Napoli triumfon thellë në Olimpico ndaj Romës

Napoli (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Napoli ka arritur të fitojë në udhëtim te Roma me rezultat 4-1 në ndeshje derbi të javës së 29-të në Serie A.

Pjesa e parë e ndeshjes u zhvillua lojë e barabartë nga të dyja skuadrat, të cilët arritën të shënojnë edhe nga një gol.

Fillimisht ishin mysafirët që shënuan për 0-1 me anë të Arkadiusz Milik (3′), ndërsa Roma barazoi 1-1 me Diego Perottin (45+) nga penalltia.

Diego Perotti (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Në pjesë e dytë, Napoli arriti të vë diktatin në lojë dhe të dominojë duke arritur të shënoj edhe katër gola.

Ishte Dries Mertens (50′), i cili shënoi për 2-1, ndërsa për epërsinë 3-1 u përkujdes Simone Verdi (55′).

Rezultatin përfundimtar u vulos nga Amin Younes, i cili shënoi në minutën e 81-të për 4-1.

Napoli mori një fitore të madhe (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Pas kësaj fitore, Napoli ka 63 pikë në pozitën e dytë, ndërsa Roma renditet e gjashta me 47 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Napoli udhëton te Empoli, ndërsa Giallorossët e presin Fiorentinën. /Telegrafi/

Ikona e Barcelonës befason të gjithë - rikthehet të luajë futboll profesionist në moshën 58-vjeçare

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë