LAJMI I FUNDIT:

France Football nuk e lejon Lionel Messin të krenohet me fitimin e Topave të Artë

France Football nuk e lejon Lionel Messin të krenohet me fitimin e Topave të Artë

Lionel Messi kryeson rrugën në futboll me shtatë herë fitimin e Topit të Artë, por sipas France Football, organizatorit të çmimit, Pele është i barabartë me legjendën argjentinase.

Reklama

Kur legjenda braziliane po luante, ai kurrë nuk kishte një garë për çmimin e lakmuar në asnjë moment të karrierës së tij vezulluese.

Çmimi u krijua nga gazetarët Gabriel Hanot dhe Jacques Ferran dhe pa Stanley Matthews të Anglisë të bëhej fituesi inaugurues në vitin 1956.

Imazhi: France Football

Megjithatë, deri në vitin 1995, vetëm futbollistët nga Evropa ishin në garë për të fituar Topin e Artë. Rregulli ndryshoi për të lejuar lojtarët nga çdo vend që po luanin për një klub evropian, duke lejuar George Weah të Milanit dhe Liberisë të fitonte çmimin.

Pele fitoi tre Kupa Botërore me Brazilin, por nuk luajti kurrë në Evropë, duke kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke shënuar gola të shumtë për Santos, përpara se të bashkohej me New York Cosmos në Shtetet e Bashkuara.

Megjithatë, në vitin 2016, France Football u kthye dhe bëri një “rivlerësim ndërkombëtar” për të llogaritur se kush duhet të kishte fituar Topin e Artë, nëse do të ishte gjithmonë një çmim global për të nderuar më të mirët në botë.

Imazhi: Alamy

Si rezultat, ata në mënyrë retrospektive i dhanë Pele çmimin në shtatë nga 12 vitet: 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1964 dhe 1970.

Ata e bënë atë për raste kur një lojtar jo-evropian ishte fituesi i merituar dhe kështu lojtarë si Garrincha, Mario Kempes, Diego Maradona (dy herë) dhe Romario morën gjithashtu një njohje jetike.

France Football gjithashtu prodhoi një kopertinë speciale të revistës që shfaq Pele me shtatë trofe të Topit të Artë – të njëjtin numër të pabesueshme që ka arritur Messi.

Pele iu dorëzua gjithashtu një Top i Artë nderi në ceremoninë e Topit të Artë në vitin 2014 për arritjet e tij të jashtëzakonshme. /Telegrafi/

Imazhi: Wikipedia


Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

La Liga
Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Përfaqësuesja e Kosovës
Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

La Liga
Kalo në kategori