Luka Modric jo vetëm që i ka thyer Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin, por e ka thyer edhe mitin ndërmjet përsosmërisë në mesfushë dhe golave. 

Kroati është i kënaqur që puna e tij në qendër të fushës është vlerësuar dhe se çmimi nuk është dhënë në bazë të golave.

Topi i Artë 2019: A mund ta fitojnë sërish Cristiano Ronaldo apo Lionel Messi? Topi i Artë 2019: A mund ta fitojnë sërish Cristiano Ronaldo apo Lionel Messi?

“Udhëtimi ka qenë shumë i gjatë dhe i vështirë, dhe për shkak të kësaj unë jam edhe më i lumtur për gjithçka që po ndodh tani”, ka thënë fillimisht ai në një intervistë për GQ Magazine.

“Të gjitha çmimet, siç është çmimi i FIFA World Player ose ‘Topi i Artë’, kanë më shumë shije kur jeni në dijeni se askush nuk ju dhuruar asgjë”.

“Askush nuk më ka falur ndonjë gjë. Gjithçka që kam arritur ka ardhur përmes punës”.

Fituesi i 'Topit të Artë', Luka Modric kishte një fëmijëri brutale – Ishte refugjat, gjyshin ia kishin qëlluar për vdekje në luftë dhe u refuzua disa herë nga disa klube kroate Fituesi i 'Topit të Artë', Luka Modric kishte një fëmijëri brutale – Ishte refugjat, gjyshin ia kishin qëlluar për vdekje në luftë dhe u refuzua disa herë nga disa klube kroate

“Më bën të lumtur që njerëzit më në fund kanë njohur të gjitha ato që kam arritur në karrierën time sportive”.

“Është e vërtetë se unë kam pasur shumë fitore që kjo të ndodhë, siç është titulli i tretë i Ligës së Kampionëve dhe finalja në Kupën e Botës me një komb aq të vogël sa Kroacia , gjë që ishte e paimagjinueshme”.

“Vetëm tash të tjerët e kanë kuptuar se futbolli nuk është vetëm gola, gola dhe gola”, ka deklaruar ai për GQ Magazine.

Në nëntor, Modriç fitoi çmimin si sportisti i vitit të dhënë nga GQ Magazine. /Telegrafi/