Nëse vazhdohet kështu, futbolli pritet të marrë fund: Si e kanë zhvilluar skuadrat idenë e humbjes së kohës – kërkohet revolucion

Tifozët e Ligës Premier kanë mbetur të shokuar pasi shifrat e reja tregojnë se ata po shohin më pak futboll se kurrë më parë.

Zyrtarët e ligave nëpër botë janë të dëshpëruar për të kufizuar humbjen e kohës, ndërsa ligjvënësit e futbollit përgatiten të diskutojnë ndeshjet 60-minutëshe me një orë numërimi mbrapsht për të siguruar që tifozët të shikojnë për atë çfarë paguajnë.

Analistët e të dhënave në Opta kanë treguar se ndeshjet e Ligës Premier po zgjasin më shumë se kurrë, por se topi është në lojë për kohën më të shkurtër që nga fillimi i regjistrimeve.

Të dhënat kanë zbuluar se tifozët e Premierligës janë duke u pakësuar me veprimet në fushë

Mesatarja e ndeshjes në elitën e futbollit anglez këtë sezon ka zgjatur 98 minuta e 6 sekonda – më e gjata që kur Opta filloi të regjistronte të dhënat 11 sezone më parë – megjithatë topi ka qenë në lojë vetëm për 54 minuta e 53 sekonda, më e shkurtra në atë kohë. Topi është në lojë vetëm për 55.9 për qind të ndeshjes.

Kjo është në kontrast të plotë me Kampionatin Botëror, ku një epokë e re e mbajtjes më të rreptë të kohës për zëvendësimet dhe festimet panë sasi të mëdha të minutave të shtuara në fund të çdo pjese, gjë që çoi në ndeshje mesatarisht më të gjata se 100 minuta, por pa topin në aksion në lojë për 58 minuta 4 sekonda – më shumë se 57 për qind të rasteve.

Liga Premier po i reziston thirrjeve për të zbatuar të njëjtat metoda të rrepta – pavarësisht nga popullariteti në mesin e tifozëve – të paktën deri në verë, kur do të zhvillohen diskutime mbi mënyrat më të mira për të shpejtuar pushimet në lojë.

Ish arbitri Howard Webb shpreson që procesi VAR të bëhet më transparent

Shefi i ri i gjyqtarëve, Howard Webb, së shpejti do të takohet me të gjitha klubet e Ligës Premier për të diskutuar planet e tij, duke përfshirë eliminimin e humbjes së kohës.

Gjyqtarët e Ligës Premier u kërkuan ta bënin këtë përpara fillimit të sezonit dhe kanë dhënë kartona të verdhë në përpjekje për të ndaluar lojtarët që të ngadalësojnë lojën.

Zyrtarët kanë treguar 37 paralajmërime për humbjen e kohës këtë sezon, një rritje prej 14 për qind në krahasim me mesataren e sezonit për sezonin e kaluar.

Newcastle është një nga shkelësit më të këqij, me ndeshjet e tyre duke e parë topin në lojë për vetëm 51 minuta 36 sekonda. Tifozët e Arsenalit akuzuan skuadrën e Eddie Howe për humbje kohe gjatë barazimit të tyre pa gola, i cili pa që lojtari nga banka rezervë Jamaal Lascelles mori një karton të verdhë për ndërprerjen e një rivënieje gjatë nxehjes në vijën e lojës, siç bëri kundër Chelseat në nëntor.

Leeds janë fajtorët më të mëdhenj me lojërat e tyre duke e parë topin në lojë për një mesatare prej vetëm 50 minutash 56 sekonda. Të tre ndeshjet e Ligës Premier në të cilat topi ishte në lojë për më pak se 45 për qind të lojës përfshinin Leedsin.

Koha më e vogël në një lojë ishte 43 minuta e 26 sekonda për fitoren e Aston Villas ndaj Brentfordit në tetor. Kjo është 25 minuta më e shkurtër se fitorja 4-0 e Man City ndaj Southampton në të njëjtin muaj. City gjithashtu krenohet me ndeshjen me përqindjen më të lartë me 71.6 për qind.

Nuk është për t’u habitur që është City që kryeson me 61 minuta, që është më i larti nga çdo klub në pesë ligat e mëdha të Evropës dhe i vetmi skuadër që mesatarisht ka mbi një orë lojë. Dhe nuk është problem vetëm në Ligën Premier.

Jamal Lascelles i Newcastle së fundmi u ndëshkua me karton të verdhë teksa ishte në stolin zëvendësues.

Tifozët e klubeve në Evropë e kanë shumë më keq. Vetëm Eredivisie holandeze dhe Ligue 1 mburren me një përqindje më të lartë të topit në lojë. Në ligën e Skocisë, topi është në lojë për më pak se 51 minuta.

Ligjvënësit e futbollit IFAB the (Bordi Ndërkombëtar i FA) do të diskutojnë masat për të rregulluar problemin në rritje, duke përfshirë matjen e rreptë të kohës që u testua në Botëror.

Një tjetër mundësi është të reduktohen ndeshjet në 60 minuta me një orë numërimi mbrapsht të treguar për tifozët që ndalon sa herë që ka një pushim në lojë – jo domosdoshmërisht në çdo goditje apo rivënie, por për gjëra të tilla si rishikimet e VAR, lëndimet dhe festimet e golave. Ifab do ta diskutojë këtë në mbledhjen e tyre në mars. /Telegrafi/

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024