LAJMI I FUNDIT:

Këtë të shtunë Anthony Joshua rikthehet në ring, në rast se humbë – paralajmëron pensionimin

Këtë të shtunë Anthony Joshua rikthehet në ring, në rast se humbë – paralajmëron pensionimin

Anthony Joshua ka vendosur synimet e tij për t’u bërë kampion bote në peshën e rëndë përsëri ‘brenda 16 muajve të ardhshëm’ përpara përballjes me Jermaine Franklin këtë fundjavë.

Reklama

AJ do të përballet me Franklin në O2 Arena të shtunën mbrëma në meçin e tij të parë që nga humbja e revanshit të vitit të kaluar nga Oleksandr Usyk.

Pasi pësoi humbje të njëpasnjëshme për herë të parë në karrierën e tij, shumë veta dyshuan nëse një Joshua i demoralizuar do të ishte i përgatitur të kthehej në ring.

Anthony Joshua nuk trajtohet më "si Zot" përpara rikthimit në ring
Lexo po ashtu Anthony Joshua nuk trajtohet më "si Zot" përpara rikthimit në ring

Megjithatë, të shtunën mbrëma ai fillon atë rrugë të gjatë dhe sfiduese për t’u kthyer në krye të peshave të rënda, derisa foli edhe për pensionimin e tij të mundshëm.

“Ka qenë një rrugëtim i gjatë”, deklaroi ai për mbretërimin e tij të mëparshëm si kampion. “Gjëja është se unë dua respekt nga njerëzit në industrinë që i admiroj, ish-legjendat në lojë dhe kur nuk je më kampion, ndihesh sikur kjo shkon larg”.

“Pra, kjo ishte padyshim diçka për të cilën kisha mall, është respekti nga ish-kampionët dhe kur e humba, ishte sikur ‘dreq, e kam humbur atë pathyeshmëri’, por gjithçka është mirë”.

Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin
Lexo po ashtu Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin

“Ne ecim përpara. Nuk po e bëj më për atë qëllim sepse nuk jam në atë pozicion, por dëshira? Njëra është patjetër të bëhesh kampion, gjë që mendoj se është e mundur brenda 16 muajve të ardhshëm”.

“Mendoj se duhet të shohim se çfarë do të ndodhë këtë vit me rripat. Lërini të garojnë për ta dhe më pas le të ngrihen në ajër dhe pastaj do të shohim se ku do të shkojnë rripat. Pastaj thjesht qëndroni konsistent, qëndroni të fokusuar në përmirësimin për këta 12 deri në 16 muajt e ardhshëm, ndërsa unë jam në garë për titull”, ka shtuar më tej ai.

Siç qëndrojnë gjërat, Usyk ende mban tre nga katër titujt e njohur të peshave të rënda, me Tyson Furyn që ka nën zotërim titullin WBC.

Hearn: Karriera e Joshuas do të marrë fund nëse humb në prill
Lexo po ashtu Hearn: Karriera e Joshuas do të marrë fund nëse humb në prill

Pasi Usyk dhe Fury nuk arritën një marrëveshje për një luftë të propozuar të padiskutueshme në prill, promovuesi i Joshuas, Eddie Hearn i tha Sportsmail javën e kaluar se nëse njeriu i tij do të fitojë ndaj Franklin këtë fundjavë, ndërsa më pas do të shkojë për Furyn dhe titullin e tij.

Duke folur për synimin e tij për t’u bërë tre herë kampion bote, 33-vjeçari tha: “Ky rrugëtim është si, për çfarë mund të vazhdojë? Tre, katër vjet?”.

“Nëse do të bëja një tjetër rrugëtim pas kësaj, ju po flisni për të luftuar në të dyzetat e mia dhe unë vërtet besoj se boksi është një sport për të rinjtë”.

Çfarë pritet të sjellë vitit 2023 në boks - luftimet që gjithë tifozët po i presin
Lexo po ashtu Çfarë pritet të sjellë vitit 2023 në boks - luftimet që gjithë tifozët po i presin

“Duhet një personazh i vërtetë solid si Bernard Hopkins, (George) Foreman, Klitschko, Povetkin për të vazhduar në të dyzetat, por unë mendoj se ky është një rrugëtim që dua ta bëj të suksesshëm dhe më pas, ju e dini, shpresoj të pensionohem”, ka shtuar më tej AJ.

Por, nëse Joshua nuk do të arrij të mposhtë të shtunën Frnaklin, ai mund të pensionohet nga boksi, pasi e di që shanset e tij për titull janë tejet të vogla. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Liverpooli nënshkruan me Mac Allister për një tarifë shumë më të ulët se sa përflitej, ka mbetur vetëm edhe zyrtarizimi

Liverpooli nënshkruan me Mac Allister për një tarifë shumë më të ulët se sa përflitej, ka mbetur vetëm edhe zyrtarizimi

Premier League
Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

La Liga
Pse Interi shpreson që Real Madridi të nënshkruajë me Harry Kane?

Pse Interi shpreson që Real Madridi të nënshkruajë me Harry Kane?

Ndërkombëtare
Kalo në kategori