LAJMI I FUNDIT:

Liga Premier mund të marrë gjashtë vende në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm

Liga Premier mund të marrë gjashtë vende në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm

Kampionati elitar anglez, Liga Premier mund të përfundoj duke marrë plotë gjashtë vende të Ligës së Kampionë në sezonin e ardhshëm 2024/25.

Nëse West Ham përfundon i pesti sezonin e ardhshëm dhe fiton Ligën e Evropës, skuadra e vendit të gjashtë të Ligës Premier do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve.


Vendi i Arsenalit, Manchester Cityt, Liverpoolit dhe West Hamit në çerekfinalet e garave të tyre përkatëse evropiane do të thotë që Liga Premier do të marrë një nga dy vendet shtesë të Ligës së Kampionëve sezonin e ardhshëm, të ndarë për vendet me renditjen më të mirë të koeficientit UEFA.

Por, ai pozicion kualifikues për vendin e pestë do t’i kalojë ekipit të gjashtë në Ligën Premier nëse i njëjti klub kualifikohet në Evropë duke fituar një trofe të UEFA-s.

Ndërsa West Ham aktualisht është 11 pikë larg vendit të pestë, ata kanë më shumë gjasa të përfundojnë në atë pozicion sesa Arsenali, City ose Liverpool.

Megjithatë, nëse një skuadër e Ligës Premier që përfundon në top katërshe fiton gjithashtu një trofe evropian, ai vend shtesë në Ligën e Kampionëve do t’i ndahet një vendi tjetër.

Rregullat shtesë janë sepse sezoni i ardhshëm i Ligës së Kampionëve do të ketë një format të ri në fazën e grupeve.

Superkompjuteri befason me parashikimin e tij për Ligën e Kampionëve, mësoni favoritin dhe shanset e secilit ekip
Lexo po ashtu Superkompjuteri befason me parashikimin e tij për Ligën e Kampionëve, mësoni favoritin dhe shanset e secilit ekip

Në vend të 32 skuadrave të zakonshme, 36 do të garojnë në një fazë të vetme të ligës që përfshin të gjitha skuadrat.

Çdo skuadër do të garantohet të luajë tetë ndeshje dhe çdo lojë do të zhvillohet për 10 javë.

Gjatë fazës së ligës, tetë skuadrat më të mira do të kualifikohen automatikisht për në fazën me eliminim direkt, ndërsa ato që do të përfundojnë nga e nënta deri në vendin e 24-të do të konkurrojnë në një play-off të përbërë nga dy ndeshje për të vendosur se kush bën 16-shen e fundit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Fjalët e para të Toni Kroos pasi luajti ndeshjen e tij të fundit në “Santiago Bernabeu”

Fjalët e para të Toni Kroos pasi luajti ndeshjen e tij të fundit në “Santiago Bernabeu”

La Liga
U tha se do të shkarkohej pas finales së FA Cup, Ten Hag sqaron të ardhmen e tij

U tha se do të shkarkohej pas finales së FA Cup, Ten Hag sqaron të ardhmen e tij

Premier League
Protagonist absolut, statistikat e Granit Xhakës flasin për dominimin e tij - shpallet lojtar i ndeshjes në finale

Protagonist absolut, statistikat e Granit Xhakës flasin për dominimin e tij - shpallet lojtar i ndeshjes në finale

Bundesliga
Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Bundesliga
Conte te Napoli kërkon tre ish yjet e Serie A dhe garanci për blerjen e tyre

Conte te Napoli kërkon tre ish yjet e Serie A dhe garanci për blerjen e tyre

Serie A

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

La Liga
Kalo në kategori