Nëse pyesni se nga ky suksese i Newcastles në këtë sezon – shikoni statistikat e Kieran Trippier

Lëvizja 15 milionë euro e Kieran Trippier te Newcastle në janar i la disa tifozë skeptikë. Ai po largohej nga një klub i Ligës së Kampionëve për t’u bashkuar me Magpies thjesht për para, apo ai me të vërtetë mendoi se ishte lëvizja më e mirë për karrierën e tij?

Mbrojtësi i krahut me eksperiencë ka bërë një shkëlqimi për t’iu përgjigjur dyshuesve të tij. Në ndeshjen e tij të tretë në ligë për skuadrën e Eddie Hoëe, ai shënoi gol nga gjuajtja e lirë për të vulosur një fitore 3-1 kundër Evertonit, dhe ai përsëriti goditjen e tij pesë ditë më vonë në një fitore 1-0 ndaj Aston Villas.

Në ndeshjen e fundit, ai pësoi lëndim këmbë dhe më pas humbi pjesën më të madhe të pjesës tjetër të sezonit, por ai e kishte vendosur Newcastlen në rrugën e tyre për të mos rënë nga liga pas një fillimi të zymtë të sezonit.

Trippier e ka vazhduar aty ku e la para lëndimit të këmbës këtë sezon, duke e çuar ekipin e Newcastle në krye të tabelës dhe statistikat e tij shfaqin një formë mbresëlënëse.

Sipas Opta, ai ka krijuar më shumë shanse se Mohamed Salah (31) dhe Bruno Fernandes (29) në Ligën Premier, ndërsa Ivan Perisic i Tottenhamit (15) është lojtari i vetëm që ka bërë më së shumti krosime se Trippier (14).

Trippier ka tre kontribute në gol (një gol, dy asistime) – asnjë mbrojtës nuk ka më shumë.

Neëcastle gjithashtu ka mbajtur gjashtë porta të paprekura në 13 ndeshjet e tyre dhe ka pranuar më pak gola në ligë me Trippier në mbrojtje.

Këto statistika nxjerrin në pah sesi Trippier është zhvilluar në një mbrojtës të krahut të mirë, të cilin Southgate nuk mund ta injorojë më kur bëhet fjalë për zgjedhjen e formacionit të tij fillestar në Katar. /Telegrafi/

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes