LAJMI I FUNDIT:

Izraeli vret tre britanikë në Gaza, reagon ashpër kryeministri Rishi Sunak

Izraeli vret tre britanikë në Gaza, reagon ashpër kryeministri Rishi Sunak

Tre punonjës britanikë të ndihmës ishin në mesin e atyre që u vranë nga një sulm izraelit në Gaza, njoftoi organizata bamirëse World Central Kitchen.

Tashmë ka reaguar ashpër kryeministri britanik, Rishi Sunak duke kërkuar llogarie nga shteti izraelit.


Pezullohen operacionet në Gaza pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmave humanitare, 240 ton ushqime nuk arrijnë tek palestinezët
Lexo po ashtu Pezullohen operacionet në Gaza pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmave humanitare, 240 ton ushqime nuk arrijnë tek palestinezët

“Izraeli duhet të shpjegojë se si ndodhi ky incident tragjik dhe të ndërmarrë hapa të menjëhershëm për të mbrojtur punonjësit e ndihmës dhe për të lehtësuar operacionet jetike humanitare në Gaza”, ka shkruar ai në platformën X.

Të vrarit ishin vullnetarë të një shoqate bamirëse, të cilët ishin duke udhëtuar me tre vetura.

Ata sapo kishin shkarkuar më shumë se 100 ton ndihma ushqimore humanitare të sjellë nga deti.

Më herët Associated Press citoi të dhënat e spitalit duke thënë se të vdekurit përfshinin gjithashtu një australian, një polak dhe një persona me shtetësi të dyfishtë amerikano-kanadez. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zgjedhjet parlamentare në Kroaci, Exit Poll: Plenkoviq fiton kundër Milanoviqit

Zgjedhjet parlamentare në Kroaci, Exit Poll: Plenkoviq fiton kundër Milanoviqit

Kroacia
Pas një fjalosje me prindërit, vendosi të jetojë në një gropë: Ka dy dhoma, ngrohje, Wi-Fi dhe shumëçka

Pas një fjalosje me prindërit, vendosi të jetojë në një gropë: Ka dy dhoma, ngrohje, Wi-Fi dhe shumëçka

Evropa
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit - Britania beson se izraelitët do t'i hakmerren iranianëve

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit - Britania beson se izraelitët do t'i hakmerren iranianëve

Botë
Ushtria ruse tërhiqet nga rajoni i Nagorno-Karabakh

Ushtria ruse tërhiqet nga rajoni i Nagorno-Karabakh

Evropa
David Cameron: Është e qartë se Izraeli ka marrë një vendim për t'u hakmarrë ndaj Iranit

David Cameron: Është e qartë se Izraeli ka marrë një vendim për t'u hakmarrë ndaj Iranit

Azia
Turqia ka një mesazh për Iranin

Turqia ka një mesazh për Iranin

Botë
Kalo në kategori