Mila Kunis dhe bashkëshorti i saj Ashton Kutcher janë zotuar të arrijnë rezultatin e një fondi deri në 30,000,000 dollarë (27,500,000 euro) donacion për të ndihmuar në ofrimin e ndihmës humanitare ‘të menjëhershme’ për refugjatët ukrainas.

Reklama

Çifti hapi një faqe në GoFundMe të enjten me synimin për të mbledhur 30,000,000 dollarë (27,500,000 euro) për Flexport.org dhe Airbnb.org, të cilat janë “dy organizata që janë në mënyrë aktive në terren duke ofruar ndihmë të menjëhershme për ata që kanë më shumë nevojë”, shkruan DailyMail.

Mila, e cila ka lindur në Chernivtsi, Ukrainë, u shfaq përkrah Ashton në një video të shpërndarë në llogarinë e tij në Instagram, ku foli publikisht për herë të parë për konfliktin ‘shkatërrues’ në vendin e saj të lindjes.

Reklama
Reklama

Sipas NPR, një milion njerëz janë larguar nga Ukraina që nga pushtimi i Rusisë vetëm një javë më parë.

U rikthye pas sa vitesh në atdheun e tij për një spektakël vallëzimi, koreografi i "Dancing With The Stars" ngeci në Ukrainë dhe mezi u arratis U rikthye pas sa vitesh në atdheun e tij për një spektakël vallëzimi, koreografi i "Dancing With The Stars" ngeci në Ukrainë dhe mezi u arratis

“Kam lindur në Chernivtsi, Ukrainë në vitin 1983. Erdha në Amerikë në vitin 1991. Gjithmonë e kam konsideruar veten amerikane”, filloi rrëfimin aktorja 38-vjeçare.

“Një amerikan krenare. Më pëlqen gjithçka që ky vend ka bërë për mua dhe familjen time. Por, sot, nuk kam qenë kurrë më krenar që jam ukrainase”, tha aktorja.

Ashton shtoi ëmbëlsisht se ai “nuk ka qenë kurrë më krenar që është martuar me një ukrainase”.

Mila vazhdoi: “Ngjarjet që kanë ndodhur në Ukrainë janë shkatërruese. Nuk ka vend në këtë botë për këtë lloj sulmi të padrejtë ndaj njerëzimit”.

Reklama

Aktori, 44 vjeç, duartrokiti “trimërinë e njerëzve të vendit ku [Mila] lindi”, ndërsa theksoi rëndësinë e dhënies së dëshmisë për “nevojat e atyre që kanë zgjedhur sigurinë”.

Reklama

“Ne po mbledhim fonde për të mbështetur një përpjekje ndihme që do të ketë një ndikim të menjëhershëm dhe do të sigurojë refugjatët dhe ndihmën humanitare shumë të nevojshme në zonë”.

Ruslana i kërkon publikisht Bidenit dhe NATO-s të mbrojnë Ukrainën: A e dëshironi një Çernobil 2? Ruslana i kërkon publikisht Bidenit dhe NATO-s të mbrojnë Ukrainën: A e dëshironi një Çernobil 2?

“Sfida kryesore tani është logjistika. Ne duhet të marrim strehim dhe ne duhet të marrim furnizime dhe burime në zonë”, shpjegoi Ashton.

Ishte Mila ajo që zbuloi se ajo dhe Ashton kishin ‘vendosur të bashkonin donacionet me vlerë deri në 3,000,000 dollarë për Airbnb.org dhe Flexport.org’ përmes GoFundMe të hapur së fundmi.

Reklama

Sipas mbledhjes së fondeve, transportuesi i mallrave Flexport po organizon dërgesa me ndihma në vendet e refugjatëve në: Poloni, Rumani, Hungari, Sllovaki dhe Moldavi.

Ndërkohë, kompania e qirave AirBnB po ofron strehim falas dhe afatshkurtër për refugjatët që ikin nga Ukraina.

Reklama

Mila i inkurajoi shikuesit të kontrollojnë mbledhjen e fondeve dhe të ‘dhurojnë atë që [ata] munden’ me shpresën për të arritur qëllimin e tyre prej 30,000,000 dollarëve.

“Populli i Ukrainës është i fortë dhe trim, por të jesh i fortë dhe i guximshëm nuk do të thotë se nuk je i denjë për mbështetje. Ne duhet të mbështesim popullin e Ukrainës”, përfundoi ajo.

Reklama

Deri tani, GoFundMe e çiftit ka mbledhur mbi 2,700,000 dollarë, me një donacion offline të bërë nga Familja Ron Conway për 2,500,000 dollarë.

Ashton më parë tregoi mbështetje për Ukrainën të premten e kaluar pas sulmit të Rusisë ndaj vendit me urdhër të Vladimir Putin të enjten, më 24 shkurt.

“Unë qëndroj me Ukrainë”, shkroi ylli i “The 70’s Show” në Twitter.

Reklama

Mila dhe Ashton janë të martuar që nga viti 2015. Ata kanë dy fëmijë, vajzën Wyatt, shtatë vjeçe dhe djalin Dimitri, pesë vjeç. /Telegrafi/