Mbyllet pjesa e parë: Leverkuseni i Xhakës po demolohet nga Atalanta e Gjimshitit në finalen e Ligës së Evropës

Atalanta ka shkuar me epërsi 2-0 në pushimin mes pjesëve të finales së Ligës së Evropës.

Ndeshja nisi me një tempo të qetë, por që skuadra nga Serie A shpejt i tregoi dhëmbët.

Në minutën e 12-të, Ademola Lookman realizoi për 1-0 nga një asistim i Davide Zappacostas.

Finalja e Ligës së Evropës: Atalanta i shënon Leverkusenit
Lexo po ashtu Finalja e Ligës së Evropës: Atalanta i shënon Leverkusenit

Lookman (26’) nuk u ndal me kaq, pasi realizoi edhe të dytin, kur lëshoi një goditje të fuqishme jashtë zonës.

Leverkusen nuk po arrinte të tregonte nga loja e tyre, me dy golat që i tronditën.

Lookman po "e fundos" Leverkusenin: Ia shënon edhe golin e dytë
Lexo po ashtu Lookman po "e fundos" Leverkusenin: Ia shënon edhe golin e dytë

Por, merita të mëdha ka edhe mbrojtja e Atalantas, që markonte në çdo hap lojtarët kundërshtarë.

Pjesa e dytë me gjasë do të prodhojë gola, duke parë një lojë tejet dinamike. /Telegrafi/

Jose Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë

Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Shpjegohet: Pse Jude Bellingham dhe Trent Alexander-Arnold bënë festën e 'ujkut' në golin e yllit të Realit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Romano zbulon lojtarin e Real Madridit që ka filluar bisedimet për marrëveshje të re