Mbrojtja e Liverpool është kthyer në një forcë të vërtetë në vitet e fundit, sidomos nën drejtimin e Jurgen Klopp që kur erdhi në vitin 2015.

Në të vërtet shumë u forcua kur erdhi Virgil van Dijk në janar të vitit 2018.

Ardhja e holandezit e ndihmoi Liverpoolin në finalen e Ligës së Kampionëve. Liverpooli që atëherë e pati mbrojtjen më të mirë në kampionat duke pranuar 22 gola nga 38 ndeshjet e tyre.

Joe Gomez dhe Joel Matip të dy kanë luajtur në një nivel të lartë përkrah Van Dijk. Matip posaçërisht ka qenë në formë të shkëlqyeshme edhe pse erdhi falas në vitin 2016.

Me formën e tij është impresionuar edhe Jamie Carragher.

Ish-mbrojtësi i Liverpooli i ka zgjedhur  të hënën pesë mbrojtësit më të mirë të Liverpoolit që nga epoka e Ligës Premier. Jamie Carragher nuk e përfshiu veten.


Pesëshja e parë

1.Virgil van Dijk

2.Sami Hyypia

3.Daniel Agger

4.Stephane Henchoz

5. Joel Matip


Pavarësisht se është në Liverpool për pak më pak se dy vjet, Van Dijk qëndron në majë.  /Telegrafi/