LAJMI I FUNDIT:

Kate Middleton bën paraqitjen e parë publike që pas zbulimit të diagnozës së kancerit

Kate Middleton bën paraqitjen e parë publike që pas zbulimit të diagnozës së kancerit
Foto: James Manning/AP

Princesha e Uellesit, Kate Middleton u përshëndet me turmën nga ballkoni i Pallatit Buckingham, në paraqitjen e saj të parë publike që prej diagnozës me kancer më herët këtë vit.

Kate njoftoi të premten se do të merrte pjesë në Parakalimin e Ditëlindjes së Mbretit, i njohur gjithashtu si ‘Trooping the Colour’, pasi ka bërë përparim në trajtimin e saj. Ajo bëri të ditur në mars se ishte nën trajtim kimioterapik për një formë të paspecifikuar të kancerit.

“Jam duke bërë përparim të mirë, por siç do të dinte kushdo që po kalon nëpër kimioterapi, ka ditë të mira dhe ditë të këqija”, tha princesha në një deklaratë, duke shtuar se ishte përballur me “disa muaj të tjerë” të trajtimit, shkruan EuroNews.


Kate nuk ka bërë asnjë paraqitje publike që prej dhjetorit. Princesha 42-vjeçare udhëtoi në një karrocë të tërhequr nga kuaj nga Pallati Buckingham nëpër bulevardin e madh të njohur si ‘Mall’ me tre fëmijët e saj. Kalimtarët e duartrokitën kur panë Kate, e veshur me një fustan të bardhë dhe me një kapelë të gjerë. Më pas ajo ndoqi ceremoninë nga një ndërtesë me pamje nga Sheshi i Parakalimit të Rojeve të Kuajve, një fushë ceremoniale në qendër të Londrës.

Princi William hipi në kuaj për ceremoninë në të cilën trupat me uniformë parakaluan në paradën para mbretit me flamurin e tyre rajonal. Charles, i cili gjithashtu po trajtohet për një formë të padeklaruar të kancerit, udhëtoi në një karrocë me Mbretëreshën Camilla, në vend që të hipë në kuaj.

Mbreti, 75 vjeç, zbuloi se vuante nga kanceri në shkurt dhe së fundmi ka filluar përsëri të marrë pjesë në detyrat publike. Ai mori pjesë javën e kaluar në përvjetorin e 80-të të Ditës D, invazionit aleat në Evropën e pushtuar nga nazistët më 6 qershor 1944.

Kate tha në deklaratën e saj se ajo “nuk është ende komplet në siguri” dhe zyrtarët theksojnë se pjesëmarrja e së shtunës nuk paralajmëron një kthim të plotë në jetën publike.

Fansat e familjes mbretërore në pallto shiu dhe me çadra ishin mbledhur tashmë përgjatë rrugës disa orë para orës së fillimit të ngjarjes, bashkë me një grusht protestuesish anti-monarkistë që brohoritnin “jo mbreti im”.

Spektatorët do të trajtohen me një shfaqje që përfshin më shumë se 1,000 ushtarë, 250 muzikantë ushtarakë dhe më shumë se 200 kuaj. Pjesëmarrësit me këmbë do të përfshijnë Trojan, Tennyson dhe Vanquish, tre nga pesë kuajt ushtarakë që shkaktuan kaos në prill kur u shkëputën dhe u vrapuan nëpër qendër të Londrës. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Dua Lipa mbërrin në Prishtinë

Dua Lipa mbërrin në Prishtinë

Magazina
Interesim i madh i qytetarëve për të blerë bileta për festivalin

Interesim i madh i qytetarëve për të blerë bileta për festivalin "Sunny Hill 2024"

Magazina
Bebe Rexha takohet edhe me Sellmën e Kacin, flet shqip me ta

Bebe Rexha takohet edhe me Sellmën e Kacin, flet shqip me ta

Magazina
Bëhet i ditur programi i artistëve për katër netët e festivalit “Sunny Hill”

Bëhet i ditur programi i artistëve për katër netët e festivalit “Sunny Hill”

Magazina
“Porosis gjithmonë dy kafe, kthej kokën por prap vetëm

“Porosis gjithmonë dy kafe, kthej kokën por prap vetëm", Agron Llakaj përlot me postimin për të bashkëshorten e ndjerë

Magazina
Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit: Tani hero duhet t’i themi

Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit: Tani hero duhet t’i themi

Magazina
Kalo në kategori