LAJMI I FUNDIT:

Klubet e Serie A fitojnë mbi 200 milionë euro nga Liga e Kampionëve në sezonin 2021/22

Klubet e Serie A fitojnë mbi 200 milionë euro nga Liga e Kampionëve në sezonin 2021/22

UEFA publikoi raportin e saj financiar për sezonin 2021/22, duke zbuluar se katër klubet italiane pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve atë sezon fituan mbi 200 milionë euro.

Reklama

Sigurimi i top katërshes në Serie A është një objektiv kyç i klubeve më të mira, të vetëdijshëm për pasojat serioze financiare që sjell.

Maurizio Sarri e theksoi këtë pas fitores tronditëse 1-0 të Lazios ndaj Napolit të premten, duke vënë në dukje se si kualifikimi për shumë vite me radhë i lejon një ekipi ‘të bëjë një hap në cilësi’.

Zbritja e fundit e 15 pikëve nga Juventusi i vë ata në rrezik për të humbur një vend në top katërshe, një rezultat që padyshim ndikon në planet e tyre për afatin e ardhshëm të transferimeve të verës.

Sipas Calcio e Finanza, Juventusi fitoi maksimumin nga klubet italiane në Ligën e Kampionëve në sezonin 2021/22, duke fituar pak më shumë se 77 milionë euro falë renditjes së tyre historike dhe kualifikimit për në fazën e 1/8-tës.

Interi ishte pas tyre në vendin e dytë, duke marrë 62.6 milionë euro pas kualifikimit të tyre në atë fazë, duke fituar më pak se Bianconerët për shkak të renditjes së tyre historike.

Milani fitoi vetëm rreth 45 milionë euro pasi përfundoi në vendin e katërt në grupin e tyre dhe Atalanta afër 33 milionë euro pas eliminimit nga faza e grupeve. /Telegrafi/