LAJMI I FUNDIT:

Kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave? Tifozët zgjedhin më të mirin me sistem eliminimi

Kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave? Tifozët zgjedhin më të mirin me sistem eliminimi

Është një pyetje që shumë tifozë të futbollit e kanë shtruar ndër vite: “Kush është lojtari më i mirë në histori”.

Për brezin e ri, përgjigjja zakonisht është Lionel Messi ose Cristiano Ronaldo. Për brezin e vjetër, mund të flitet për Diego Maradonan ose Pelen, që  ishin më të mirë.


Në të vërtetë, është e pamundur të zgjidhet kjo, sepse është shumë e vështirë të krahasosh periudha të ndryshme.

Sidoqoftë, gazeta spanjolle Marca i ka lejuar tifozët të thonë fjalën e tyre në shpalljen e “Futbollistit më të madh në histori”.

Ata krijuan sistem sikurse ai i Kupës së Botës, ku me vota, janë të votuar 16 lojtarët më të mëdhenj ndonjëherë.


Fitues?

Epo, le të hedhim një vështrim sistemit dhe kush me kë u krahasua:


Raundi i 16

LIONEL MESSI (78%) vs  (22%) Ferenc Puskas

Eusebio (17%) vs (83%) ALFREDO DI STEFANO

Franz Beckenbauer (17%) vs (83%) RONALDO

Michel Platini (8%) vs (92%) PELE

DIEGO MARADONA (60%) vs (40%) Ronaldinho

Lev Yashin (8%) vs (92%) JOHAN CRUYFF

ZINEDINE ZIDANE (82%) vs (18%) George Best

Paolo Maldini (27%) vs (73%) – CRISTIANO RONALDO


Çerekfinale

LIONEL MESSI (70%) vs (30%) Alfredro Di Stefano

RONALDO (53%) vs (47%) Pele

DIEGO MARADONA (67%) vs (33%) Johan Cryuff

Zinedine Zidane (44%) vs (56%) CRISTIANO RONALDO


Gjysmëfinale

LIONEL MESSI (52%) vs (48%) Ronaldo

Diego Maradona (41%) vs (59%) CRISTIANO RONALDO

Vendi i tretë

RONALDO (51%) vs  (49%) Diego Maradona


Finale

Lionel Messi (46%) vs (54%) CRISTIANO RONALDO


Pra, pas votimeve e kemi – Cristiano Ronaldo si lojtari më i mirë ndonëherë duke mposhtur Messin në finale.

Messi mund të ketë një “Top të Artë”më shumë, por fitorja në votimin e Marca-s është padyshim një arritje e madhe.

Ndërkohë, braziliani Ronaldo doli në vendin e tretë, Maradona në të katërtin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimet, befasitë dhe mungesat - lista e Sylvinhos për Euro 2024

Rikthimet, befasitë dhe mungesat - lista e Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Ibrahimovic i propozoi Milanit një emër të madh për stolin – pronarët e refuzuan atë menjëherë

Ibrahimovic i propozoi Milanit një emër të madh për stolin – pronarët e refuzuan atë menjëherë

Serie A
Pesë lojtarë të dalë nga futbolli i Kosovës pjesë e listës së Shqipërisë për Euro 2024

Pesë lojtarë të dalë nga futbolli i Kosovës pjesë e listës së Shqipërisë për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë

"Ka eksperiencë, grintë dhe është i vetmi mesfushor që ka luajtur në Evropian" - Sylvinho tregon arsyen e ftesës për Abrashin

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori