Netflix zbuloi se sezoni i dytë i “Squid Game” ishte në rrugë e sipër në njoftimet e postuara në mediat sociale të dielën (12 qershor).

Lajmi për filmin hit u zbulua në një postim që shfaq një pamje nga afër të syrit të ndezur të kukullës rrëqethëse Young-hee, me një ‘2’ të mbivendosur mbi objektiv.

Krijuesi i shfaqjes, Hwang Dong-hyuk, konfirmoi më parë se filmi do të rikthehej për një seri të dytë episodesh gjatë një interviste me Vanity Fair që u publikua muajin e kaluar.

Netflix ndau një video në llogarinë e tyre në Twitter që tregonte syrin e kukullës me një dritë të kuqe, pas së cilës u shfaq numri dy, shkruan DailyMail.

Gjigandi i transmetimit shtoi gjithashtu një mesazh humoristik në mbishkrimin e postimit, ku thuhej: ‘Drita e kuqe… Drita e gjelbër!’

Ata ndanë gjithashtu një shënim personal nga Dong-Hyuk, 51 vjeç, i cili e filloi mesazhin e tij duke shkruar: “Një raund krejt i ri po vjen”.

“U deshën 12 vite të tëra për të sjellë në jetë sezonin e parë të Squid Game vitin e kaluar. Por u deshën 12 ditë që Squid Game të bëhej seriali më i njohur i Netflix ndonjëherë. Si shkrimtar, regjisor dhe producent i Squid Game, një thirrje e madhe për fansat tanë në mbarë botën. Faleminderit që shikoni dhe pëlqeni shfaqjen tonë”, thuhej tutje në shkrimin e tij.

Dong-Hyuk më pas ndau disa informacione rreth sezonit të dytë të ardhshëm të programit.

View this post on Instagram

A post shared by Netflix US (@netflix)

“Dhe tani, Gi-hun kthehet. Njeriu i përparmë kthehet. Sezoni 2 po vjen. Burri me kostum me ddakji mund të kthehet”, tha ai.

Dong-Hyuk shtoi se do të prezantohej i dashuri i kukullës vrasëse Young-hee Cheol-su.

Ai e mbylli mesazhin duke i ftuar fansat e filmit të ‘bashkohen me ne edhe një herë për një raund krejt të ri’.

“Squid Game” është përqendruar në një konkurs ku afro 456 individë, të cilët të gjithë janë në borxhe të thella, marrin pjesë në një seri versionesh vdekjeprurëse të lojërave për fëmijë, ndërsa konkurrojnë për të fituar një çmim të madh në para.

Kasti i aktorëve përfshinë Lee Jung-jae, HoYeon Jung dhe Wi Ha-joon.

Shfaqja mori një vlerësim të gjerë nga kritikët pas publikimit të saj, me shumë lavdërime për shkrimet dhe performancat e kastit të saj.

Të gjitha lajmet nga Squid Game Të gjitha lajmet nga Squid Game

Shumë interpretues dhe anëtarë të ekipit u nominuan për çmime dhe dallime të ndryshme, dhe O Yeong-su veçanërisht mori çmimin “Golden Globe” për aktorin më të mirë dytësor në një serial, mini-serial ose film televiziv.

“Squid Game” u bë gjithashtu filmi origjinal më i ndjekur i Netflix pas debutimit të tij.

Dong-hyuk foli për sezonin e dytë të programit gjatë intervistës së tij për Vanity Fair, ku konfirmoi se lojërat do të vazhdojnë edhe në të ardhmen.

“Njerëzimi do të vihet sërish në provë përmes këtyre lojërave”, tha ai.

Më pas shkrimtari foli për aspektet tematike të sezonit të dytë dhe vuri në dukje se ato do të ishin disi të ngjashme me atë të serisë së parë të episodeve.

Regjisori më parë komentoi se ai do të donte të publikonte sezonin e dytë të “Squid Game” deri në fund të 2024. /Telegrafi/