LAJMI I FUNDIT:

Lothar Matthaus parashikon fituesin e Kupës së Botës, atë të Ligës së Kampionëve, vdekja e Maradonës, mesfushori më i mirë dhe shumë gjëra të tjera

Lothar Matthaus parashikon fituesin e Kupës së Botës, atë të Ligës së Kampionëve, vdekja e Maradonës, mesfushori më i mirë dhe shumë gjëra të tjera

Futbollistët dhe legjendat e lojës nga e kaluara nuk janë gjithmonë individët më të përulur, por kjo nuk mund t’i ndihmojë Lothar Matthausit, i cili ka aq përulësi sa çdokush tjetër.

Në Madrid përpara një interviste me Maraca-n, legjenda gjermane shëtiti sikur të ishte thjesht një person tjetër, dhe jo dikush që ka luajtur në pesë Kupa Botërore.

Pyetje: Ju keni shkëmbyer fanella me Diego Maradonan në vitin 1986. Si ishte ajo ditë?

Formacioni me fituesit e Topit të Artë ndër vite që përfshinë në total 28 çmime
Lexo po ashtu Formacioni me fituesit e Topit të Artë ndër vite që përfshinë në total 28 çmime

“Ne shkëmbyem fanellat pas ndeshjes. Kam pasur një miqësi të madhe me Diegon. Ne nuk folëm shumë, por kuptuam njëri-tjetrin dhe u argëtuam, duke pirë edhe birrën e çuditshme. Të gjithëve na mungon shumë, ishte një djalë i veçantë”.

Pyetje: Si mësuat për vdekjen e Maradonës?

“Nuk mund ta besoja. E pashë në lajme dhe u trondita. Ai ishte vetëm disa muaj më i madh se unë. Ishte një tronditje, ai vdiq shumë i ri”.

Pyetje: Keni luajtur 25 ndeshje të Kupës së Botës. Lionel Messi është në 19-të, a mendoni se do t’ju kapërcejë në Katar duke arritur në play-off apo në vendin e tretë?

“Më pëlqen ta kem këtë rekord dhe e kam për 24 vjet tani, por nëse Leo e bën këtë, atëherë unë do të jem i pari që do ta përgëzoj. Unë kam qenë një tifoz i Maradonas dhe tani jam një tifoz i Messit, veçanërisht për shkak të asaj që ai bëri në Barcelonë”.

Një fund i lumtur për taksistin shqiptar Hazir Stublla që kishte gjetur portofolin e Neuer – legjenda gjermane Matthaus ia blen fanellën
Lexo po ashtu Një fund i lumtur për taksistin shqiptar Hazir Stublla që kishte gjetur portofolin e Neuer – legjenda gjermane Matthaus ia blen fanellën

“Nuk ka qenë e njëjta gjë për të në Paris deri më tani, por ndoshta ai mund ta kthejë Argjentinën atje ku Maradona i kishte në vitin 1986”.

Pyetje: A e konsideroni Gjermaninë si favorit për Kupën e Botës?

“Një prej tyre, por së bashku me Argjentinën, Spanjën, Francën … janë gjashtë apo shtatë. Brazili gjithashtu. Duhet të shikosh të gjithë skuadrën, jo vetëm 11-shen shartuese”.

“Gjithmonë ka befasi dhe ky Botëror do të jetë pak më ndryshe, me lojtarët në top formë. Do të jetë më mirë se një Botëror veror”.

Pyetje: Ju një herë thatë se e konsideronit veten si mesfushori më i mirë gjerman…

Matthaus pro kalimit të Ronaldos te Bayerni
Lexo po ashtu Matthaus pro kalimit të Ronaldos te Bayerni

“Nuk e kam thënë kurrë këtë, unë punoj si komentator tani dhe ju e dini si janë gazetarët (qesh). Ata duan të shpikin histori, nuk e kam thënë kurrë këtë”.

“Unë kam qenë një lojtar i mirë dhe kam luajtur për ekipe të mëdha. Nëse dikush thotë se jam më i miri, shkëlqyeshëm, por unë nuk e them këtë”.

Pyetje: Keni pasur mundësinë të luanit për Real Madridin në vitet 1990, por nuk e bëtë. Pse jo?

“Do të kisha dashur të vishja atë fanellën e bardhë, por kisha kontratë me Interin deri në vitin 1993 dhe shansi erdhi në 1991. Nuk më lanë të lëvizja. Ndodhi në të njëjtën kohë kur Hugo Sanchez refuzoi Interin, kështu që mendoj se kjo është pjesërisht arsyeja pse nuk më lejuan të largohesha”.

Dhjetë rekordet botërore të futbollit që me gjasë nuk do të thyhen kurrë - përfshirë kartonët të kuq brenda një ndeshje
Lexo po ashtu Dhjetë rekordet botërore të futbollit që me gjasë nuk do të thyhen kurrë - përfshirë kartonët të kuq brenda një ndeshje

Pyetje: Ajo goditje e Juanitos në vitin 1987… Çfarë kujtoni për këtë?

“Ishte e tmerrshme, është e qartë. Ai mund të më kishte vrarë nëse më kapte siç duhet. Ishte çmenduri”.

“Me kalimin e kohës, megjithatë, e di se kjo është një gjë futbolli, ishte një aksident. Juanito ishte një lojtar i shkëlqyeshëm, por ai mund të më vriste me atë goditje. Ai më kapi në qafë dhe nëse do të më kishte zënë pak më lart, kush e di se çfarë mund të kishte ndodhur”.

“Unë jam i sigurt se ai ishte i pari që u pendua kur e pa përsëri në TV”.

Lothar Matthaus me kritika të ashpra për Toni Kroosin
Lexo po ashtu Lothar Matthaus me kritika të ashpra për Toni Kroosin

Pyetje: Cili është mendimi juaj për Toni Kroos?

“Ai është një lojtar fantastik. E pashë atë në Superkupën e UEFA-s së fundmi”.

Pyetje: A është ai një nga mesfushorët më të mirë gjermanë?

“Unë do të thoja se ai është më i miri. Nëse shikoni titujt që ai ka fituar, ai është nr.1. Ai fitoi Ligën e Kampionëve me Bayern Munichun, me Real Madridin, titujt e ligës me të dyja, Kupën e Botës. Ai është shumë inteligjent, i saktë dhe gjithmonë merr vendime të mira”.

Legjenda gjermane Matthaus: Bayern Munich do ta ndërrojë trajnerin, ka gati zëvendësimin
Lexo po ashtu Legjenda gjermane Matthaus: Bayern Munich do ta ndërrojë trajnerin, ka gati zëvendësimin

Pyetje: Dhe Antonio Rudiger?

“Ai është përmirësuar shumë me topin falë Thomas Tuchel. Ai ishte gjithmonë i fortë fizikisht, por tani e ka shtuar këtë. Real Madrid duhet të jetë i kënaqur që e ka nënshkruar atë si të lirë”.

Pyetje: Kush mendoni se ka një shans më të mirë në Ligën e Kampionëve: Real Madrid apo Bayern?

|Shpresoj që këtë herë Bayerni të ketë më shumë shanse (qesh). /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbyllet me dramë ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë: Sigurojmë pikën e parë në Euro 2024

Mbyllet me dramë ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë: Sigurojmë pikën e parë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Sylvinho shpërthen në emocione për barazimin dramatik me Kroacinë

Sylvinho shpërthen në emocione për barazimin dramatik me Kroacinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Gjasula futet në histori të Kampionatit Evropian me dy rekorde

Gjasula futet në histori të Kampionatit Evropian me dy rekorde

Kombëtarja e Shqipërisë
Miks emocionesh për Gjasulën - heroi i Shqipërisë paralajmëron Spanjën

Miks emocionesh për Gjasulën - heroi i Shqipërisë paralajmëron Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
LIVE: Mbyllet ndeshja, Shqipëri 2-2 Kroaci: Gjithçka çfarë ndodhi para, gjatë dhe pas ndeshjes

LIVE: Mbyllet ndeshja, Shqipëri 2-2 Kroaci: Gjithçka çfarë ndodhi para, gjatë dhe pas ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori