LAJMI I FUNDIT:

Katy Perry dhe Lionel Richie do të performojnë në kurorëzimin e Mbretit Charles III

Katy Perry dhe Lionel Richie do të performojnë në kurorëzimin e Mbretit Charles III

Katy Perry, Lionel Richie dhe Andrea Bocelli kanë rënë dakord të performojnë në koncertin e kurorëzimit të Mbretit Charles III – pavarësisht nga një sërë artistësh që refuzojnë ta bëjnë këtë.

Reklama

Të premten, BBC njoftoi formacionin për ngjarjen që do të zhvillohet të dielën, 7 maj – një ditë pasi Charles, 47 vjeç dhe Mbretëresha Camilla u kurorëzuan sovranët e rinj të Mbretërisë së Bashkuar pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II në shtator 2022.

Perry, Richie dhe Bocelli janë ndër yjet më të njohur në listën, e cila përfshin gjithashtu grupin britanik të popit “Take That”, si dhe Sir Bryn Terfel, Freya Ridings dhe Alexis Ffrench, shkruan PageSix.

Foto: Getty Images

“Koncerti do të festojë një kapitull të ri në historinë e kombit, me tema dashurie, respekti dhe optimizmi, duke festuar katër kombet, komunitetet e tyre dhe Komonuelthin”, tha BBC për kremtimin e kurorëzimit në një deklaratë.

Gjyqtarët e “American Idol” Perry dhe Richie e njohin Charles prej vitesh, pasi kanë shërbyer si ambasadorë për bamirësitë e tij.

Këngëtarja e “Roar” ka qenë ambasadore e Trustit Britanik të Azisë që nga viti 2020. Organizata jofitimprurëse u bashkëthemelua nga Charles për të trajtuar varfërinë në Azinë Jugore.

Foto: Getty Images

“Jam i emocionuar që do të performoj në Koncertin e Kurorëzimit dhe do të ndihmoj për të ndriçuar më tej Fondin për Mbrojtjen e Fëmijëve të Trustit Britanik Aziatik, puna e të cilit përfshin iniciativa në terren për mbledhjen e fondeve, me synimin për të gjetur zgjidhje për trafikimin e fëmijëve”, tha Perry në një deklaratë.

Ndërkohë, Richie u emërua si ambasadori i parë global dhe kryetar i parë i Grupit Global të Ambasadorëve për Besimin e Princit në vitin 2019. Charles themeloi organizatën në vitin 1976 për të përfituar të rinjtë e pafavorizuar.

Foto: Ethan Miller

“Të ndash skenën me interpretuesit e tjerë në “The Coronation Concert” është një ngjarje që ndodh një herë në jetë dhe do të jetë një nder dhe një festë”, tha këngëtari i “All Night Long” në një deklaratë të tijën.

Ndërsa Richie, Perry dhe Bocelli me siguri do të bëjnë një shfaqje të mrekullueshme, shumë muzikantë nuk ishin të interesuar të ishin pjesë e programit.

Katy Perry e quan motër Miranda Kerr, ish-gruan e partnerit të saj Orlando Bloom
Lexo po ashtu Katy Perry e quan motër Miranda Kerr, ish-gruan e partnerit të saj Orlando Bloom

Adele, Elton John, Robbie Williams dhe Spice Girls janë ndër yjet që refuzuan ftesat për të organizuar një shfaqje për mbretin e sapo kurorëzuar, raportoi Rolling Stone muajin e kaluar.

Foto: Getty Images

Ekspertët kanë supozuar se artistët kanë frikë se mos lidhen me monarkinë e përfshirë nga skandalet.

“Familja mbretërore është përballur me një sërë katastrofash në PR kohët e fundit dhe kushdo që performon në shfaqje do të duhet të mendojë nëse do të kishte një reagim nga shfaqja në mesin e fansave të tyre”, tha Simon Jones, një publicist i Little Mix, Niall Horan dhe Louis Tomlinson.

Pavarësisht nga orteku i rënieve nga interpretuesit e mundshëm, një grup emrash të shquar pritet të marrin pjesë në këtë ngjarje – duke përfshirë djalin më të vogël të Charles, Princin Harry.

Foto: Getty Images

“Buckingham Palace është i kënaqur të konfirmojë se Duka i Sussex do të marrë pjesë në shërbimin e kurorëzimit në Westminster Abbey më 6 maj”, tha një zëdhënës i pallatit në fillim të kësaj jave.

Megjithatë, gruaja e Harryt, Meghan Markle – e cila ka një marrëdhënie të vështirë me familjen mbretërore – do të mungojë në ceremoni që të mund të qëndrojë në shtëpi në Kaliforni me dy fëmijët e çiftit, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet, e para nga të cilat do të mbushë 4 vjeç në të njëjtën ditë.

BBC është vendosur të transmetojë Koncertin e Kurorëzimit në BBC One, BBC iPlayer, BBC Radio 2 dhe BBC Sounds. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Legjenda e futbollit - Ronaldo martohet për herë të tretë, kurorëzon dashurinë me modelen Celina Locks

Legjenda e futbollit - Ronaldo martohet për herë të tretë, kurorëzon dashurinë me modelen Celina Locks

Magazina
Xhuli tregon anën tjetër të saj: Kam mbaruar Mjekësinë e Përgjithshme dhe kam punuar si doktoreshë në Finlandë

Xhuli tregon anën tjetër të saj: Kam mbaruar Mjekësinë e Përgjithshme dhe kam punuar si doktoreshë në Finlandë

Magazina
Linda Halimi tregon se si reagon kur flirtojnë me të në prani të bashkëshortit: Vetëm ia bëj me sy dhe ai e di

Linda Halimi tregon se si reagon kur flirtojnë me të në prani të bashkëshortit: Vetëm ia bëj me sy dhe ai e di

Magazina
Nicole Scherzinger mbulohet me gjak dhe shpërthen në lot gjatë performancës në West End

Nicole Scherzinger mbulohet me gjak dhe shpërthen në lot gjatë performancës në West End

Magazina
Kylie Jenner dhe Timothee Chalamet fotografoheh dorë për dore teksa largohen nga festa e ditëlindjes së Rosalias në Paris

Kylie Jenner dhe Timothee Chalamet fotografoheh dorë për dore teksa largohen nga festa e ditëlindjes së Rosalias në Paris

Magazina
Fjolla Morina duket tërheqëse në kostumin elegant

Fjolla Morina duket tërheqëse në kostumin elegant

Magazina
Kalo në kategori