LAJMI I FUNDIT:

Kishte shkelur ligjet për sekretet bankare në SHBA, punëtori i platformës së kriptovalutave BitMEX dënohet me 150 mijë dollarë

Kishte shkelur ligjet për sekretet bankare në SHBA, punëtori i platformës së kriptovalutave BitMEX dënohet me 150 mijë dollarë

Punëtori i parë i platformës për shkëmbimin e kriptovalutave BitMEX është deklaruar fajtor për shkeljen e ligjeve të sekretit bankar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke dështuar në krijimin e një programi kundër pastrimit të parave.

Reklama

Tre bashkëthemeluesit e kësaj burse kanë deklaruar tashmë fajësinë.

Gregory Dwyer, 39-vjeç, nga Australia dhe Bermuda, deklaroi fajësinë e tij para gjykatësit John Koeltl në Manhattan. Ai gjithashtu pranoi të paguante një gjobë prej 150 mijë dollarësh.

Prokurorët thanë se nga viti 2015 deri në vitin 2020, themeluesit e platformës BitMEX, Benjamin Delo, Arthur Hayes dhe Samuel Reed, si dhe punonjësi Dwyer shkelën me dashje Aktin Federal të Sekretit Bankar duke dështuar të miratonin programe kundër pastrimit të parave dhe “njohjes së klientit”, duke e kthyer platformën në mënyrë efektive për pastrimin e parave.

Dwyer shërbeu si kreu i zhvillimit të biznesit për platformën BitMEX, apo e njohur ndryshe si Bitcoin Mercantile Exchange.

Ai mund të përballet me deri në pesë vjet burg, megjithëse bashkëthemeluesit Delo, Hayes dhe Reed u dënuan secili me kusht. Një avokat i Dwyerit nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

BitMEX ra dakord gushtin e kaluar të paguajë deri në 100 milionë dollarë për të shlyer gjobat e vendosura nga dy rregullatorë financiarë të SHBA për shkak se nuk arriti të kontrollonte siç duhet klientët dhe pranoi fondet e klientëve për të tregtuar kriptovaluta pa u regjistruar. /VoA/

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Albaqeramika
Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Ekonomi
Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Prime Travel
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Kalo në kategori