Real Madrid nuk kanë qenë në gjendje që të bind plotësisht këtë edicion edhe pse kishte blerë disa lojtarë në afatin kalimtar të verës.

Los Blancos nuk arritën që t’i marrin të gjithë lojtarët që i synuan.

Janë akuzuar për mungesën e yjeve të mëdhenj, por realisht asnjëri prej të cilëve është synuar nuk është se ka pasur paraqitje mbresëlënëse për klubet e tyre këtë sezon.

Marca i ka analizuar të gjithë  katër ardhjet e mundshme të Reali, që disa prej tyre mbeten ende synim për klubin.

Neymar: Një dëmtim tjetër dhe një divorc i vështirë me PSG

Sulmuesi i Paris Saint-Germain pësoi edhe një dëmtim tjetër me Brazilin në tetor, por nuk është asgjë serioze këtë herë.

Për sa i përket ndeshjeve me PSG-në, Neymar ka luajtur po aq ndeshje sa ka humbur me skuadrën franceze (63).

Atij ia dha një pritje armiqësore nga tifozët e PSG pas kthimit në ekip në fillim të sezonit.

Paul Pogba: Lëndim në kyçin e këmbës, ende pa ndeshje 

Francezi nuk ka arritur akoma të shënojë për Manchester Unitedin këtë sezon në 540 minutat lojë.

Në pjesën tjetër ai ka mbetur jashtë shkaku i një dëmtimi të përsëritur të këmbës, duke e detyruar t’i humbet gjashtë ndeshje.

Pogba nuk e fshehu dëshirën e tij për tu larguar nga Old Trafford gjatë verës, por Real Madrid nuk e pagoi çmimin e kërkuar nga unitet, pavarësisht se Zinedine Zidane e donte me çdo kusht.

Christian Eriksen: Dikur i pëlqyeri i Mauricio Pochettinos, sot rezervist

Një tjetër lojtar që e bëri të qartë se ai dëshironte të largohej nga klubi i tij ishte Eriksen, por ka mbetur te Tottenham edhe për këtë sezon.

Ai kërkoi një transferim te Real Madridi, por sytë e Zidanes ishte te Pogba dhe për këtë Los Blancos nuk pranuan të bënin një marrëveshje gjatë verës.

Kontrata e tij përfundon në qershor dhe ai është i lirë të bisedojë me klubet e tjera për një marrëveshje në janar.

Donny Van de Beek: Udhëheqësi i Ajax në mungesë të Frenkie de Jong dhe Matthijs de Ligt

Pasi krijuan një përshtypje të mirë gjatë fitores 4-1 të Ajax në Santiago Bernabeu në mars, shumë besuan që do të ketë një transferim të Van de Beek në kryeqytetin spanjoll gjatë verës.

Transferim nuk u bë dhe ai qëndroi në Holandë, me Ajaxin.  Ai ka luajtur 14 herë për skuadrën e Amsterdamit këtë sezon, duke shënuar tre gola dhe duke bërë gjashtë asistime.

Një nga golat erdhi në Ligën e Kampionëve gjatë një paraqitje të jashtëzakonshme kundër Valencias në Mestalla. /Telegrafi/