Nga 91 golat e shënuara prej Lionel Messit brenda një sezoni, te 21 asistimet e Thomas Mullerit që i arriti në këtë edicion, janë disa statistikat interesante të lojtarëve që janë përfshirë në më së shumti gola të shënuara.

Kur jemi te lojtarët që janë përfshirë në më së shumti gola të shënuara, ylli argjentinas dhe Cristiano Ronaldo janë përpara të gjithëve.

Por, është gjithmonë interesante të shikohet edhe pjesa e tjetër e lojtarëve që kanë arritur t’i afrohen dyshes që kanë dominuar futbollin për më shumë se një dekadë.

Transfermarkt ka mbledhur 25 lojtarët që janë përfshirë në më së shumti gola nga viti 2000:

25) Dries Mertens – 426 (238 gola dhe 188 asistime në 688 ndeshje)

24) Robin van Persie – 438 (322 gola dhe 116 asistime në 694 ndeshje)

23) Arjen Robben – 439 (246 gola dhe 193 asistime në 703 ndeshje)

Robben with Bayern

22) Frank Lampard – 444 (276 gola dhe 168 asistime në 874 ndeshje)

21) Gonzalo Higuain – 449 (336 gola dhe 113 asistime në 698 ndeshje)

20) Dirk Kuyt – 461 (297 gola dhe 164 asistime në 840 ndeshje)

19) Edinson Cavani – 469 (389 gola dhe 80 asistime në 668 ndeshje)

Cavani with PSG

18) David Villa – 473 (386 gola dhe 87 asistime në 740 ndeshje)

=16) Edin Dzeko – 475 (334 gola dhe 141 asistime në 697 ndeshje)

=16) Thomas Muller – 475 (251 gola dhe 244 asistime në 665 ndeshje)

15) Didier Drogba – 483 (352 gola dhe 131 asistime në 750 ndeshje)

Drogba with Chelsea

=13) Miroslav Klose – 485 (324 gola dhe 161 asistime në 767 ndeshje)

=13) Hulk – 485 (307 gola dhe 178 asistime në 601 ndeshje)

12) Neymar – 495 (305 gola dhe 190 asistime në 501 ndeshje)

11) Klass-Jan Huntelaar – 497 (399 gola dhe 98 asistime në 714 ndeshje)

Reklama

Huntelaar with Ajax

10) Karim Benzema – 513 (337 gola dhe 176 asistime në 735 ndeshje)

9) Samuel Eto’o – 524 (408 gola dhe 116 asistime në 805 ndeshje)

Eto'o with Barcelona

8) Wayne Rooney – 543 (364 gola dhe 179 asistime në 864 ndeshje)

7) Sergio Aguero – 545 (414 gola dhe 131 asistime në 733 ndeshje)

6) Thierry Henry – 559 (369 gola dhe 190 asistime në 716 ndeshje)

5) Robert Lewandowski – 600 (466 gola dhe 134 asistime në 698 ndeshje)

Lewandowski with Bayern

4) Luis Suarez – 714 (459 gola dhe 255 asistime në 713 ndeshje)

3) Zlatan Ibrahimovic – 717 (521 gola dhe 196 asistime në 860 ndeshje)

2) Cristiano Ronaldo – 985 (727 gola dhe 258 asistime në 1004 ndeshje)

1) Lionel Messi – 1014 (699 gola dhe 315 asistime në 861 ndeshje). /Telegrafi/

Messi with the Ballon d'Or