Ministri rus i Situatave Emergjente, Yevgeny Zinichev, ka vdekur në moshën 55 vjeçare gjatë stërvitjeve strategjike të mbrojtjes civile dhe ushtarake në Arktik, tha ministria në një deklaratë të mërkurën.

“Me keqardhje ju informojmë se Zinichev vdiq tragjikisht gjatë kryerjes së detyrave zyrtare duke shpëtuar jetën e dikujt gjatë stërvitjeve për të mbrojtur zonën e Arktikut nga emergjencat në Norilsk”, tha ministria në një mesazh të transmetuar nga agjencitë e lajmeve, përcjell Telegrafi.

Margarita Simonyan, kryeredaktore e transmetuesit të lajmeve të financuar nga shteti, tha se Zinichev vdiq ndërsa shpëtonte një kameraman i cili rrëshqiti dhe ra në ujë.

“Kishte shumë dëshmitarë, por askush as nuk kishte kohë të kuptonte se çfarë ndodhi pasi Zinichev u hodh në ujë pas burrit të rënë dhe u ra në një gur të spikatur”, shkroi Simonyan në Twitter.

Ndërkohë duke cituar një burim të paidentifikuar, faqja e internetit e lajmeve RBC raportoi se Zinichev vdiq gjatë xhirimit të një videoje trajnuese të Ministrisë së Situatave Emergjente.

“Ai u përpoq të mbante një anëtar të ekuipazhit të filmimit që rrëshqiti nga një shkëmb”, tha media, duke shtuar se anëtari i ekuipazhit gjithashtu vdiq në incident.

Zinichev kishte drejtuar Ministrinë e Situatave Emergjente që nga viti 2018 pas rizgjedhjes së presidentit Vladimir Putin.

Ai filloi karrierën e tij si oficer i KGB-së në fund të viteve 1980 dhe vazhdoi të shërbente në Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB) në periudhën post-sovjetike.

Kremlini tha se Putini shprehu “ngushëllime të thella” për vdekjen e Zinichev.

Zëvendësi i parë i Zinichev Alexander Chupriyan pritet të hyjë në detyrë si ministër në detyrë, raportoi RBC, duke cituar një burim të paidentifikuar. /Telegrafi/