ishte konkurrent serioz për të fituar LK-në (Foto)

Kampionatin e ka fituar 27 herë, ndërsa herën e fundit ishte në 2012/13.

Në vitet Porto ka pasur lojtarë si Falcao, James Rodriguez dhe Hulk.

Por, edhe një mbrojte fantastike me emra si Alex Sandro, Felipe, Nicolas Otamendi dhe Danilo, ndërsa më poshtë keni formacionin e plotë. /Telegrafi/