LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë rekordet botërore të futbollit që me gjasë nuk do të thyhen kurrë – përfshirë kartonët të kuq brenda një ndeshje

Dhjetë rekordet botërore të futbollit që me gjasë nuk do të thyhen kurrë – përfshirë kartonët të kuq brenda një ndeshje

Herë pas here, e pamundura arrihet pothuajse në mënyrë të egër në futboll.

Qoftë kjo një arritje befasuese siç është fitorja e shtatë e Topit të Artë nga Lionel Messi, apo fitorja 9-1 e Tottenhamit kundër Wigan Athletic, e cila është ende ndeshja me më së shumti gola në histori të Ligës Premier.

“Kurrë më”, themi shpesh kur kemi parë diçka kaq madhështore ose kaq të rrezikshme në futboll, por këto rekorde priren të thyhen në një të ardhme.

Daily Star ka përmbledhur dhjetë rekorde që me gjasë nuk do të thyhen kurrë:

Më së shumti kartonë të kuq në një ndeshje

Kur mendojmë për kartonët e kuq, na vijnë në mendje imazhet e Roy Keane që thyen gjurin e Alfe-Ing Haaland dhe Sergio Ramos duke fluturuar përmes lojtarëve kundërshtarë.

Reklama

Sidoqoftë, në thellësitë më të errëta dhe më pasionante të futbollit në Buenos Aires të Madh, Argjentinë, një betejë e dekadës u zhvillua midis Victoriano Arenas dhe Claypole në vitin 2011.

36 kartonë të kuq u dhanë pas një zënke mes lojtarëve. Të 22 lojtarët në fushë dhe 14 zëvendësuesit u ndëshkuan me kartonë të kuq – asnjë ndeshje nuk i është afruar kurrë numrit të kartonëve të kuq të treguar në këtë përballje të trazuar.

36 red cards were shown in the explosive affair

Më së shumti gola të shënuar nga një portier

Portierëve u është besuar kryesisht për të mbajtur topin jashtë rrjetës, por portieri legjendar brazilian Rogerio Ceni ishte po aq i mirë në gjetjen e rrjetës.

Gardiani grumbulloi 128 gola spektakolar në karrierë gjatë qëndrimit të tij 25-vjeçar te gjiganti brazilian Sao Paulo.

Ceni was a set-piece specialist as well as a fantastic goalkeeper

Më së shumti gola të shënuar në një ndeshje në historinë e futbollit

Tifozët e Southamptonit mbetën të tronditur kur Leicester City dhe Manchester United shënuan nëntë gola para tyre në vitin 2019 dhe 2021 respektivisht.

Megjithatë, ankthi i tyre mund të jetë zvogëluar disi kur dëgjuan për gjendjen e vështirë të skuadrës skoceze, Bon Accord në vitin 1885.

Ata u ndëshkuar plotë 36 herë, pasi Abroath mposhti skuadrën 36-0 në Kupën e Skocisë. SO I’Emyrne do të kishte qenë mbajtësi i palakmueshëm i rekordit, pasi u mund 149-0 nga AS Adema.

Fatkeqësisht për Ademën, nuk ishte një fitore, pasi L’Emyrne po protestonte për një vendim të dobët të gjyqtarit në atë kohë.

Poor Bon Accord were blitzed by a 36 goal spree

Kartoni i kuq më i shpejtë ndonjëherë në një ndeshje të Kupës së Botës

Lojtarët, trajnerët dhe tifozët shpesh lihen duke kapur flokët, kur një ndërhyrje e keqe në fillim të ndeshjes nuk dënohet me karton të verdhë ose të kuq.

Megjithatë, nuk kishte asnjë lloj butësie në ndeshjen e Kupës së Botës të vitit 1986 midis Skocisë dhe Uruguait, e cila pa Jose Bastian të përjashtuar pas më pak se një minutë.

Ylli uruguaian fluturoi përmes Gordon Strachan me një sfidë të konsideruar aq të dhunshme dhe të pamatur, saqë atij iu shfaq ngjyra e kuqe para se të përfundonte minuta e parë.

Bastian's eye-watering challenge on Strachan earned him a first minute red card

Hatt-tricku më i shpejtë ndonjëherë

Shumica e entuziastëve do të shkruanin menjëherë emrin e Sadio Manes në letrën e tyre kur pyeteshin se kush shënoi hatt-ttrickun më të shpejtë ndonjëherë.

Megjithatë, ato do të ishin të pasakta, pasi hatt-tricku më i shpejtë i takon ish-asit të Rawson Spring, Alex Torr.

Ai shënoi tre gola radhazi brenda 70 sekondave nga njëri-tjetri, ku i pari u realizua në minutën e 11-të, i dyti 30 sekonda më vonë dhe i treti në minutën e 12- të.

The fastest ever hattrick was completed in less than half the time Mane needed to score his against Aston Villa

Gjuajtja më e gjatë e penalltive në histori

Gjuajtja epike e penalltive e Manchester United dhe Villarrealit në finalen e Ligës së Evropës do të mbetet si një nga më gjuajtjet më të gjata në historinë e futbollit.

Sidoqoftë, nuk është më i gjati, pasi një përplasje e Kupës Namibiane të vitit 2005 midis KK Palace dhe Civics u gjaujtën plotë 48 penallti.

Palace fitoi goditjen përfundimtare 17-16 dhe mori në shtëpi titullin unik të të qenit fitues në penalltitë më të gjata në historinë e futbollit.

Manchester United's marathon shootout against Villarreal was still nowhere near as long the Namibian Cup clash of 2005

Goli me distancën më të largët i shënuar ndonjëherë

Disa skuadra krijojnë një epokë të dytë kur u nevojitet më shumë, por më pas portieri i Stoke City, Asmir Begovic arriti të gjejë rrjetën në një ndeshje në vitin 2013.

Degazhimi i ish-portierit të Chelseat dhe aktual i Evertonit u shty më tej nga era në mënyrë spektakolare, saqë kaloi mbi portierin e Southamptonit, Artur Boruc dhe në pjesën e pasme të rrjetës.

Begovic dukej pothuajse i turpëruar kur u vërshuar në festë nga shokët e tij të skuadrës, por goditja e pabesueshme e yllit boshnjak nga afro 100 metra u fut në historinë e futbollit dhe të rekordeve botërore.

Begovic found the net against Southampton from over 100 yards away

Më së shumti ndeshje të luajtura nga një lojtar në historinë e Kupës së Botës

Kupa e Botës është faza më madhështore e të gjithëve dhe feneri për çdo futbollist të vetëm në botë.

Fatkeqësisht, pavarësisht nëse është për shkak të lëndimeve, formës së dobët, apo edhe më keq, shumica e lojtarëve nuk do të kenë kurrë mundësinë për të përfaqësuar vendin e tyre në turne.

Megjithatë, ish-asi i Gjermanisë, Lothar Mathaus, ishte në gjendje të luante 25 ndeshje të Kupës së Botës gjatë karrierës së tij të lavdishme ndërkombëtare me Die Mannschaft.

Ish-asi i Bayern Munichut doli në pension me një koleksion ndërkombëtar medaljesh duke përfshirë Kupën e Botës, Kampionatin Evropian, Topin e Artë dhe një rekord individual që mund të mos thyhet më kurrë.

No player has come close to matching Matthaus' appearance tally at World Cups

Më së shumti gola të shënuara me kombëtare

Nuk ka vend për të hamendësuar se kush është mbajtësi i këtij rekordi – Cristiano Ronaldo.

Superylli portugez theu rekordin e Ali Daeit me 109 gola në 149 paraqitje për kombëtaren iraniane, kur shënoi dygolësh në fitoren 2-1 të Portugalisë kundër Irlandës.

Ronaldo që atëherë ka shtuar numrin e tij ndërkombëtar, duke grumbulluar 115 gola vërtetë legjendar në 184 paraqitje për Portugalinë.

Ronaldo broke the international record against Ireland earlier in the season

Më së shumti gola të shënuar në një vit kalendarik

Ndërsa numri i tmerrshëm i golave ​​të Ronaldos në futbollin ndërkombëtar mund të jetë shumë i pakapërcyeshëm për rivalin e tij më të ashpër Lionel Messi, argjentinasi ka një rekord që askush në nivelin elitar nuk mund t’i afrohet kurrë.

Për Barcelonën dhe Argjentinën, Messi shënoi 91 gola të pabesueshëm gjatë një viti kalendarik.

Ai gjeti rrjetën në 79 raste për katalanasit dhe shënoi 12 gola për amerikanët e jugut.

Ishte një sezon ku Messi ishte në maksimumin e tij dhe do të duhej diçka vërtet sensacionale për t’iu afruar rezultateve të tij. /Telegrafi/

Messi scored 91 goals in a calendar year between 2011 and 2012