Cristiano Ronaldo është padyshim një nga legjendat e lojës. Ndërsa ai shpesh quhet ‘G.O.A.T’ (Më i madhi i të gjitha kohërave) nga fansat e tij, ai ka edhe shumë emërtime të tjera.

Ai ka luajtur në katër vende të ndryshme dhe në Spanjë, ku ka kaluar vitet më të mira të karrierës së tij me Real Madridin, njihet me dashuri si “El Bicho”.

Por, çfarë do të thotë pseudonimi?

Ronaldo kaloi afër 10 vite në Spanjë dhe shënoi 451 herë në 438 paraqitje konkurruese, mesatarisht më shumë se një gol për lojë. Ai ishte në kulmin e tij të shkëlqyer dhe vazhdoi të fitojë katër tituj të Ligës së Kampionëve dhe Topin e Artë në katër raste. Ai theu disa rekorde dhe është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të klubit dhe gjithashtu ndodh të jetë lojtari i vetëm në historinë e Real Madridit që shënon më shumë se 60 gola në një sezon të vetëm.

Vjen paralajmërimi i parë i Manchester Unitedit për Ronaldon Vjen paralajmërimi i parë i Manchester Unitedit për Ronaldon

Ronaldo ishte një zemërim në mesin e komentuesve spanjollë dhe golat e tij do të pasonin një koment të hollësishëm dhe euforik. Gjatë një ndeshjeje të tillë, komentatori sportiv spanjoll Manolo Lama shpiku termin ‘El Bicho’ gjatë një komenti në radio në fillim të kohës së tij në La Liga. Kjo do të thotë në spanjisht që mund të frikësojë dhe gllabërojë mbrojtësit kundërshtarë.

Aftësitë e pabesueshme të driblimit të Ronaldos dhe aftësia e tij për të përfunduar nga kënde dhe pozicione të vështira e bënë atë një nga futbollistët më të frikshëm në planet. Shënimet e tij të shpejta në penallti ose në krahë, janë një lëvizje e rëndësishme e Ronaldos, e cila ishte një makth për mbrojtësit. Megjithëse loja e tij ka ndryshuar, ai nuk ka treguar shenja të ngadalësimit dhe ishte golashënuesi më i mirë i Manchester United me 24 gola në të gjitha garat në sezonin 2021-22.

Çfarë pseudonime të tjera ka Cristiano Ronaldo?

Ronaldo ka shumë emërtime të tjera që përjashtojnë ‘El Bicho’. Ai njihet gjerësisht si ‘CR7’ që nga koha e tij në Manchester United dhe futbollisti ka vazhduar të krijojë një markë të tërë globale rreth pseudonimit. Ai ka një linjë të gjerë aksesorësh, veshjesh dhe hotelesh që quhen CR7. Madje ka gamën e vet të mallrave CR7, duke përfshirë atlete futbolli, topa dhe pajisje stërvitore.

Në vitin 2013, një muze u hap në qytetin e tij të lindjes Funchal në Madeira dhe quhet  “Museu CR7”. Jo shumë e dinë se galaktika e njohur si “Cosmos Redshift 7” ose “Galaxy CR7”, u frymëzua nga Ronaldo.

Cristiano Ronaldo zhgënjeu tre bashkëlojtarë të Man United, ndërsa tani e kërkon largimin nga klubi Cristiano Ronaldo zhgënjeu tre bashkëlojtarë të Man United, ndërsa tani e kërkon largimin nga klubi

Ronaldo njihet edhe si Z. Champions League për shkak të rekordit të tij të jashtëzakonshëm në garën evropiane. Ai ka 140 gola në emër të tij dhe ka fituar turneun në pesë raste.

Megjithatë, në mesin e familjes dhe miqve të tij të ngushtë, ai quhet me emrin ‘Ronnie’ ose ‘Cris’. /Telegrafi/