Max Verstappen i mohoi Lewis Hamilton një fitore të parë përrallore të sezonit në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara.

Reklama

Carlos Sainz filloi në “pole-position”, por gara e tij përfundoi brenda vetëm pak sekondave pasi u aksidentua nga George Russell në kthesën e parë. Përplasja shkaktoi një prishje që detyroi Ferrarin të tërhiqte makinën dhe britaniku u godit me një dënim prej pesë sekondash për shkaktimin e aksidentit.

Humbja e spanjollit ishte fitimi i Verstappen pasi ai mori epërsinë, por një pit stop i tmerrshëm hapi derën që Hamilton të kalonte dhe të mbante epërsinë për kaq gjatë. Por, kjo nuk ishte e mjaftueshme pasi Red Bull u tregua shumë i shpejtë dhe britaniku duhej të kënaqej me rezultatin e tij më të mirë të sezonit në vend që të qëndronte më në fund në shkallën më të lartë të podiumit.

Reklama
Reklama

USGP nuk kishte parë një makinë sigurie që nga viti 2015, por kishte më shumë se një në një garë të mbushur me incidente këtë herë. Mirëpo, përplasja e parë nuk kishte nevojë as për një të tillë, pasi piloti në pole-position Sainz u nxor nga Russell në atë xhiron e parë. Më vonë, kur Valtteri Bottas bëri një pushim me makinën e tij pas një rrotullimi, dolën flamujt e verdhë.

Dhe menjëherë pas rifillimit, ata po fluturonin përsëri, këtë herë për një ndikim shumë më të madh. Fernando Alonso u përplas në shpinë të shokut të ardhshëm të skuadrës Lance Stroll dhe ishte shumë i pakënaqur pasi pothuajse u dërgua në ajër pas një lëvizjeje të pamenduar nga shoferi i Aston Martin.

Reklama
Reklama

Momenti i madh në garën për epërsinë erdhi kur Verstappen shkoi në pit korsinë për ndalimin e tij të dytë. Pjesa e rrotës që lidh gomën e tij të përparme djathtas ndaloi së punuari dhe kjo rezultoi në një ndalesë shumë të ngadaltë për holandezin dhe e pa atë të rikthehej i treti pas Leclerc dhe Hamilton.

Njeriu i Ferrarit u tejkalua shpejt, por avantazhi i Hamilton ishte shumë më i madh. Ajo krijoi një përfundim në tribunë në garë, me britanikun të dëshpëruar për fitoren e tij të parë të sezonit, ndërsa Verstappen ishte i vendosur ta largonte atë nga rivali i tij për titull në vitin 2021.

Reklama

Dhe kështu ndodhi. Me vetëm disa xhiro të mbetura në garë, holandezi lëvizi brenda rrezes së DRS dhe sapo ndodhi kjo, njeriu i Mercedesit ishte i pafuqishëm. Ishte një vozitje e shkëlqyer nga Hamilton, por ai thjesht nuk kishte një makinë mjaft të shpejtë për të konkurruar me Red Bull të gjithëfuqishëm. /Telegrafi/

Reklama