Sergio Aguero ka folur për shqetësimet e tij shëndetësore, të cilat e detyruan të pensionohej para kohe derisa ishte lojtar i Barcelonës.

Ish-sulmuesi i Manchester Cityt ka pranuar se tash e ndien se zemra e tij nuk funksionon në mënyrën e duhur.

Argjentinasi ishte një prej sulmuesve më të frikshëm në planet me një rekord golash të vendosur përgjatë dekadës së paharruar në futbollin anglez.

(Foto: Twitter/Stone Judge/ET)

Në verën e vitit 2021, ai u largua nga Etihad Stadium për t’u transferuar Camp Nou si lojtar i lirë, mirëpo në tetorin e vitit të kaluar u dërgua me urgjencë në spital për shkak të problemeve me zemrës, ndërsa më 15 dhjetor u pensionua nga futbolli.

Reklama
Çfarë është aritmia – sëmundja nga e cila Aguero ka vuajtur në moshën 12 vjeçare dhe tash i është kthyer sërish Çfarë është aritmia – sëmundja nga e cila Aguero ka vuajtur në moshën 12 vjeçare dhe tash i është kthyer sërish

Fjalët e tij për cilësinë e jetesës

(Foto: Screenshot/Twitter/Deportes_PL)

Duke folur për cilësinë e tanishme të jetesës, pasi u detyrua të largohej nga profesioni që e donte, Aguero ka thënë në Twitch: “Nëse përpiqem të luaj ‘tenis me këmbë’ tash , mbetem pa frymë kur dua të vrapoj. E ndjej që zemra ime nuk funksionon si duhet”.

Reklama

Çfarë i ndodhi Agueros

(Foto: Screenshot/GiveMeSport)

Ndeshja e fundit zyrtare e 33-vjeçarit ishte më 30 tetor 2021 kundër Alavesit. Ai u zëvendësua në minutën e 42-të, për shkak se u bë e qartë se nuk mund të vazhdonte tutje.

Më pas, futbollisti u diagnostikua me aritmi kardiake që e detyroi ta përfundonte karrierën mbresëlënëse, gjatë të cilës kishte shënuar 385 gola në nivel klubesh (260 vetëm me Cityn).

Reklama

Aguero fillimisht kishte besuar se do ta tejkalonte problemin shëndetësor, nga i cili ka vuajtur në moshën 12 vjeçare. Mirëpo, menjëherë e kuptoi se sa serioze ishte situata.


Aritmia e kardiake

(Foto: UCl Health)

Aritmia kardiake është rrahje e parregullt e zemrës. Problemet me ritmin e zemrës ndodhin kur sinjalet elektrike që koordinojnë rrahjet e zemrës nuk funksionojnë si duhet. Sinjalizimi i gabuar bën që zemra të rrahë shumë shpejt (takikardi), shumë ngadalë (bradikardi) ose në mënyrë të çrregullt.

Reklama

Simptomat dhe shenjat

Rrahje e shpejtë ose e ngadalshme e zemrës
Kapërcimi i rrahjeve
Marramendje dhe ndjenjë e të fikëtit
Dhimbje në gjoks
Frymëzënie
Djersitje

Komplikimet

Komplikimet varen nga lloji i aritmisë. Në përgjithësi, komplikimet e rënda nga aritmia e zemrës mund të përfshijë goditjen në tru, vdekjen e papritur dhe pamjaftueshmërinë e zemrës.

Reklama

Mjekimi

Trajtimi i aritmive varet nëse keni takikardi apo bradikardi. Disa aritmi nuk kanë nevojë për trajtim, por thjesht monitorohen përmes kontrolleve mjekësore. Mjekimi është i nevojshëm vetëm në rast rrahjet e çrregullta të zemrës shkaktojë simptoma dhe paraqesin rrezik për komplikime. Në këtë rast, mjekimi bëhet përmes barnave, terapive, siç janë manovrat vagale, kardioversioni, procedurat me kateter ose intervenimi kirurgjik.


/Telegrafi/