LAJMI I FUNDIT:

Messi dhe Inter Miami nën presion për të fituar trofeun e MLS në vitin 2024

Messi dhe Inter Miami nën presion për të fituar trofeun e MLS në vitin 2024

Major League Soccer (MLS) hyn në sezonin e 29- të dhe të gjithë sytë janë te një lojtar dhe një ekip: Lionel Messi dhe Inter Miami CF.

Ardhja e ikonës së futbollit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ndezur një valë pritjesh dhe emocionesh, me tifozët që presin me padurim sezonin e parë të plotë të Messit me klubin e tij të ri.


Messi, tetë herë fituesi i Topit të Artë dhe kampion i Kupës së Botës 2022, u bë tituj në mbarë botën kur iu bashkua Inter Miami nga Paris Saint Germain në mes të sezonit të kaluar.

Lëvizja shënoi një moment historik për MLS, pasi Messi u bë emri më i madh ndonjëherë që ka luajtur në këtë ligë.

Nënshkrimi i tij e katapultoi futbollin amerikan në qendër të vëmendjes globale dhe ndezi një rritje të interesit për sportin në të gjithë vendin.

Prania e Messit në MLS tashmë ka lënë një gjurmë të rëndësishme në ligë.

“Efekti Messi” ka forcuar shitjet e biletave, të ardhurat nga sponsorizimi dhe shitjet e mallrave, duke sinjalizuar shfaqjen e MLS si një ligë destinacioni në skenën ndërkombëtare.

Për Inter Miami CF, suksesi në MLS 2024 varet nga tejkalimi i pengesave dhe maksimizimi i potencialit të listës së tyre të mbushur me yje.

Me Messin në krye të sulmit, Inter Miami posedon një kombinim të pashembullt të talentit dhe përvojës.

Megjithatë, arritja e suksesit në MLS kërkon më shumë sesa shkëlqim individual; kërkon punë ekipore, elasticitet dhe një angazhim kolektiv për përsosmëri.

Ndërsa Messi dhe Inter Miami po përgatiten për sezonin 2024 në MLS, presioni për të pasur sukses duket i madh.

Pritshmëritë nga tifozët, ekspertët dhe palët e interesuara janë të mëdha, me shumë njerëz që parashikojnë efektin transformues të Messit në pasurinë e ekipit.

Statusi i Inter Miami si favorit për të fituar MLS-në në vitin 2024 në DraftKings Sportsbook pasqyron pritshmëritë e larta të vendosura mbi Messin dhe shokët e tij të skuadrës.

Ndeshja e parë e Inter Miamit dhe debutimi i Luis Suarez në MLS do të jetë këtë të mërkurë kundër Real Salt Lake. Ndeshja është caktuar të fillojë në orën 02:00 pas mesnate në fushën e Inter Miamit të riemërtuar “Chase Stadium”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Formacionet zyrtare, Man City - Real Madrid: Guardiola kthen yjet, në sulm ndaj mbretërve

Formacionet zyrtare, Man City - Real Madrid: Guardiola kthen yjet, në sulm ndaj mbretërve

Liga e Kampionëve
Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Para ndeshjes me Man Cityn, kamerat kapin një veprim befasues nga lojtarët e Real Madridit

Para ndeshjes me Man Cityn, kamerat kapin një veprim befasues nga lojtarët e Real Madridit

Liga e Kampionëve
Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

La Liga
Bayerni dhe Arsenali startojnë me më të mirët në dispozicion për ndeshjen e dytë - formacionet zyrtare

Bayerni dhe Arsenali startojnë me më të mirët në dispozicion për ndeshjen e dytë - formacionet zyrtare

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori