Anthony Joshua ka bërë një pretendim tronditës se Andy Ruiz Jr e mundi atë vetëm pasi lëshoi një “goditje me fat”.

Superylli britanik, 29 vjeç, u rrëzua katër herë nga Ruiz në përballjen e tyre të 1 qershorit në Madison Square Garden të New Yorkut.

Por, ‘AJ’ është i bindur se 29-vjeçari meksikano-amerikan i dha humbjen e tij të parë profesionale vetëm për shkak të fatit të pastër që pati.

Anthony Joshua dhe Andy Ruiz do të përballen në Arabinë Saudite më 7 dhjetor Anthony Joshua dhe Andy Ruiz do të përballen në Arabinë Saudite më 7 dhjetor

“Me një grusht me fat. Me një grusht të dërguar nga zoti”, ka thënë fillimisht Joshua ai për Sky Sports.

“Unë nuk e di se çfarë tronditje ishte, por me siguri, pas meçit nuk e dija se çfarë raundi u ndërpre ndeshja”.

Momenti i goditjes së Ruiz Jr (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

“Kështu që unë thjesht jam tronditur nga goditja e Ruiz Jr edhe katër raunde të tjera isha jashtë”.

“Përfundova duke u kapur me një goditje të majtë në majë të kokës. Ai nuk është aq i shkathët, por është një luftëtar i mirë”, përfundoi boksieri britanik.

Joshua i rrëzuar në tokë (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Sjellja e Joshuas ka ardhur në qendër të vëmendjes pasi ai e quajti legjendën e boksit Lennox Lewis një “palaço”.

Andy Ruiz Jr flet për rimeçin me Anthony Joshuan: Nuk do të jetë në Arabinë Saudite, por në SHBA Andy Ruiz Jr flet për rimeçin me Anthony Joshuan: Nuk do të jetë në Arabinë Saudite, por në SHBA

Ndryshe, rimeçi mes Joshuas dhe Ruiz Jr, i cili është i vendosur të mbrojë titujt e tij të WBA (Super), IBF, WBO dhe IBO pritet të zhvillohet më 7 dhjetor në Diriyah, Arabia Saudite.

Por, Ruiz kohëve të fundit pretendoi në Instagram se ‘lufta’ nuk do të zhvillohet në Arabinë Saudite dhe është i bindur se rimeçi do të mbahet në SHBA. /Telegrafi/