LAJMI I FUNDIT:

‘Kush jam unë që ta ndryshoj?!’ – Setien pranon se Messi është i vështirë për t’u menaxhuar

‘Kush jam unë që ta ndryshoj?!’ – Setien pranon se Messi është i vështirë për t’u menaxhuar

Ish-trajneri i Barcelonës, Quique Setien, beson se Lionel Messi është i vështirë për t’u menaxhuar, duke shtuar se reputacioni i madh i argjentinasit do të thotë se ai ishte i vështirë për trajnerin për ta kritikuar sa ishte në krye të Camp Nou.

Reklama

Setien mori drejtimin e Barcës në janar pasi klubi shkarkoi Ernesto Valverden, por koha e ish-menaxherit të Real Betisit zgjati pak më shumë se gjashtë muaj në këtë post para se ai të lirohej nga detyrat e tij në gusht.

Humbja turpshme e Barcës 8-2 në Ligën e Kampionëve nga Bayerni ishte pika e fundit për Setien, i cili përfundoi pa trofe sezonin në Camp Nou.

Vetëm shtatë muaj në krye të skuadrës: Çfarë shkoi keq për Setienin te Barcelona?
Lexo po ashtu Vetëm shtatë muaj në krye të skuadrës: Çfarë shkoi keq për Setienin te Barcelona?

Pas sezonit, Messi i dëshpruar u përpoq të krijonte një largim nga klubi, para se të tërhiqte kërkesën e tij kur u bë e qartë se ai do të detyrohej në një betejë ligjore me klubin e tij.

Në një intervistë me ish-trajnerin e Real Madrid dhe Spanjës, Vicente del Bosque për El Pais, Setien foli për vështirësinë e menaxhimit të një lojtari si Messi – fitues i gjashtë çmimeve të Topit të Artë dhe dikush që Setien e konsideron më të madhin ndonjëherë.

“Unë mendoj se Messi është më i miri i të gjitha kohërave. Ka pasur lojtarë të tjerë të shkëlqyeshëm që kanë qenë të shkëlqyeshëm, por vazhdimësia që ky djalë ka pasur gjatë gjithë viteve nuk është dashur nga askush”, ka thënë fillimisht Setien.

“Leo është i vështirë për t’u menaxhuar. Kush jam unë për ta ndryshuar atë! Nëse ata e kanë pranuar atë siç është për vite me radhë dhe nuk mund ta ndryshoja atë”.

Lionel Messi është zyrtarisht golashënuesi i katërt më i madh në historinë e futbollit
Lexo po ashtu Lionel Messi është zyrtarisht golashënuesi i katërt më i madh në historinë e futbollit

“Ekziston një aspekt tjetër përtej lojtarit dhe është më e vështirë për t’u menaxhuar. Shumë më e vështirë. Është diçka e natyrshme te shumë atletë. Ju shikoni gjëra që nuk i prisni”.

“Ai është shumë i rezervuar por ju bën të shihni gjërat që ai dëshiron. Ai nuk flet shumë”, përfundoi ish-trajneri i Barcelonës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

La Liga
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Kalo në kategori