LAJMI I FUNDIT:

Katër top opsionet e Unitedit për ta zëvendësuar Ronaldon dhe për ta lumturuar Ten Hagin

Katër top opsionet e Unitedit për ta zëvendësuar Ronaldon dhe për ta lumturuar Ten Hagin

Nuk ka kaluar as një vit që kur Cristiano Ronaldo është rikthyer në Manchester United. 37-vjeçari përfundoi një nga transferimet më të mëdha në histori kur u kthye në klub pas një mungese 12-vjeçare, duke nënshkruar një marrëveshje fillestare dyvjeçare nga Juventusi.

Reklama

Pak mund ta kishin parashikuar që sezoni të përfundonte kaq keq kur portugezi shënoi dy gola në debutimin e tij të dytë pasi United e mposhti Newcastle Unitedin në Old Trafford në shtator, por për të paktën herën e tretë në karrierën e tij, ai ka kërkuar të largohet nga klubi.

Lajmi ka ardhur si befasi për Unitedion dhe Erik ten Hag, të cilët kishin llogaritur në mbajtjen e portugezit teksa planifikonte të forconte zona të tjera të skuadrës.

Përse e quajnë dhe kush ia la Cristiano Ronaldos pseudonimin “El Bicho” - ylli portugez ka po ashtu edhe disa nofka të tjera
Lexo po ashtu Përse e quajnë dhe kush ia la Cristiano Ronaldos pseudonimin “El Bicho” - ylli portugez ka po ashtu edhe disa nofka të tjera

Edhe pse klubi publikisht thotë se Ronaldo nuk është në shitje, megjithatë, ekziston një ndjenjë prapa skenave se lënia e tij mund të jetë vendimi më i mirë për të gjithë ata që janë përfshirë. Ronaldo – dhe paga e tij prej mbi 500,000 euro në javë – do të ishin jashtë rezervave dhe Ten Hag do të kishte mundësinë të luante me një sulmues më të ri, më dinamik, të cilit mund t’i mungojnë golat që Ronaldo jep, por është më i përshtatshëm për sistemin që ai dëshiron të luajë në Old Trafford.

Megjithatë, problemi është se zbulimi i portugezit ka dalë jashtë mase dhe e ka lënë United të papërgatitur. Klubi u mposht nga Manchester City për Erling Haaland, ndërsa ata u tërhoqën në konkurrencë me Liverpoolin për Darëin Nunez pasi mendonin se buxheti i tyre do të shpenzohej më mirë diku tjetër.

Por, me Ronaldon që tani duket gjithnjë e më shumë gjasa për t’u larguar nga klubi, Metro.co.uk ka përpiluar një listë të zëvendësimeve të mundshme bazuar në përshtatshmërinë për Ten Hag, disponueshmërinë dhe buxhetin e United.

Pronari i Chelseat e dëshiron Ronaldon, por Tuchel thuhet se tashmë ka dhënë përgjigjen e tij
Lexo po ashtu Pronari i Chelseat e dëshiron Ronaldon, por Tuchel thuhet se tashmë ka dhënë përgjigjen e tij

Robert Lewandowski

Lojtari më i mirë dhe më i frtyshëm në listë. Lewandowski nuk e ka fshehur dëshirën e tij për t’u larguar nga Bayern Munich dhe njësoj si United me Ronaldon, gjermanët kanë pranuar privatisht se do të duhet të fitojnë para nga polaku.

Barcelona është destinacioni i preferuar i sulmuesit, por katalanasit janë të kufizuar nga gjendja e tyre e dëmtuar financiare dhe ata tashmë kanë pasur dy oferta të refuzuara për ish-sulmuesin e Dortmundit.

Çmenduria e Barcelonës për katër transferime - ku po i gjejnë paratë katalunasit
Lexo po ashtu Çmenduria e Barcelonës për katër transferime - ku po i gjejnë paratë katalunasit

Në moshën 33-vjeçare, Lewandowski është katër vjet më i ri se Ronaldo dhe ai tregon pak shenja të heqjes dorë. Sulmuesi shënoi 50 gola në 46 ndeshje sezonin e kaluar dhe ai ofron më shumë në lojën lidhëse sesa Ronaldo pa egoizmin para portës, gjë që mund të ndihmojë lojtarë si Jadon Sancho dhe Marcus Rashford.

Nuk ka gjasa që polaku të jetë tepër i emocionuar për një lëvizje në Old Trafford duke pasur parasysh mungesën e futbollit të Ligës së Kampionëve, por shansi për të luajtur në Ligën Premier para se të tërhiqet, mund t’i pëlqejë atij.

Viktor Osimhen

Nëse nënshkrimi i sulmuesve të moshuar do të jetë një gjë e së kaluarës, atëherë United mund të bëjë shumë më kaq, duke bërë një vështrim në sensacionin e Napolit, Osimhen.

Nigeriani u bë nënshkrimi rekord i klubit dy vjet më parë kur ai përfundoi një transferim prej 75 milionë funtesh në Napoli nga Lille. Ishte në Francë që sulmuesi shpërtheu në skenën e futbollit evropian, duke shënuar 18 gola në 33 ndeshje gjatë një sezoni të vetëm me skuadrën e Ligue 1.

Duket se nuk ka shpëtim në rastin "Osimhen": Bastisen zyrat e Napolit dhe Lilles
Lexo po ashtu Duket se nuk ka shpëtim në rastin "Osimhen": Bastisen zyrat e Napolit dhe Lilles

23-vjeçari ka ruajtur progresin e tij që nga transferimi në Serie A dhe nuk ka luftuar me standardin më të lartë të ligës. Pasi shënoi një mesatare prej një goli çdo tre ndeshje gjatë sezonit të tij debutues në Napoli, rezultati i Osimhen u përmirësua sezonin e kaluar pasi ai shënoi 18 herë në 32 ndeshje.

Paulo Dybala

United ka tentuar dy herë për të nënshkruar me Dybalan në të kaluarën, së fundmi në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës 2019 nën drejtimin e Ole Gunnar Solskjaer.

Shpresat e argjentinasit për t’u transferuar në klub u shfaqën kur norvegjezi shpenzoi 49 milionë funte për Bruno Fernandes atë janar, por lojtari u largua nga Zonja e Vjetër në fund të sezonit të kaluar, kur kontrata e tij skadoi dhe ai është në dispozicion si një transferim i lirë.

Man United kontakton agjentin e Dybalas - hapet rruga për largimin e Ronaldos
Lexo po ashtu Man United kontakton agjentin e Dybalas - hapet rruga për largimin e Ronaldos

Edhe pse Dybala ka vepruar kryesisht si sulmues i dytë gjatë karrierës së tij, ai është i aftë të luajë në një pozicion më qendror dhe mund të luajë rolin e ‘nëntëshit fals’.

Me anësorë si Sancho dhe Rashford që futen pas mbrojtjes, një qendërsulmues i lojës si Dybala mund të bashkojë lojën dhe ta shohë Unitedin të lëvizë në një drejtim tjetër sesa nëse do të qëndronte me Ronaldon.

Anthony Martial

Ai u ndje i detyruar t’i bashkohej Sevillas në janar për shkak të konkurrencës nga Ronaldo, Edinson Cavani, Mason Greenwood dhe Marcus Rashford.

Por, Martial së shpejti mund ta gjejë veten si i vetmi qendërsulmues i njohur në klub nëse Ronaldo arrin dëshirën e tij për një largim.

Cristiano Ronaldo zhgënjeu tre bashkëlojtarë të Man United, ndërsa tani e kërkon largimin nga klubi
Lexo po ashtu Cristiano Ronaldo zhgënjeu tre bashkëlojtarë të Man United, ndërsa tani e kërkon largimin nga klubi

Francezi nuk është i përshtatshëm për mënyrën se si Ten Hag dëshiron të luajë dhe shumë trajnerë të United kanë pasur ankesa për shkallën e ulët të punës së sulmuesit.

Por, me opsionet në treg të pakta në terren, Martial do të përfaqësonte një ndalesë të mirë deri në janar ose verën e ardhshme për Ten Hag për të siguruar një objektiv afatgjatë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
Kalo në kategori