LAJMI I FUNDIT:

Çfarë pritet të sjellë vitit 2023 në boks – luftimet që gjithë tifozët po i presin

Çfarë pritet të sjellë vitit 2023 në boks – luftimet që gjithë tifozët po i presin

Boksi dhuroi disa netë të mëdha në vitin 2022 me Tyson Fury që mposhti Dillian Whyte para 90,000 shikuesve në “Wembley”, Saul ‘Canelo’ Alvarez bëri befasi kundër Dmitry Bivol sublim, me Katie Taylor dhe Amanda Serrano që bënë histori në “Madison Square Garden”.

Por, siç ka ndodhur edhe më parë, pati shumë luftime që nuk u realizuan. Ndërkohë, ka rivalitete të reja të lulëzuara, të prirura për të ardhur në krye në vitin e ri.


Pra, çfarë ka rezervuar vitit 2023? Tifozët janë duke u lutur për një sërë duelesh që të ndodhin në këtë vit si, Tyson Fury – Oleksandr Usyk dhe Ryan Garcia – Gervonta, por më poshtë keni disa prej tyre që mund të realizohen po ashtu për 365 ditë.

Anthony Joshua vs Deontay Wilder

Një luftë që ka kaluar më shumë se gjashtë vjet në përgatitje, tani është gati për t’u zhvilluar në vitin 2023. Me të katër rripa që janë në mes të Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk, Joshua vs Wilder përfaqëson luftën më të madhe në boksin e peshave të rënda – ndoshta edhe më të madhe se kaq vetë lufta e padiskutueshme.

Pas humbjeve të dëmshme ndaj Usyk dhe Fury, të dy boksierët kanë nevojë për një fitore të madhe për të rikthyer në majat e boksit botëror. Një revansh mes Joshua dhe Dillian Whyte është sigurisht joshëse, por mbetet të shihet se çfarë preferojnë dyshja.

Leigh Wood vs Josh Warrington

Po, Josh Warrington nuk do të sillte më një titull botëror në tavolinë pasi humbi rripin e tij IBF nga Luis Alberto Lopez në fund të vitit që shkoi. Por, Wood vs Warrington ende përfaqëson shansin më të madh që jë duel mes tyre të realizohet.

Qoftë në Leeds, Nottingham apo ndoshta edhe në territor tjetër, parashikohet një natë krejt si ajo në Mançester kur Warrington dhe Carl Frampton dhuruan spektakël në vitin 2018.

Pas humbjes së këtij muaji, Warrington ndoshta do të duhet të pranojë të jetë në anën tjetër kur bëhet fjalë për negociatat me Wood, i cili tani njihet si kampioni i vetëm botëror i ËBA pasi rripi ‘super’ u mbajt peng nga Leo Santa Cruz.

Leigh Wood vs Josh Warrington

Terence Crawford vs Errol Spence Jr

Këtu jemi përsëri. Boksi ende ka dështuar të japë ndoshta ndeshjen më bindëse 50-50 në sport dhe pasi disa negociata veçanërisht të vështira dështuan në gjysmën e dytë të 2022, kjo mund të jetë edhe ajo që do të hyjë në listën e vitit të ardhshëm.

Tani për tani, tifozët mund të jetojnë vetëm me shpresën se do të realizohet gjatë këtij viti. Manny Pacquiao dhe Floyd Mayweather përfundimisht arritën një marrëveshje përtej linjës në vitin 2015 – lufta më e madhe në peshën e lehtë që atëherë meriton të njëjtin trajtim.

Ashtu si dy legjendat e boksit, kampioni i WBC, WBA dhe IBF, Spence dhe mbreti i WBO-së, Crawford, në mënyrë të pashmangshme do të përballen me pyetje mbi trashëgiminë e tyre derisa të rrëzohen përfundimisht.

Terence Crawford vs Errol Spence

Naoya Inoue vs Stephen Fulton

Veprimet madhështore dhe fatsjellëse për Naoya Inoue duket se ka përfunduar, pasi u kurorëzuar kampion i padiskutueshëm pasi ndëshkoi Paul Butler në luftën që zgjati për 11 raunde në fillimt të muajit dhjetor të vitit 2022.

Tashmë një kampion në tre pesha, sfida tjetër është ta çojë atë fuqi absurde deri në peshën supertë lehtë ku Stephen Fulton mbretëron dhe ka titujt WBC dhe WBO. Inoue duhet t’i jepet statusi i sfiduesit të detyrueshëm sapo të zyrtarizojë lëvizjen.

Inoue vs Stephen Fulton

Devin Haney vs Vasiliy Lomachenko

A mund të jetë Lomachenko ende me më të mirat që ka për të ofruar divizioni i peshave të lehta? Në moshën 34-vjeçare, fituesi i dyfishtë i medaljes së artë olimpike, një kampion bote në tre pesha dhe ish-kampioni në kile për kile, po ngadalësohet.

Ndërsa ukrainasi fitoi kundër Jamaine Ortiz herën e fundit në Nju Jork, ukrainasi dukej i goditur, pothuajse i mposhtur. Por, ndërsa ora mund të jetë duke trokitur për të, do të jetë edhe për Haneyn.

Kampioni i pamposhtur, i padiskutueshëm i peshave të lehta është i madh për divizionin dhe është plotësisht i vetëdijshëm se sa më shumë zgjat lufta për t’u konfirmuar, aq më e vështirë do të jetë për të që të fitojë peshë. Është një nga luftimet më të mira të vitit 2023 në letër. Por, duhet të bëhet së shpejti.

Devin Haney vs Vasiliy Lomachenko

Artur Beterbiev vs Dmitry Bivol

Dmitry Bivol e ka bërë të qartë një revansh me Saul ‘Canelo’ Alvarez, të cilin ai e mposhti në maj, thjesht nuk i përshtatet shansit për të unifikuar kategorinë e peshave të lehta.

Pak do të debatonin me të. Kampioni i WBA do të jetë një vëzhgues shumë i interesuar kur mbreti i WBC, WBO dhe IBF, Beterbiev të përballet me sfiduesin e detyrueshëm Anthony Yarde në Londër në janar. Rusi, i cili ende mban atë rekordin qesharak 100 për qind me nokaut, është favorit për të mbrojtur titujt dhe për të vendosur një përballje të plotfuqishme me Bivolin më vonë gjatë vitit.

Yarde mund t’i prishë ato plane nëse ai bëhet kampion bote në herën e dytë dhe e detyron rrugën e tij në një kahje të padiskutueshme. Një përballje e shumëpritur me londinezin Joshua Buatsi do të ishte një alternativë e keqe edhe në atë skenar.

Artur Beterbiev vs Dmitry Bivol

Saul ‘Canelo’ Alvarez vs Dmitry Bivol II

Dëshira e Canelos për t’u rikthyer kundër Bivolit dhe për t’u hakmarrë për humbjen e dytë të karrierës së tij është e kuptueshme.

E thënë thjesht, lufta e parë ishte një mospërputhje, me Canelo të paaftë për të operuar në atë madhësi. Një përsëritje ka të ngjarë të prodhojë të njëjtin rezultat dhe t’i kërkosh Bivolit, një peshë e lehtë natyrale, të bije në kilogramë për të sfiduar për titullin e padiskutueshëm të Canelos, do të ishte një përpjekje zhgënjyese dhe transparente për të dobësuar rusin.

Saul 'Canelo' Alvarez vs Dmitry Bivol II

Tyson Fury vs Deontay Wilder IV

Pavarësisht dy humbjeve dërrmuese ndaj ‘The Gypsy King’, Deontay Wilder tani është vetëm një fitore larg që të bëhet sfiduesi i detyrueshëm i Tyson Furyt.

Pas fitores së tij me nokaut në raundin e parë ndaj Robert Helenius, amerikani mund të takohet më pas me Andy Ruiz në një eliminator përfundimtar në një luftë të urdhëruar nga WBC, me fituesin që fiton të drejtën për të luftuar Furyn për rripin.

Wilder ose Ruiz ka të ngjarë të përballen me njëri-tjetërin për titujt IBF dhe WBA përpara se të dalin për titullin WBC. Dhe sigurisht, çështja është se a do të zhvillohet dueli mes Furyt dhe Oleksandr Usyk. Por, Fury vs Wilder për herë të katërt mbetet një mundësi reale. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Kombëtarja e Shqipërisë
Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Përfaqësueset
Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Përfaqësueset
Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Kombëtarja e Shqipërisë
“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

Kombëtarja e Shqipërisë
A ishte reagim me vonesë në tronditjen e Varga - reagon zyrtarisht UEFA

A ishte reagim me vonesë në tronditjen e Varga - reagon zyrtarisht UEFA

Përfaqësueset
Kalo në kategori