Sulmuesi anësor i Milanit, Brahim Diaz ka 17 paraqitje për skuadrën këtë sezon, ku ka shënuar katër gola dhe ka dhënë një asistim.

Reklama

Diaz është në huazim dyvjeçar nga Real Madridi, i cili skadon qershorin e ardhshëm.

Përveç pasaportës spanjolle, Diaz ka edhe një marokene, sepse babai i tij i ka rrënjët në atë vend.

Marokenët e kërkojnë si zëvendësues për Haritin

Në Marok, ata besojnë se Diaz mund të marrë shpejt lejen e FIFA-s për të luajtur në Kupën e Botës. Maroku ndeshjen hapëse e ka kundër Kroacisë, e cila do të luhet pas tetë ditësh.

Diaz nuk mori një thirrje nga Luis Enrique dhe Spanja dhe mund të zgjidhte një kombëtare të re në minutën e fundit.

Reklama

Lëndimi i sulmueses Amine Harit i hap një vend shtesë në vijën sulmuese të kombëtares përzgjedhësit Walid Regragui.

Reklama

Diaz nuk ka luajtur kurrë për Marokun, dhe ai ka një paraqitje për Spanjën në një miqësore kundër Lituanisë në vitin 2021, kur shënoi edhe një gol.

Maroku thuhet se i ka dërguar një ftesë dhe tani i takon atij nëse do të luajë në Botëror. /Telegrafi/