LAJMI I FUNDIT:

Ministri gjerman i Transportit thotë se automjetet elektrike e bëjnë “të panevojshëm” kufizimin e shpejtësisë në autostrada

Ministri gjerman i Transportit thotë se automjetet elektrike e bëjnë “të panevojshëm” kufizimin e shpejtësisë në autostrada

Gjatë disa viteve të fundit, shpejtësitë maksimale të automjeteve janë rritur shumë, duke çuar në thirrje që edhe në autostradat “pa kufizime” të Gjermanisë duhet të ketë kufizime formale të shpejtësisë.

Por ministri i Transportit i vendit, Volker Wissing, ka thënë tani se çdo sugjerim se një kufi shpejtësie mund të futet në autostradat gjermane, mund të mos ndodhë së shpejti, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“… Çmimet e larta të energjisë tashmë po bëjnë që shumë njerëz të vozisin më ngadalë. Dhe me makinat elektrike, njerëzit nuk do të ngasin aq shpejt sepse duan të kursejnë bateritë e tyre”, citohet të ketë thënë ai.


Wissing është pjesë e një qeverie koalicioni që u zgjodh në tetor 2021.

Një nga partitë në koalicion ishte pro kufizimit të shpejtësisë, duke ngritur pyetje nëse kjo do të bëhej një prioritet i politikës.

Raportet u shfaqën në atë kohë, duke sugjeruar se mbështetja e publikut për kufizimet e shpejtësisë ishte në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave, madje edhe shoferi i atëhershëm i Formula 1 Sebastian Vettel foli në favor të një kufiri të tillë. /Telegrafi/