LAJMI I FUNDIT:

Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin
Anthony Joshua (Foto: Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

Anthony Joshua ka emëruar Derrick James si trajnerin e tij të ri për luftën e rikthimit në peshën e rëndë kundër Jermaine Franklin më 1 prill.

Boksieri britanik ndau rrugët me Robert McCracken pas humbjes së tij të parë ndaj Usyk në shtator 2021 dhe filloi bashkëpunimin me Robert Garcia për të ndryshuar stilin e tij të luftës në revansh. Megjithatë, ai humbi pas një vendimi të ngushtë në takimin e dytë në gusht.

Joshua që atëherë ka udhëtuar në ShBA dhe do të punojë me James, i cili krenohet me një listë talentuar boksierësh si kampionin e unifikuar Errol Spence Jr dhe kampionin e padiskutueshëm Jermell Charlo. Amerikani ka fituar më parë çmimin e Trajnerit të Vitit të Ring Magazine në 2017 dhe gjithashtu është vlerësuar për arritjet e tij nga WBC në 2020.

‘Një agim i ri’ – Joshua konfirmon meçin me Franklin në Londër
Lexo po ashtu ‘Një agim i ri’ – Joshua konfirmon meçin me Franklin në Londër

James është i njohur për stërvitjen e luftëtarëve të tij për të qenë agresivë dhe për të marrë çdo herë nokaute gjatë përballjeve, gjë që Joshua e ka kërkuar në duelet e tij të fundit.

AJ do të kërkojë të rindezë stilin e tij të pamëshirshëm të luftës, stil ky që e pa atë të ngjitej në krye të boksit.

Kur u pyet për përvojën e tij me Joshua në palestër deri më tani, James zbuloi se ishte i impresionuar nga boksieri i peshave të rënda: “Po, ai (përshtatet me stilin agresiv në duele). Ai nuk dëshiron të ndalet. Me të vërtetë u impresionova. Ishte fantastike ta shikoja”.

Anthony Joshua me trajnerin e ri Derrick James

“Por, e pashë mënyrën se si do të punonim. Ai është një nxënës i mirë. Çdo luftëtar që ka një trajner të ri, ka të bëjë me manovrimin dhe arritjen e nivelit të lartë, atje ku vërtet e dini se çfarë po bën – përpara se të shkoni në disa luftime të mëdha. Kjo është pjesa më e rëndësishme për Joshuan”.

Joshua zgjodhi të ndante rrugët me trajnerin McCracken pasi u kritikua për strategjinë e tij konservatore në humbjen e tij të parë ndaj Usyk.

Pavarësisht zhvendosjes në kampusin e Universitetit Loughborough, ai nuk ishte në gjendje të ndryshonte strategjinë e luftimit, edhe se tregoi disa shenja përmirësimi. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbyllet me dramë ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë: Sigurojmë pikën e parë në Euro 2024

Mbyllet me dramë ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë: Sigurojmë pikën e parë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Sylvinho shpërthen në emocione për barazimin dramatik me Kroacinë

Sylvinho shpërthen në emocione për barazimin dramatik me Kroacinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Gjasula futet në histori të Kampionatit Evropian me dy rekorde

Gjasula futet në histori të Kampionatit Evropian me dy rekorde

Kombëtarja e Shqipërisë
Miks emocionesh për Gjasulën - heroi i Shqipërisë paralajmëron Spanjën

Miks emocionesh për Gjasulën - heroi i Shqipërisë paralajmëron Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
LIVE: Mbyllet ndeshja, Shqipëri 2-2 Kroaci: Gjithçka çfarë ndodhi para, gjatë dhe pas ndeshjes

LIVE: Mbyllet ndeshja, Shqipëri 2-2 Kroaci: Gjithçka çfarë ndodhi para, gjatë dhe pas ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori