LAJMI I FUNDIT:

Konsorciumi amerikano-zviceran mund të përfundojë blerjen e Chelseat deri të hënën

Konsorciumi amerikano-zviceran mund të përfundojë blerjen e Chelseat deri të hënën
Reklama

Klubi anglez, Chelsea mund të shitet nga pronari rus, Roman Abramovich, që në ditën e hënë, të javës së ardhshme.

Sipas mediumit The Mirror, besohet se një konsorcium amerikano-zviceran është i bindur se do të bjerë dakord për një marrëveshje me oligarkun rus, i cili është i etur për një transaksion të shpejtë, gjatë fundjavës.


Konsorciumi thuhet se do të kryesohet nga Hansjorg Wyss, një miliarder zviceran i cili kohët e fundit pretendoi se i ishte ofruar mundësia për të blerë Chelsean nga Abramovich.

Një miliarder zviceran pretendon se Abramovich i ka ofruar blerjen e Chelseat
Lexo po ashtu Një miliarder zviceran pretendon se Abramovich i ka ofruar blerjen e Chelseat

Megjithatë, zvicerani nuk do të jetë i vetmi që do të jetë në krye të klubit nga Stamford Bridge.

Figura tjetër e konsorciumit mendohet të jetë Todd Boehly, një biznesmen amerikan i cili më parë u përpoq të blinte Blutë për 3 miliardë dollarë – rreth 2.25 miliardë funte apo 2.7 milionë euro në vitin 2019.

Negociatat midis Abramovich dhe konsorciumit thuhet se janë ende duke u zhvilluar dhe besohet se marrëveshja mund të arrihet.

Miliarderi rus besohet se dëshiron 4 miliardë funte, por do të dëgjojë të gjitrha ofertat mbi 3 miliardë funte.

Roman Abramovich me deklaratë zyrtare: Po e shes Chelsean, kjo është më e mira për klubin
Lexo po ashtu Roman Abramovich me deklaratë zyrtare: Po e shes Chelsean, kjo është më e mira për klubin

Thashethemet sugjerojnë se Abramovich tashmë ka refuzuar një ofertë prej 2.5 miliardë funtesh për ta shitur klubin londinez.

Ndryshe, Abramovich bleu Chelsean për vetëm 140 milionë funte apo 170 milionë euro në verën e vitit 2003 dhe nga ajo kohë e ktheu në një klub të madh evropian duke fituar çdo trofe të mundshëm. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Liga e Kampionëve
Alarm te Prishtina 01 në debutimin në Elite Stage të Ligës së Kampionëve në futsall, humbje zhgënjyese ndaj Almatyt

Alarm te Prishtina 01 në debutimin në Elite Stage të Ligës së Kampionëve në futsall, humbje zhgënjyese ndaj Almatyt

Futsall
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Barcelona zbulon stemën e re me kuptim të veçantë

Barcelona zbulon stemën e re me kuptim të veçantë

La Liga
Ronaldo në telashe të mëdha: Ylli portugez është paditur për promovim të kriptomonedhave

Ronaldo në telashe të mëdha: Ylli portugez është paditur për promovim të kriptomonedhave

Ndërkombëtare
Kalo në kategori