Trajneri i Romës, Jose Mourinho thuhet se është kandidati kryesor për të zëvendësuar Fernando Santos si trajner i Kombëtares së Portugalisë.

‘Special One’ është kontraktuar në Stadio Olimpico deri në qershor të vitit 2024, por koha e tij te Roma mund të përfundoj më shpejt sesa mendohet.

Sipas gazetës Il Corriere Dello Sport, Mourinho është nën presion nga disa ‘personalitete me ndikim’ në vendin e tij për të zëvendësuar Santos, i cili u tërhoq pas eliminimit të Portugalisë në çerekfinalen e Kupës së Botës.

Bisedimet mes Mourinhos dhe federatës portugeze nuk kanë filluar ende, por ‘Special One’ po shqyrton opsionet e tij që përfshijnë menaxhimin e klubit dhe të vendit deri në fund të kontratës së tij me Romën.

Reklama

Reklama

Nga ana tjetër, federata portugeze mund të emërojë një trajner të përkohshëm duke pritur që Mourinho të marrë një vendim për të ardhmen e tij.

Sipas gazetës, ish -trajneri i Interit është kandidati kryesor për këtë detyrë. Ai është tunduar për të marrë rolin, por në të njëjtën kohë nuk dëshiron të largohet nga Roma.

Trajneri i njohur do të kthehet në Portugali sot për të vazhduar përgatitjet për pjesën e dytë të sezonit me Giallorossët.

Ai nuk do të mbajë një konferencë për shtyp për të shmangur pyetjet për të ardhmen e tij nga mediat lokale. /Telegrafi/